[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bobesku
Forum Index » Profile for bobesku » Messages posted by bobesku
Message
Oameni buni, am cautat pe forum cat si pe cele de afara si nu am ajuns la o concluzie clara.
Am un synodontis nigriventris care este apatic.
Nu l-am vazut sa manance efectiv, si nu iese nici batut din cele 2 ascunzatori preferate - dedesubtul filtrului si langa radacina plantata.
Are o fobie extrema la lumina si este f speriat. L-am pandit pe intuneric cand am dat stingerea aseara si nu a facut altceva decat sa se miste de sub filtru langa radacina.

Ce ar fi de facut?

PS Am facut un schimb de apa aseara aprox 30%, cu apa declorinata si incalzita exact la temperatura celei din acvariu.

Iata si cateva poze.

PS Orice sfat este binevenit
Am cumparat o galeata "dedicata" pt asa ceva, si am aprox 13 litri pusi de aseara la ora 22:00.
Planuiesc un schimb in seara asta la 20:00.

PS Acvariul gazduieste aprox 38 litri de apa restul fiind decor.
Exact cum am banuit - NO3 este din apa de la robinet conform cu stripurile de test.
Deci probabil ca trebuie sa stau in alerta intrucat amoniacul sta sa pocneasca zilele astea.

Ce teste de amoniac si NO2, NO3 recomandati? Mai de buget.
Am facut un schimb fin de 15%. Apoi dupa 3 ore vad ca NO3 este tot spre 15 iar NO2 se apropie de 0.5.

Mai am un flacon de JBL Filter Start. Sa-l arunc si pe ala in burete?
Pai si-or fi intrat bacteriile in mana, dar doar in 4 zile?! Sunt circumspect. Este posibil asa ceva?

Pestii vad ca sunt ok. Betta este f jucaus. Celalalt face ce stie el mai bine - sta lipit cu burta in sus de filtru.
Multzam pt raspunsuri. Tocmai am facut niste teste: ph = 7.2, KH = 6, GH - zona verde si surpriza, NO3 este aprox 15 iar NO2 = 0.2. Este adevarat ca aprecierile le-am facut ochiometric dar este clar ca exista NO3 si a luat-o din loc si NO2.

Citind despre ciclare sunt confuz. Sa fie atat de proaste testele astea? Cum a aparut NO3 inainte de NO2?!

Si mai am un stres, nu am tester de amoniac si incep sa ma tem ca o fi si din ala.

Ce fac, bag un schimb acum partial de 10-15%?
Salutare,

De mic mi-am dorit un acvariu insa de-abia acum mi-am bagat microbul in casa
Precizez ca citesc acest forum inca de anul trecut si ma bucur nespus sa vad ca exista o comunitate si la noi in domeniu.

Am achizitionat un Eheim Aquastar 60 de 54 litri cu kitul lui (filtru intern eheim, incalzitor etc) de la Horn. Decor o piatra vulcanica si o radacina. Substrat JBL Proflora si nisip cu granulatie de 2-3mm.
Am fiert radacina si piatra vreo 2 ore si apoi le-am pus 2-3 ore in apa rece schimbata de 5-6 ori. Am facut setup-ul in care am pus jumatate apa declorinata cu AquaSafe si restul ce pusesem cu o zi inainte. (Luat de val nu am realizat ca imi intra aprox 40 litri). Am pus si bacterii de start de la JBL . Pus si mancare cativa fulgi.
La doua zile am fost si achizitionat plante in numar de 4: Vallisneria, Myriophyllum mezianum, 2 Sagittaria. Puse frumos in acvariu. Totodata luat de val si ca sa-i fac pe plac nevestei am luat si un mascul betta rosu inchis. Am alergat in seara respectiva si am gasit un acvariu bol pt el ca sa nu stea in acvariu pe perioada ciclarii.

Toate bune si frumoase, ziua urmatoare am observat ca apa din bol era f rece 20 grade si cred ca mai scadea termometrul. Se pare ca este racoare la noi in casa desi noi ne-am obisnuit asa. CU ocazia asta am realizat ca pe cat de estetic ar parea un bol, este total nepractic, nu poti sa agati nici macar un termometru in el, daramite sa bagi vreun incalzitor, ar arata oribil.
M-am panicat intrucat nu vroiam sa chinui betta-ul si am decis ca mai bine il bag in acvariul mare unde temperatura este de 26-27 grade. M-am gandit ca daca tot fac ciclare cu pesti sa mai pun unul si am luat un Synodontis Nigriventis. Am pus cei doi pesti si acum sunt in ziua 4. Si recunos sunt un pic stresat pt ca nu as vrea sa pierd pestisorii.

Am luat testele mai accesibile de la JBL 5in1 si am facut teste zilnic. Ultimele valori masurate sunt urmatoarele: ph 7.2, NO2 0, NO3 vad ca azi dimineata a crescut f usor de la zero, celelate sunt in parametrii OK (nu am la mine acum rezultatele fiind la birou).

Ar fi indicat sa-mi iau si test pt amoniac?
Ce sfaturi imi dati legat de schimbul de apa?
Cum fac sa impac si toxicitatea necesara bacteriilor dar sa nu intoxic pestii?

 
Forum Index » Profile for bobesku » Messages posted by bobesku
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com