[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce pesti ar merge cu scalarii  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Ce as mai putea sa pun intr-un acvariu pe care intentionez sa-l populez cu scalari. Are cam 200 de litri, o poza in acest post:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/22181.page#p182897

Primul gand ar fi neoni, vreo 20-30 exemplare, dar parca as merge pe ceva mai maricel si mai putini ca numar. Vor fi 10 scalari, care acum sunt micuti, au 2 luni. Cand mai cresc, posibil sa-i pun si pe fratii lor, 3 la numar, care acum sun maturi, au in jur de 1 an.

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

poti baga un card de neoni daca vrei
[Email]
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Ideal ar fi sa bagi prima data neonii , abia dupa o saptamana-doua si scalarii, in felul acesta esti sigur ca nu incearca sa guste din neoni.
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

am auzit de teoria nu neonii dar nu am testat-o inca. ce parere aveti de 2 perechi de ramirezi? imi plac mult dar am auzit ca sunt cam sensibili. am vazut la un magazin cateva exemplare dragute.

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Nu sunt mai sensibili ca si scalarii, iti recomand totusi o singura pereche ca sa nu se bata, si daca nu vrei neoni poti tine alti pesti mici de card pe langa
[Email]
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Din mica mea experienta acvaristica iti pot spune sa plantezi neaparat acvariul daca pui pesti mai mici pe langa scalari.Trebuie sa aiba loc sa se ascunda.Altfel vei vedea cum la cateva zile,un peste ramane fara o bucata din coada.Fiind mici,e cam fatala o muscatura din partea scalarilor.Eu am avut 4 bucati si mi-au rezolvat 3 zebre,3 neoni,5 cory si un molly balon,in vreo 2 luni jumate.Mai ales cand le vine vremea de imperechere parca sunt turbati in acvariu neplantat.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

cand am avut eu scalari si mi-au depus desi cvariul era plantat destul e bine, se cam delimita treaba, partea in care erau icrele cu parintii si partea in care stateau celilalti pesti, isi aparau icrele foarte bine
[Email]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu personal as recomanda ceva pest de fund gen: cory, botia. Eu zic ca intr-un acvariu mare este foarte bine sa fie si pesti de fund astfel mancarea care ajunge pe substrat este consumata si nu ramane. Ai mai putea sa bagi 1 - 2 perechi de mantie de doliu (black tetra), zebre, rasbora, neoni. Oricum daca zici ca au 2 luni scalarii inca sunt relativ micuti si nu cred ca o sa iti afecteze neonii.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

cu perechile de scalari e belea. am doar una, pe parintii lor si prefer cand se aleg sa-i izolez intrun acvariu numai pentru ei.

nu am experienta cu ramirezii. se aleg ca si scalarii? daca iau baiat si fata, e musai sa se combine, sau e mai complicat?

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

La Ramirez e simplu, fetita si baiat si gata treaba, la mine au si depus cand aveam, sunt foarte spectaculosi
[Email]
glasforex
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2009 22:08:01
Messages: 124
Location: Oradea
IP:
Offline

rummy nose tetra e un alt peste ce se poate pune cu scalarul si arata spectaculos intr-un numar mare.

ancistrus.
corydoras.
plecostromus.
discus.
neoni.
ramirezi.

toti pesti existenti in acceasi zona cu pestele scalar.
bafta!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai putin discus @glasforex, in 200 de litri nu ai loc si pentru scalari si pentru discusi.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

ca pesti de fund manctori de alge, am in prezent gyrinocheilus aymonieri. specia asta insa prezinta din punctul meu de vedere 2 inconveniente:

1. imi mananca frunzele tinere de echinodorus, i speceial cele mici si rosi de la echinodorus osiris.
2. nu pot tine mai mult de un exemplar. am incercat, sa pun 2, dar dupa o vreme ramne doar unul, sunt agresivi intre ei.

mentionez ca nu am administrat niciodata hrana speciala pentru mancatorii de alge.

si ar mai fi si lipsa de orice perspectiva privind inmultirea lor, nefiind reprodus pana acum in acvariu...

credeti ca la ancistrus sau plecostromus nu as intampina problemele de mai sus? as vrea sa am macar o pereche, si sa nu-mi manance echinodorusii.

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Plecostomusii cresc prea mari pt cei 200 litri si dupa parerea mea sunt si uritei. Cei mai buni mincatori de alge pe care i-am vazut sunt de departe gibicepsii si astia arata bine dar si ei cresc prea mari. Ar ramine ancistrusii dar astia nu fac treaba prea buna in ce priveste curatirea algelor decit cit sunt pui. Dupa ce cresc nici 20-30 de ancistrusi nu fac cit un gibiceps.
Citeva perechi de ramirezi ( nr egal de femele si masculi) dau deasemenea bine si stai linistit ca nu se bat serios....e doar fanfaronada...
Cind scalarii se maturizeaza 10 vor fi prea multi in acel bazin. o sa poti tine ok doar 2 poate 3 perechi.
Neoni sau alte Characidae de talie mica daca vrei trebuie sa ii bagi in bazin cit sunt scalarii mici ca altfel sigur se va gasi vreo-un destept sa inceapa vinatoarea iar daca se intimpla asta indiferent cit de bine plantat ar fi bazinul neonii vor fi omoriti.
Unul sau doi botia macrachanta ar merge deasemenea sa tii pt a tine melcii sub control. Chiar daca nu sunt din acelasi spatiu geografic arata bine si poti sta linistit in privinta melcilor.
Coridorasii de orice tip vrei merg deasemenea tinuti cu scalarii .

O seara buna.
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 346
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Alti mancatori buni de alge sunt Farlowella si Sturiosoma daca gasesti .
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com