[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: DannySID
Forum Index » Profile for DannySID » Messages posted by DannySID
Message
Salut, vreau si eu sa fac un astfel de filtru...dar am citit mai sus si cineva a mentionat ca pompa sa impinge apa mai incet decat vine din acvariu si capacul sare sau cv de genu...la mine pe aici este o problema cu electricitatea si cand e sa pice ma gandesc oare nu o sa am probleme? Si apropo cum vine apa din acvariu in filtru? mai trebuie alta pompa?
Schimb eheim pickup 2012 cu tetratec in400/tetratec easy crystal filterox 300/eheim aquabal 2208. Doar galati sau imprejurimi( daca se poate ajunge in galati). Contact prin pm.
Salut, cumpar cativa melci Neritina Zebra. Pretul il ziceti voi prin pm si va zic apoi cate bucati as dori.
problema e ca un filtru diy extern ocupa cam mult spatiu si sincer e cam naspa...dpdv al aspectului, deja am bomba aia de co2 care ma cam enerveaza cand o vad langa acvariu. asa ca incerc sa iau un filtru intern, sa vad ce gasesc ceva bun la pret rezonabil
pai nu le iau noi tot second ...nu am bani de unul extern
pai acvariul e mic, deja filtru asta pe care il am e imens daca mai pun inca unul...
ce filtru imi recomandati, TetraTec In 400 plus sau Tetra EasyCrystal Filter Box 300?
si daca schimb filtrul il las si pe asta in acvariu si il bag si pe ala nu? da dupa cat timp pot sa-l scot pe asta vechi?
e posibil sa fie infundata pompa aia? ca am vazut ca nici rezidurile de pe langa filtru nu prea le trage
daca stiam ca trebuie sa schimb tot din el nu mai luam acvariu "de firma"...si eu care ziceam ca e prea puternic filtru asta
acvariul e de 54 l si filtrul e juwel bioflow mini 280l/h.
multunesc pentru raspunsuri, ma duc azi pe la petshop sa vad ce gasesc
Salut, am si eu o intrebare pentru cei care au acvarii de mult timp. Cum tineti acvariul curat? ma refer la pietris, care la mine deja s-a murdarit dupa cateva saptamani de la introducerea pestilor...desi e posibil sa fie de la fertilizantul aquabasis care am vazut ca a murdarit si sticla putin...si excremente de peste am pe pietris dar nu pot schimba apa o data la 2-3 zile sa scapt de el, filtrul trage ce e aproape de el dar restu...
pai normal sa-i port de grija...e primul meu acvariu si ador toti pestii si nu vreau sa fie probleme oricum o sa incerc si cu viermi congelati, sa vad pe unde gasesc pe aici pe la mine
mai am cateva intrebari, daca ma puteti ajuta...hoplo al meu iese din pestera face cateba turi de acvariu si se baga sub filtru, si-a facut un fel de scorbura sub el si se baga acolo.e vre-un semn asta?ma gandesc poate nu ii place ceva, si mananca salata sau alt din astea pe care I le pot fierbe? ca am bagat niste corydoras si cred ca nu va prinde mancare ca aia vor manca tot si ma gandeam sa-i pun niste salata oparita seara inainte de culcare
ok...asa arata acvariul meu in acest moment, din pacate hydrocotille verticilata nu s-a prins, probabil din cauza ca nu a fost plantata calumea, nu stiu, maine sa vad ce pot rezolva cu lumina, am vorbit cu cineva si as vrea sa pun 2 neoane de 18 w, si o sa fac un fel de lampa la cativa cm inaltime de acvariu, sa nu mai modific capacul.
image
image
plante, pe langa cele mentionate mai sus, am asa:
Ludwigia Repens ‘red’
Micranthermum umbrosum
Lindernia rotundifolia ‘variegated’
Mayaca Fluviatilis
Ceratopteris thalictroides
Cabomba Caroliniana
Alternanthera Reineckii ‘rosaefolia’
Echinodorus Tenellus
o sa mai cumpar niste java moss sa pun pe pietre, niste anubias si niste gazon la care inca nu m-am hotarat.
o alta intrebare, cat mananca un hoplo? ca el nu prea iese in timpu zilei( doar cand sunt doar eu in camera...hmmm ma place? ) si cand le dau mancare nu iese deloc, cei doi molly mananca cat mananca si restu ramane pe substrat(putin nu mult) si dimineata nu mai sunt(presupun ca le mananca el), dar sunt cateva boabe de granule, credeti ca ar trebui sa las mai multe? nu vreau sa moara de foame.

ps: e cam fricos cand inchid usa de la dulap se sperie si fuge
se pare ca nici nu mananca, ia in gura o mesteca si apoi o scuipa, le dau niste fulgi si granule, oare sa nu le placa?
Andpop wrote:Hoplo e un peste grozav. E linistit si nu creeaza probleme in acvariu (cateodata poate sa mai socta plantele dar na.. cainele roade pantofii ) Ii ia ceva sa creasca daca e mic, dar cred ca asta face parte din frumusetea de a-l avea de mic. Mananca aproape orice ii pica sub nas -desi daca arunci hrana vie/congelata e clar ca spre ea se va indrepta. Masculii la maturitate au aripioarele pectorale portocalii. Ce e scris mai sus referitor la neoni e gresit. Am crescut si inmultit acest peste si nici macar in timpul reproducerii nu au fost probleme. Cu cat are mai multe locuri unde sa se ascunda, cu atat mai bine.

sincer, prefer sa-mi roada cainele pantofii decat hoplo sa-mi scoata plantele...la caine ii mai poti da un dos de palma da la hoplo...oricum sper sa nu am probleme
m-am uiat mai atent la ei si am constatat ca mai au o problema...stau ceva timp la suprafata apoi innoata putin, se baga pe langa filtru, sta pe langa furtunul de unde iese co2, si elimina excremente alb ca un fir de ata...mai un pui de betta si un hoplo care nu au nimic, credeti ca as avea ceva in apa? de ciclat e facuta ciclarea(sper) ca a stat mai mult de 2 saptamani timp in care am schimbat apa o data la 2-3 zile, si am put putina mancare in apa si stau si mult timp pe substrat, asa sta molly? va rog sa scuzati daca sunt intrebari stupide, dar nu am avut ocazia sa vad prea multe acvarii si nu prea stiu comportamentul pestilor
salut, am cumparat azi 2 molly din aia negri, dar am observat ca pe unele parti ale corpului nu mai sunt negri, se vad solzii ca la carasi, nu stiu cum sa explic exact, e ca si cum s-au decolorat...ce e de facut?
 
Forum Index » Profile for DannySID » Messages posted by DannySID
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com