[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu africani  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Ma tot bate gandul sa trec la africani, sa renunt la plantatate, dar am nevoie de ajutorul vostru . Cateva intrebari :

1.se da o suprafata de 150/50 cm , dulapul de sub acvariul din imagine :

image

- de ce inaltime este nevoie minim sau maxim pentru a asigura volumul de apa necesar cresterii africanilor ?
2. o sa ma intrebati de care si cati . pai, din ce am vazut pe ici pe colo, ar fi ca specii,
- elongatus mpanga
- caeruleus
si pentru a schimba putin cele doua culori , poate un Iodotropheus Sprengerae
Sper ca am scris corect denumirile . Intrebarea este cati pesti se pot pune in functie de volumul de apa stabilit la intrebarea anterioara .

3.De ce iluminare au nevoie aceste specii pentru a li se pune in evidenta culorile ?
4. Substrat recomandat si pietroaie de care , calcaroase sau nu sau de amandoua ?
5. Filtrare minima . ( detin un tetratec ex700 momentan ), oxigenare apa, valurire, etc....
6. Grosime sticla in functie de volumul apei, intarituri , fund dublu....

Poate scap fara ban



nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Ma tot bate gandul sa trec la africani, sa renunt la plantate

Nu vad cum ai putea scapa fara bann dupa o astfel de fapta abominabila ?

popey wrote:se da o suprafata de 150/50 cm , dulapul de sub acvariul din imagine :
- de ce inaltime este nevoie minim sau maxim pentru a asigura volumul de apa necesar cresterii africanilor ?

Inaltimea de 50-55 cm e destul.

popey wrote:De ce iluminare au nevoie aceste specii pentru a li se pune in evidenta culorile ?

AquaGlo .

popey wrote:Substrat recomandat si pietroaie de care , calcaroase sau nu sau de amandoua ?

De regula calcaroase da' la voi in Constanta nu-i nevoie ....... baga ce-ti place.

popey wrote:Filtrare minima . ( detin un tetratec ex700 momentan ), oxigenare apa, valurire, etc....

Filtrarea ar ajunge doar daca pui foarte putini pesti, eu zic sa mai iei o canistra.

popey wrote:Grosime sticla in functie de volumul apei, intarituri , fund dublu....

Geam de 10 mm, ar fi bine fund dublu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
amp
Member

Joined: 31/03/2011 01:54:08
Messages: 232
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Exact asa, doar ca la geam de 10 sa pui si intarituri longitudinale si in H.................si filtrarea cu cat e mai mare cu atat mai bine
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Nu vad cum ai putea scapa fara bann dupa o astfel de fapta abominabila ?


Marite faraon, de furia ta imi era frica , dar , ca sa te linistesc, deocamdata sunt la capitolul documentare. Si pe deasupra, inca detin acvariul vechi de 90 litri care zace pe o polita in debara, se pare ca voi muta acolo "ierburile" .

Dar mai am pana atunci . Acum :
1. cu inltimea, ok, o sa fie de 55 !
2. AquaGlo, ok, dar cati watti pe litru, ca pana acum calculam pentru plante undeva la 0,7 watt / litru, acum ca nu mai am plante , nu e prea mult ?
3.Ok, calcaroase, la mine aici in Constanta vorbesc cu Ciprian sa imi trimita ca eu sunt din Calarasi
4.Cu geamul si filtrarea este inteleasa treaba, sticla de 10, gasim la Cristal Brad, inca o canistra daca se poate mai mare .
5. Calculul volumului de apa in functie de lungimea pestilor se face tot asa ? :
- Extras din postul unui membru banat :
"
~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri)

~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un xipho [6 cm] are nevoie de 2x6=12 litri)

~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un ancistrus [10 cm] are nevoie de 3x10=30 de litri)

~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime. (ex.: un astronotus [35 cm] are nevoie de 4x35=140 de litri ) "

6. Care ar trebui sa fie parametrii apei, duritate, ph ?
7. Ciclarea se face banuiesc la fel, doar ca la plantate bagam neste cory la fo doua saptamani , aici ce mai bag ?
8. Schimburile de apa cum se fac, ce cantitate , si la cat timp ?
9. Si nu in ultimul rand, daca am devenit stresant, niste link-uri despre setup-ul unui acvariu de africani, ca nu gasesc decat despre rasele lor, despre reproducere, despre compatibilitati .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ma bag si eu in seama...

2. La africani nu conteaza w/litru, poti sa pui cate neoane vrei. Eu zic 1 tub, maxim 2 cat mai apropiate de lungimea bazinului e arhisuficient.
5. Calculul ala e relativ, dar nu are nici o legatura cu africanii. La africani ia in considerare lungimea si latimea acvariului, agresivitatea speciilor si raportul m/f. Dupa ce iti alegi speciile care iti plac, putem sa vorbim si de numarul de pesti, care e recomandat sa il ai in acel acvariu.
6. recomandat Gh 10-12, Kh 10-12, pH 7,5-8, dar se poate si cu valori mai mici.
8. La fel, in functie de numarul de pesti, poti sa duci schimburile de apa si la 50% pe saptamana fara griji.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Ma gandeam eu ca o sa apari si tu nea pomi, multumesc de interventie, la mai multe ! Il astept si pe bobesku ( ca si el e african) cu indicatii pretioase .

La africani nu conteaza w/litru, poti sa pui cate neoane vrei.


Ideea era ca sa nu pun prea multe astfel incat sa favorizez aparitia algelor .In legatura cu lumina doua tuburi T8 AquaGlo de 120 cm/40 w ar fi suficiente sa inteleg ?
In primul post, la punctul 2 am pomenit de ce specii m-as apuca , sunt pretentioase, se preteaza pentru incepatori in africani, daca da, care sunt speciile recomandate? Sa spunem pentru 150x50x50 - 375 litri minus fo 50 substrat si pietre . Apropo de substrat, de care sa fie, nisip alb , am mai vazut prin unele acvarii negru, ceva granulat, care este recomandarea vis-a-vis de intretinere, curatare usoara, etc.



nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Ok, calcaroase, la mine aici in Constanta vorbesc cu Ciprian sa imi trimita ca eu sunt din Calarasi

Nu stiu de ce da' eu puteam sa jur ca esti din Constanta , o fi de vina invazia de constanteni, nicidecum batrinetea mea . Sint praf™.
De duritate ce sa zic, cit mai mare, 15-20 ....... pH spre 8, schimbi apa regulat.
E suficienta lumina cu doua AquaGlo.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2011 14:43:02


Poze: smilie ... Poze cu plante
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

popey wrote:Ideea era ca sa nu pun prea multe astfel incat sa favorizez aparitia algelor.

Pe de o parte, algele in exces vor fi halite de pesti. Pe de alta parte, tocmai algele sunt cele care "dau bine" pe decor intr-un acvariu cu africani.
popey wrote: In legatura cu lumina doua tuburi T8 AquaGlo de 120 cm/40 w ar fi suficiente sa inteleg ?

Exact.
popey wrote:In primul post, la punctul 2 am pomenit de ce specii m-as apuca

Elongatus si Caeruleus sunt dintre cei mai pasnici. Eu am aceeasi generatie de 6 ani in bazin si niciodata nu mi s-au parut violenti. Tot mai blanzi sunt si Iodotropheus Sprengerae sau Metriaclima membe Deep. Important e sa te hotarasti asupra unor culori care sa iti placa. Cu dozajul corect al proportiei masculi-femele se poate forma o colonie "linistita" pentru majoritatea speciilor de africani. Nu exista neaparat ceva recomandat, toti sunt destul de rezistenti si usor de intretinut fata de alti pesti. O recomandare ar fi mai degraba sa nu combini Malawi cu Tanganyika. Sau sa incepi cu Malawi daca ai apa mai putin dura si nu ai chef de aditivat cu diverse produse.
popey wrote: Apropo de substrat, de care sa fie

Culoarea trebuie sa-ti placa tie (alb, auriu, cenusiu etc), important este sa fie cat mai fin (sub 1mm diametrul bobitei de nisip).
Succes! (aka daca te baneaza cineva, te debanez eu)



Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lofty wrote:aka daca te baneaza cineva, te debanez eu

Te maninca pielea si pe tine .

Poze: smilie ... Poze cu plante
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Porcu wrote:
Lofty wrote:aka daca te baneaza cineva, te debanez eu

Te maninca pielea si pe tine .


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Porcu wrote: o fi de vina invazia de constanteni, nicidecum batrinetea mea . Sint praf™.



Da , sigur, de parca a mai vazut cineva tanar
Bannat sau nu, pesti tot am sa cresc , cu ierburi sau fara, cu alge sau fara .

Ca sa revin asupra subiectului, ma intrebam , pomi , in legatura cu algele inteleg ca dau bine pe backround si pe pietre dar presupun ca apar si pe sticla totodata, , pe nisip, supraftete ce trebuies curatate, nu ? Ca doar n-or hali pestoii si de pe geam
Care ar fi poportiile M+F si numarul posibil de Elongatus si Caeruleus la un bazin de 300 litri ?

Nu va mai intreb de backround, o sa caut maine cu folositorul buton search , ca am vazut ca sunt multe diy pe aici .
Mai am intrebari pe care le pregatesc pentru domniile voastre , ca de, de-aia e forum de acvaristica

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Apar si pe geam, dar se curata usor cu un magnet sau burete, cand faci schimbul saptamanal de apa. La inceput, o sa iti apara pe nisip si cianobacteria, care arata destul de urat, dar o sa dispara de la sine, nu te chinui sa o inlaturi. ;)

La 300 litri, o populare usoara ar fi de 7-8 Caeruleus cu 7-8 Elongatus, 1-2 masculi pe specie, dar te poti duce si la 10 cu 10, adaugand femele, pentru o populare mai intensa.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
gregorio
Junior member

Joined: 20/11/2009 18:55:53
Messages: 85
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Buna ziua tuturor!
pomi wrote:
6. recomandat Gh 10-12, Kh 10-12, pH 7,5-8, dar se poate si cu valori mai mici.

Mai mare nu merge? Eu am Gh 25 la un pH de 8-8,5 cu schimb saptamanal de 35-40%...si nu am probleme. Nu sunt gica contra, doar intreb. Kh...habar n-am, nu am verificat niciodata.
Toata stima.

Viata reala e un metru împrejur. Restul...e feedback.
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ma refeream la minimul recomandat, dar nu m-am exprimat bine. De aia am avut completarea cu "se poate si cu valori mai mici"

Daca GH si pH-ul ala sunt stabile, e foarte ok si cu valorile tale, domnu' gregorio, desi, daca aveam valorile alea, eu treceam instant pe Tanganyika.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

pomi wrote:
6. recomandat Gh 10-12, Kh 10-12, pH 7,5-8, dar se poate si cu valori mai mici.

Apa de la chiuveta ( stau la bloc ) are urmatorii parametri :
Gh - 14
kh - 6
Ph - 7,2

Dupa ce reusesc sa ridic kh-ul si ph-ul , cand fac schimburile de apa ( 50 %) nu va fi o cadere brusca a acestor parametri ? O sa le placa la locatari ? ( nu la cei de la bloc )
Ma intreb cum se face pregatirea apei de schimb. La discusi o pun ca atare, trecuta doar printrun filtru cu carbune activ care sa imi elimine clorul intr-o oarecare masura si un sistem de ridicare a temperaturii , direct de la chiuveta. La africani cum se face schimbul de apa ? O sa mai pot face asa schimbul, ma refer sa folosesc apa de la chiuveta. Ca tot veni vorba, poate ma gandesc si la un sistem de schimb la picatura .

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
gregorio
Junior member

Joined: 20/11/2009 18:55:53
Messages: 85
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Sa fiu scuzat de poluare dar...parca e apa imbuteliata cu caracteristicile astea....nu stiu de ce ... cat despre trecerea la tanganyka...no way.

La subiect...apa pentru schimb o pastrez in proportie de 50% in bidoane mari de plastic(gen"la fantana" sau "cumpana") iar restul direct de la chiuveta...in alta ordine de idei, cand le fac schimbul observ chiar o accelerare a tuturor "actiunilor" din bazin. Cat despre parametri, pot fi blamat cu usurinta ...nu i-am masurat niciodata "dupa"...de ce? cred ca de lene...
Atentie...nu faceti ca mine...faceti cum e mai bine pentru voi si...cum zice ...Pomi
Pe bune.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/12/2011 22:44:28


Viata reala e un metru împrejur. Restul...e feedback.
[Email] [Yahoo!]
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

Exista ca si regula generala o formula de calcul pentru filtrare ? Referitor la cantitatea de apa vehiculata pe ora . Sau la cantitatea de apa a canistrei ? Dupa ce caracteristici alegi un filtru extern eficient ?
Pentru acvariul de africani ce medii filtrante sunt recomandate?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2011 19:09:41


nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

La filtrare, trebuie sa ai in vedere un debit total cam de 5 ori volumul acvariului, pentru o filtrare mecanica eficienta, iar ca medii filtrante, Siporaxul este inbatabil pentru filtrare biologica.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu folosesc Eheim substrat pro, e mai scump decat Siporaxul dar are o suprafata mai mare, nu tin cichlide dar tin discusi in plantat.
Sfatul lui pomi cred ca este mai mult decat corect, dar orice este mai mult decat de 5 ori volumul bazinului este binevenit.
Nu uita ca o canistra care spune ca are 1000 litri/ora sa zicem, in momentul in care vei avea mediile bilogice instalate va
avea un debit mai mic. Spre exemplu eu am Eheim 2078 care ar trebui sa aiba debitul maxim de 1850 litri/ora, practic nu are
debit mai mare de 900-1000 litri/ora. Tocmai din motivul asta la un acvariu de 400 litri net am doua canistre instalate.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

popey wrote:Apa de la chiuveta ( stau la bloc ) are urmatorii parametri :
Gh - 14
kh - 6
Ph - 7,2

Dupa ce reusesc sa ridic kh-ul si ph-ul , cand fac schimburile de apa ( 50 %) nu va fi o cadere brusca a acestor parametri ? O sa le placa la locatari ? ( nu la cei de la bloc )

Nu-ti face griji, e mai mult decit acceptabila apa ta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com