[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Magda
Forum Index » Profile for Magda » Messages posted by Magda
Message
Mda, si eu am descoperit ouale respective in acvariu. Le-am facut poza si vroiam sa vin fuga fuga pe forum sa intreb ce o fi cu ele. Dar cum aveam o presimtire cine ar fi vinovatii am mai aruncat un ochi pe forum si am descoperit in galeria lui Sandu ce si cum. :-)
Asa ca m-am linistit, mai ales ca spuneti ca nu sunt sanse sa eclozeze nimic...
P.S. La mine au depus pe filtru si pe pietre.
Nu pot sa nu ma uit cu invidie la tufa de Hemianthus Callitrichoides.
Excelent
Desi l-ai intrebat pe sydney am sa-ti raspund si eu.
Am un acvariu de de 120 l cu 5 melci NERITINA NATALENSIS.
Cand i-am adus acvariul era plin de alge. Pe geamul din fata se inmultisera asa de mult ca nu mai reuseam sa vad in interior
Mi-au facut totul luna. Geamurile arata de parca le-am sters eu cu cardul, pietrele lucesc, si....acu' s-au luat si de aparatura.
La anumite plante nu i-am vazut inca sa se ingramadeasca (echinodorus...) dar mai asteptam
Eu sunt tare multumita de ei
roby wrote:nu am avut in ce sa ai tin...


Logica ne spune ca mai intai creezi conditiile in care sa-i poti tine si apoi ii cumperi.
Aha, am inteles In mod normal ar fi bine sa faci ambele teste: kh si Gh.
Poti incerca la inceput sa masori si numai Gh-ul, dar in timp e bine sa ai si testul de kh. In general rezultatele acestor teste sunt legate intre ele.
Asa ca...si A si B ...
angelinna wrote:pentru a determina daca e vorba de apa cu duritate crescuta trebuie sa cumpar testul de Kh ? (ca nu sunt sigura daca Gh sau Kh?)

Referitor la diferenta dintre kh si Gh poti citi aici
Dolly wrote:Mai rareste din plantele acelea. Jungla, jungla dar pe unde mai inoata bietii leeri/gourami ce ai tu?Nu stiu de ce am impresia ca plantele sunt bagate fortat, una peste alta....


Ehe, decand am inceput acvariul asta am tot rarit daca te uiti ce era la inceput si ce a ajuns....
Sa stii ca pare asa, din poza, ca nu e loc de inotat, dar este. Oricum leerii aia stau mai mult ascunsi prin tufe. :-)
Si...la un moment dat, cand voi avea asa...mai multa tragere de inima si curaj, cred ca am sa schimb aranjamentul cu totul. Da' stii cum sunt, tot "jungla" ma atrage.
Eu nu reusesc sa vad nimic nici la cel de-al doilea link.
Cam asa arata acvariul meu dupa folosirea timp de aproape 3 saptamani a tuburilor Philips TLD 965.

Bazinul e luminat acum numai de cele doua tuburi mentionate mai sus. Nu mi-a placut combinatia TLD 830 cu TLD 965. Deloc.jos:

Observatii:

1. Nu vad imbunatatiri in cresterea, devoltarea sau colorarea plantelor.

2. Imi apar mult mai multe alge, si intr-un timp mai scurt, pe geam si plante (pe geam din cele verzi, pe plante din cele negre ca o mazga) in conditiile in care schimburile de apa si hranirea se face la fel.

3. Ca estetica...e o lumina mult mai placuta ochiului, acvariul pare mai luminos.
De la Fluval, de exemplu. Este intr-o cutie si arata cam ca o...pasla.
Conchoniusii nu ajung mai mari de 5 cm.

Cat despre Hasemania, cei mai deschisi la culoare (galben lamai) sunt femele, iar cei mai spre portocaliu sunt masculii.
Din experienta proprie iti recomand sa iei cam trei femele la un mascul, ca altfel le zapaceste de cap
shyck wrote:Hasemania nana cum sunt? sunt mai jucausi? astept recomandarile voastre, sau nu neaparat Characidae!

Sunt...jucausi Mai ales masculii care fugaresc fara odihna femelele. Nu stau o clipa.
Prietenii mei nu incetau sa se minuneze uitandu-se la masculul de Hasemania cum fugareste neincetat cele cateva femele din bazin. (genul obsedat guppy)
Asa ca da, sunt niste pesti activi. Si sunt si mici ca marime. Oricum se recomanda a fi tinuti in numar mai mare, de la 6 in sus.

Pot sa-ti mai sugerez si Conchoniusi, care desi nu sunt Characidae, sunt tare vioi si jucausi. La fel, de la 5-6 "bucati" in sus. Eu mi-am marit de curand gasca de la 5 la 10. Asa de simpatici mi-au devenit.
Asa...timid ...indraznesc sa spun ca si eu as vrea cativa melcisori....
LooSeR wrote:Cat despre plante ... cele mici gen iarba ... pitici ! ce substrat treb sa aiba?


In nici un caz nu vor merge la pietrisul grosier pe care il ai tu.Sorry.
Dar...stii cum sunt eu, vorbesc asa...cam aiurea si ca sa nu ma plictisesc..
asa ca...
Sandu wrote:...in favoarea unei veioze


Eu, oricum, pe aia de-am primit-o cadou nu i-o mai dau inapoi.
Pai tocmai asta vroiam sa scot in evidenta. Ca te-ai grabit sa adaugi pestii.
In general apa arata asa imediat dupa plantarea bazinului.
De unde concluzia mea ca ai pus pestii inainte ca acvariul sa fie ciclat. Si nu e prea bine...
Hmm...de ce e "ceata" in acvariul tau? Ai pus cumva pestii imediat dupa ce ai adaugat apa fara sa mai treci prin faza de ciclare a bazinului?
Substratul mi se pare ca e intr-un strat cam subtire iar pietrisul are boabele cam mari. In general este preferat un pietris cu o granulatie la 2-3 mm.
In poza asta observ ca ai surprins si niscai fantome ce bantuiau prin preajma
Eu zic sa nu va mai incrancenati asa una pe alta, nu are rost.
La urma urmei este un forum unde venim sa discutam despre pasiunea noastra comuna: acvaristica.
Nu avem nimic de dovedit ci e vorba de schimbul de experienta in domeniu.
Asa ca schlucky eu zic sa mai stai "oleaca" pe la "noi" ca si asa fetele sunt cam in minoritate pe aici
ady_cojocar wrote:Dar in acel acvariu cum rezista ca stau de mult acolo? asta era intrebarea.


De unde sti ca sunt aceiasi neoni? :-) Poate mai mor din ei si ii "improspateaza" cu unii noi.
Imi pare rau, Manuelita, ca i-ai pierdut.
Cred ca asa ar fi mai bine sa faci. Sa faci rost de acvariul cel mare si sa-l amenajezi asa cum e mai bine pentru oscari. Nu ma pricep la oscari, da' iti recomand sa citesti articolul lui koala si tot ce s-a mai scris pe forum despre ei, daca chiar iti doresti sa cresti pestii astia.
Nu cred ca nu se vor mai gasi in timp cativa oscarasi si pentru tine. , tu sa ai "casuta" pregatita corespunzator.
 
Forum Index » Profile for Magda » Messages posted by Magda
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com