[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
curatenia in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Salut, am si eu o intrebare pentru cei care au acvarii de mult timp. Cum tineti acvariul curat? ma refer la pietris, care la mine deja s-a murdarit dupa cateva saptamani de la introducerea pestilor...desi e posibil sa fie de la fertilizantul aquabasis care am vazut ca a murdarit si sticla putin...si excremente de peste am pe pietris dar nu pot schimba apa o data la 2-3 zile sa scapt de el, filtrul trage ce e aproape de el dar restu...
[Yahoo!]
Pretorians
Membru de baza

Joined: 06/04/2012 16:44:40
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

faci sifonare cu un furtun - e cel mai simplu
Cauta in pet shop si ai sa gasesti un furtun mai ok care sa nu trebuiasca sa pui gura pe el
Iar geamul cu un burete.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu am aquabasis dar sunt de parere ca geamul e murdar de la alge sau alte chestii care se prind de el.

Ori sifonezi cu ceva gen Tetra GC sau JBL AquaEx ori cu penseta agiti startul superior al prietrisului ca sa misti resturie din el in coloana de apa si sa fie trase de filtru.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu pentru ca nu am aspirator de substrat, agitam putin pietrisul deasupra ca sa se ridice mizeria, dupa care faceam schimbul de apa, iar ce ramane sa traga filtrul.
Daca iti iei aspirator sa ai grija totusi daca ai aquabasis sub pietris, sa nu il agiti foarte foarte tare sa nu tragi aquabasisul si sa-l imprastii in apa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Cel mai ieftin aspirator este asta http://nevertebrate.allshops.ro/produs/486322/Aspirator+manual+de+substrat.html ,in Bucuresti il gaseai pana si la GIMA sub denumirea de "Furtun de tras vinul cu pompa manuala" , iar aspirarea o faci ca in filmuletul urmator : http://www.youtube.com/watch?v=-MGjR9UHMEY&feature=relmfu ,daca ai gazon nu ai cum sa agiti stratul superior .

image
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

incearca sa cumperi un aspirator, indiferent de brand, chiar face toti banii
[Email]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

multunesc pentru raspunsuri, ma duc azi pe la petshop sa vad ce gasesc
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Doar ca fapt divers, poate te ajutam mai mult. Ce volum are acvariul ( sau dimensiuni ) si ce tip de filtru ai. In psecial daca poti preciza debitul lui.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

acvariul e de 54 l si filtrul e juwel bioflow mini 280l/h.
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Puteam sa jur ca e circulatie foarte slaba.

Recomandarea mea, cauta un alt filtru mai puternic. Minim 500 l/h asta fiind la limita. Un 700l/h si o sa ai apa curata, fara dejectii pe substrat plus circulatie buna.

Ca exemplu, eu pe un acvariu de 60 litri am un Eheim 2215 de 620 l/h si unul intern Eheim 2008 de 300 l/h si nu prea e cum as dori eu. In acvariu sunt endleri, creveti si doi ancistrusi. Iar la capitolul rahatei acei creveti care se ocupa de moss sunt practic niste mici masini care produc non stop.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

daca stiam ca trebuie sa schimb tot din el nu mai luam acvariu "de firma"...si eu care ziceam ca e prea puternic filtru asta
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De obicei acvariile cu echipamente la pachet nu sunt dotate chiar grozav. Altfel ar fi mai scumpe si nu ar mai fi cumparate. E marketing: cumva ca iti cumperi un acvariu cu tot ce ii trebuie la un pret mic (ieftin si bun nu prea exista). Era bine daca intrebai inainte.

In principiu asculta ce ti-a zis scifficus, ca ti-a zis bine. Ca sa nu crezi ca-i nebun, completez si eu cu un acvariu de 40 litri cu un jbl e700 (acvariu cu creveti, fara pesti). Ma rog, poate e un pic exagerat si in niciun caz nu e obligatoriu sa faci asa, insa o filtrare putin supradimensionata e de preferat in locul uneia subdimensionate. Plus ca iti permite oarece mici scapari, fara urmari nefaste.

P.S.: Bineinteles, curatenia pe care o face acvaristul ramane sfanta in continuare.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2012 22:21:58


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

e posibil sa fie infundata pompa aia? ca am vazut ca nici rezidurile de pe langa filtru nu prea le trage
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Se mai colmateaza si ele cu mizerie si trebuie curatate din cand in cand.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

si daca schimb filtrul il las si pe asta in acvariu si il bag si pe ala nu? da dupa cat timp pot sa-l scot pe asta vechi?
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De preferat cat poti de mult timp. Eu cand am mai facut miscari din astea am ajuns sa le las pe ambele. Cel mai mic il tin numai pentru filtrarea mecanica grosiera. Studiez atent cam cum ii circulatia in bazin si il pozitionez astfel incat sa miste apa prin zona cu circulatie slaba si folosesc in el un burete cu porozitate mare incat sa nu se reduca din debit mult si il spal foarte bine cu apa de la robinet. Partea de filtrare biologica fiind asigurata de filtrul mai mare sau cel extern, dupa caz.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

pai acvariul e mic, deja filtru asta pe care il am e imens daca mai pun inca unul...
ce filtru imi recomandati, TetraTec In 400 plus sau Tetra EasyCrystal Filter Box 300?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2012 11:28:57

[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Mult prea scumpe pentru ce fac.

Mai bine unul extern second. In aceeasi bani si eficienta mult mai mare.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

pai nu le iau noi tot second ...nu am bani de unul extern
[Yahoo!]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

Sau daca nu ai 2 maini stangi poti sa iti faci singur un filtru extern DIY din teava pvc (search pe google pt detalii,poze,filmulete) ...

image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com