[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cateva intrebari despre hoplo  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

salut, am trecut azi pe la petshop si am vazut un pestisor dragalas, energic si l-am cumparat, fara sa stiu insa ca e hoplo. desi am auzit multe lucruri neplacute despre el as vrea sa-l pastrez. asa ca am cateva intrebari:
1. cat timp ii trebuie sa ajunga la maturitate? adica la dimensiunile sale de 12-15 cm?
2. eu am multe pietre si o pestera facuta din piatra pentru ascunzis, ma gandesc ca poate se baga in substrat sa se ascunda,intrebarea mea este credeti ca e de ajuns sa-l fac sa nu se mai bage in substrat sa-mi scoata plantele? sau asa ii e natura sa scoata omu din minti?
3. ce mananca? e omnivor? ca de cand l-am adus nu a mancat nimic, doar sta si se misca prin acvariu, sta pe pietre si sub filtru
[Yahoo!]
sebyup
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2012 11:07:55
Messages: 33
Location: Botosani
IP:
Offline

Nu sunt neplacute lucrurile despre Hoplo. O perioada au fost pestii mei favoriti, dar inainte de a-l achizitiona trebuie sa te gandesti daca ii poti oferi conditiile necesare. Sa o iau punctual:
1. Depinde de conditiile oferite si de alimentatie. Am avut hoplo care au ajuns la dimensiuni de aproape 15 cm intr-un an, apoi generatia urmatoare au crescut in 4-5 luni foarte repede, probabil pentru ca le dadeam alt fel de mancare.
2. Daca au destule ascunzatori nu se baga in substrat, cel putin la mine nu mi-au scos plantele niciodata din substrat si nici nu mi-au facut transee, au fost cuminti si blanzi, erau primii care veneau la masa.
3. Mananca acelasi tip de mancare pe care o dai celorlalti locatari ai acvariului. O sa iasa la mancare dupa ce se obisnuieste un pic cu mediul.

Ape limpezi si linistite!!!
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

hmm deci sper sa-i placa pestera aia pe care am facuto, ca vad ca numa pe acolo sta e frumos tare si nu as vrea sa-l dau(chiar daca ai mei au zis ca e urat)
[Yahoo!]
dsxstyle
Junior member
[Avatar]
Joined: 08/06/2011 13:34:03
Messages: 93
Location: Cluj
IP:
Offline

Daca ai neoni si o sa-ti dispara peste noapte, sa sti ca el este de vina(cand va ajunge la dimensiunea care-i va permite acest lucru)

E mai ceva ca David Copperfield, in acvariu. Seara e pestele , dimineata nici urma de el
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

nu bag neoni ca nu prea imi plac, am molly negru si un betta micut deocamdata, si mai vreau niste guppy si cativa corydoras panda, deci nu cred ca sunt atat de mici astea sa ii manance
[Yahoo!]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hoplo e un peste grozav. E linistit si nu creeaza probleme in acvariu (cateodata poate sa mai socta plantele dar na.. cainele roade pantofii ) Ii ia ceva sa creasca daca e mic, dar cred ca asta face parte din frumusetea de a-l avea de mic. Mananca aproape orice ii pica sub nas -desi daca arunci hrana vie/congelata e clar ca spre ea se va indrepta. Masculii la maturitate au aripioarele pectorale portocalii. Ce e scris mai sus referitor la neoni e gresit. Am crescut si inmultit acest peste si nici macar in timpul reproducerii nu au fost probleme. Cu cat are mai multe locuri unde sa se ascunda, cu atat mai bine.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

Andpop wrote:Hoplo e un peste grozav. E linistit si nu creeaza probleme in acvariu (cateodata poate sa mai socta plantele dar na.. cainele roade pantofii ) Ii ia ceva sa creasca daca e mic, dar cred ca asta face parte din frumusetea de a-l avea de mic. Mananca aproape orice ii pica sub nas -desi daca arunci hrana vie/congelata e clar ca spre ea se va indrepta. Masculii la maturitate au aripioarele pectorale portocalii. Ce e scris mai sus referitor la neoni e gresit. Am crescut si inmultit acest peste si nici macar in timpul reproducerii nu au fost probleme. Cu cat are mai multe locuri unde sa se ascunda, cu atat mai bine.

sincer, prefer sa-mi roada cainele pantofii decat hoplo sa-mi scoata plantele...la caine ii mai poti da un dos de palma da la hoplo...oricum sper sa nu am probleme
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DannySID wrote:sincer, prefer sa-mi roada cainele pantofii decat hoplo sa-mi scoata plantele...la caine ii mai poti da un dos de palma da la hoplo...oricum sper sa nu am probleme

Plante desradacineaza cu scopul de a-si confectiona un fel de cuib la suprafata apei, pentru perioada reproducerii.
Eu am, in prezent, o pereche de hoplo, au peste 1 an (20 luni), dar nu am reusit sa scot pui de la ai si nici nu cred ca sunt pe aproape.
Initial, le-am facut niste ascunzatori din nuci de cocos, dar care au ramas prea mici pentru ei.
La 15 cm n-au ajuns, s-au oprit pe la 12-13cm.
De mancat neoni poti fi sigur(a), la fel se va intampla si cu guppy, mai ales cu masculii mici si cu puii, doar ca nu o sa-i pape chiar pe toti, mai scapa 10-20% din ei.
In rest, sunt niste pesti OK, pentru hranit poti folosi si granule de goldfish, pentru ca vor deprinde obiceiul sa vina si pe la suprafata sa manance.
Hrana o gasesc cu ajutorul acelor mustati, asa ca orice este de mancare si ating cu acele mustati se intorc cu gura cu precizie si infuleca imediat.
Tb. sa ai pereche, masculul are aripile pectorale mai mari, femela este putin mai umflata.
Eu am avut, initial, 2 masculi si o femela, iar unul dintre masculi a sfarsit prin a sari din acvariu.
Sunt buni pentru Bucuresti, de exemplu, petru ca rezista bine vara la apa de 30 grade.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/09/2012 18:55:08


Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

o alta intrebare, cat mananca un hoplo? ca el nu prea iese in timpu zilei( doar cand sunt doar eu in camera...hmmm ma place? ) si cand le dau mancare nu iese deloc, cei doi molly mananca cat mananca si restu ramane pe substrat(putin nu mult) si dimineata nu mai sunt(presupun ca le mananca el), dar sunt cateva boabe de granule, credeti ca ar trebui sa las mai multe? nu vreau sa moara de foame.

ps: e cam fricos cand inchid usa de la dulap se sperie si fuge
[Yahoo!]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt cazuri "cand prinde curaj" si vine samanance chiar la suprafata apei (asa era la adultii mei). Fiind peste de fund, il vei vedea mai activ noaptea. Daca nu iese cand le dai de mancare, nu e asa o problema. Ceva tot va ajunge pe fund si se va ocupa el de ce cade pe jos. Nu prea are cum sa moare de foame.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DannySID wrote:o alta intrebare, cat mananca un hoplo? ... credeti ca ar trebui sa las mai multe? nu vreau sa moara de foame.
ps: e cam fricos cand inchid usa de la dulap se sperie si fuge

Este bine sa-i hranesti diferit.
Nu prea este in regula daca mizezi ca niste pesti mai mari (sau care vor deveni mai mari) sa manace ceea ce ramane de la ospatul unor unor pesti mai mici, eu unul cred ca se va ajunge la situatia ca molly sa manance prea mult, fara masura (pentru ca, in general, pestii de acvariu nu prea au limita cand mananca), si o sa-i vezi cu abdomene gata sa explodeze, iar hoplo sa ramana cu hrana insuficienta.
Este bine sa folosesti hrana diferita, una care sa pluteasca, pentru molly (mai putina) si alta care sa cada pe fund sau granule mai mari decat pot inghiti molly, care vor pluti si vor fi descoperite de hoplo.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 346
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Se gaseste mancare speciala pt pestii de fund gen hoplo , corydoras etc, este sub forma de pastile . arunci 1-2buc seara inainte de stingerea luminii si gata . numa bine
[Email] [Yahoo!]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

mai am cateva intrebari, daca ma puteti ajuta...hoplo al meu iese din pestera face cateba turi de acvariu si se baga sub filtru, si-a facut un fel de scorbura sub el si se baga acolo.e vre-un semn asta?ma gandesc poate nu ii place ceva, si mananca salata sau alt din astea pe care I le pot fierbe? ca am bagat niste corydoras si cred ca nu va prinde mancare ca aia vor manca tot si ma gandeam sa-i pun niste salata oparita seara inainte de culcare
[Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DannySID wrote:...ca am bagat niste corydoras si cred ca nu va prinde mancare ca aia vor manca tot si ma gandeam ...

Nu-i mai purta atata de grija, ca se descurca el, nu va muri de foame , daca ramane vreodata nemancat, foamea-l va face mai vrednic, sa caute mai mult si mai atent.
Nu uita sa mai incerci, din cand in cand, si cu hrana congelata, arunci un cubulet de viermi congelati si va cadea pe fund si se va desmembra pe o suprafata mai mare, imposibil sa nu-i ramana si lui niste franturi de viermi, nu se poate sa-i manance cory pe toti.

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vorba lui Bogdan...nu-ti face griji. Lasa-l sa se obisnuiasca un pic cu imprejurarile si ai sa vezi cum urca la masa si mananca cot la cot cu ceilalti pesti de sparge

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DannySID
Junior member

Joined: 27/07/2012 13:22:08
Messages: 46
Location: Munteni,Galati
IP:
Offline

pai normal sa-i port de grija...e primul meu acvariu si ador toti pestii si nu vreau sa fie probleme oricum o sa incerc si cu viermi congelati, sa vad pe unde gasesc pe aici pe la mine
[Yahoo!]
Kidro
Unripe member
[Avatar]

Joined: 19/10/2012 18:32:28
Messages: 3
Location: Galati
IP:
Offline

Salutare.
Larve de tantari (circa 3-8mm) si amestec de artemia/inima vita gasesti sambata si duminica in "Piata mare" in halele cu acvarii. Costa 5 lei si au 30 cuburi, jumatate de cub ajunge la circa 6-8 pesti marime medie 5 cm.
[Yahoo!]
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut! ..hoplo nu se va face doar de 12-15cm sau cat ai zis tu...daca ai acvariu mare se face si de 40cm.
Am si eu 1 si il hranesc cu Tetra Min(fulgi pt pesti).Il am de cand avea 2 cm si acum are 10cm(a crescut in 3-4luni).Nu fac lucruri rele dar daca el e foarte mare fata de un peste...(fata de neon de exemplu sau de alt peste micut fata de el) il va manca odata si odata...
BFT!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com