[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Custom Blenny reef cube  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

De ceva timp imi bat capul cu testul de nitrati de la Salifert. Nu stiu ce sa inteleg din rezultatul acestui test.

Astazi inainte de schimbul saptamanal de apa mI am zis sa fac si niste teste ale parametrilor apei. Nivelul nitratilor este mare in conditiile in care fac schimburi de apa saptamanale si am si un reactor cu biopallets.

Pun niste imagini poate intelegeti voi ceva .

De sus nitratii sunt 25 ppm iar din lateral sunt 50 care impartit la 10 inseamna 5 ppm. Diferenta mi se pare exagerata.
[Thumb - 20150912_114604.jpg]

[Thumb - 20150912_114705.jpg]

[Thumb - 20150912_114651.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Printr-o parte te uiti doar daca de sus ai valori sub 10.

Multe Urari si Incantatii
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Daca aveam 25 ppm nitratii eram plin de alge si coralii erau vai de mama lor.

Probmeme cu algele nu am si coralii sunt bine merci. Nu dau mancare aiurea pestilor si mentenanta o fac precum un chinez batran . Sincer nu inteleg de unde valorarea de 25

ACVARIUL MEU scape by @fanta
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate te uiti dupa mai mult de 3 minute la test. Vad ca stai in Berceni, daca ti-e usor sa ajungi pe Sos. Berceni in zona Spit 9 pot sa-ti imprumut un test astazi.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2015 17:10:30


Multe Urari si Incantatii
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Radu astazi nu pot ajunge dar saptamana viitoare daca mai este valabila oferta vin cu siguranta.
Poate facem un test paralel. Nu am lasat testul mai mult de 3 minute.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci, eu tre' sa vin ca martor, altfel nu se poate.

Deci luni sa fie


Ionut Dumitrascu
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Facem o nebunie
Ai zis ca ai biopellets, iesirea de la reactorul de biopellets o duci la intrarea in skimmer? Peletele se consuma? Phosfati ai macar de-o ciorba?

Multe Urari si Incantatii
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Reactorul de biopallets nu intra in skimmer pentru ca nu am cum. Producatorul Treasure Chest scrie ca nu trebuie neaparat ca iesirea din ractor sa intre in skimmer ci doar sa ai un skimmer bun.

Testaul de fosfati Salifert imi arata fosfati zero.

in rest folosesc carbune si antifosfat de la Seachem alaturi de Purigen intru un filtru intern Tunze in cantitatile recomandate de producator.

Schimbul de apa de 10 litri saptamanal la 100 litri net. Inainte de schimbul de apa mai dau cu jeturi de apa pe piatra vie pentru a indeparta depunerile , Treaba asta nu o fac saptamanal . Geamurile curatate la 2 zile.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai ca biopelletele sa functioneze le trebuie si fosfati, si daca incep sa roada bacteriile alea la fosfati si nitrati o sa manance si din pelete(sursa de carbon) si eventual or sa moara si or sa ajunga in coloana de apa daca nu le tragi in skimmer.

Daca zici ca nu ai cum si pace sa pui un furtun pana la skimmer... na ce sa zic, ar trebui sa ai )

Incearca sa le dai de papa ceva pelete cu fosfati.

Tot ce am scris mai sus este din citit pe net - nu din experienta, ma documentasem inainte sa-mi fac si eu reactor cu pelete, pana la urma al meu e in standby.
Biopeletele sunt o sursa de carbon si o masa la care adera bacteriile.

Multe Urari si Incantatii
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia spune nenea, update-uri ceva? Ai luat alt test, ai facut ceva? L-ai lasat asa?

Multe Urari si Incantatii
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Radu inca nu am facut nimic . Vreau sa cumpar refill uri pt testul de nitrati jbl sa vad ce zice si ala.

Ma gandesc si la un scnimb mai mare de apa urmat de teste.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Revin in jurnal cu ceva intrebari . De ceva timp ma gandeam sa imi imbunatatesc filtrarea mecanica mai ales ca al meu gobby scormonea nisipul si ridica tot felul de particule in apa. M am decis sa cumpar o canistra Jbl e901 . Zis si facut. De black friday am intrat pe emag sa vad ce oferte au la componente pc si zic sa intru si pe sectionea produse acvaristice. Gasesc fitrul extern mai sus mentionat la 330 lei. Pretul bun asa ca dau comanda . Dupa vreo 6 zile vine si curierul . Desfac coletul si observ ca nu exista garnitura drepunghiulara dintre capul filtrului si sertarul de sus. Nu l am studiat prea tare si scot mediile de filtrare sa fac un test de silentiozitate. Baldabac , baldabac fac amorsarea si cand bag in priza surprize surprize . Canistra este sparta. Returnat , luat banii etc.

Eu am avut acum cativa ani un JBL e900 si avea garnitura aceea dreptunghiulara . Modelul e901 mai are acea garnitura sau au renuntat cumva la ea ?


ACVARIUL MEU scape by @fanta
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Incepand cu greenline 901 nu mai exista acea garnitura !

Nu mai folosi filtru extern la marin. o sa-l transformi in cimitir de nitrati.
foloseste banii pe altceva dar nu pe filtru extern, nu merita.

daca totusi vrei un filtru extern neaparat, cumpara modelul hydor care e gandit de marine, nu un filtru extern gandit pt apa dulce precum e901

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2016 15:49:35


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Am avut in vedere filtru extern deoarece dupa sarbatori vreau sa vorbesc cu @fanta sa facem o recompartimentare a refugiului si nu am nimic pentru filtrare in perioada in care actualul acvariu va fi dezafectat.
Ma gandisem si la un filtru hob dar nu am vazut nimic dedicat pt apa sarata.

Ideal ar fi sa pot imprumuta pe timpul lucrarilor contra cost un filtru extern dar sincer nu am nici o speranta ca as putea gasi la cineva.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Un HOB dedicat pentru marine este AquaClear, insa nu prea gasesti la noi, si pe mine ma intereseaza unul...
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com