[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alex.REX
Forum Index » Profile for Alex.REX » Messages posted by Alex.REX
Message
5 scalari maturi ( 1 blue filipine si restul koi) 50 lei
Corry panda (pui si maturi) 7 lei/buc
1 betta 5lei
Corry albino si gri 4lei/buc
Neoni negri 1 leu/buc
1 SAE 10lei
Sewellia lineolata 4 buc 40lei sau 12lei/buc.
Bonus la fiecare comanda melci de substrat. Valabil doar pentru bucuresti nu am timp sa trimit in tara. Mai multe detalii in PM.
mai citisem postul, cred ca de la tine m-am inspirat, frumos tare proiectul. Orice ar fi ca e mai bun sump-ul sau nu decat refugiul, voi ramane la varianta asta. In 105l cat va avea + un filtru extern eu zic ca va fi ceva filtrare.
Atunci voi merge pe sticla de 12 daca cea de 10 nu este sigura. Iar cu sump-ul am emotii, mai sunt plecat cate 1 zi 2, o saptamana, in cazul unei pene de curent mie frica sa nu ma trezesc cu vreo inundatie cand ajung acasa. Si nici nu prea ma pricep la bricolat dar varianta aleasa de mine nu este ok?
Doua variante de mobila 1 usa/2 usi?
Salutare tuturor, de ceva timp ma tot gandesc sa renunt la acvariul plantat si sa trec pe sarat. Momentan sunt in stadiul de schite dar in cel mai scurt timp sper sa ma apuc de el. Acvariul va fi unul all in one cu urmatoarele dimensiuni 90×65×65 (display 65×65×65), sticla va fi de 10, extraclara. Voi atasa cateva schite si astept un sfat si de la voi. Sper ca filtrarea sa faca fata big_smile
am incercat sa fac si o schita cu cateva dintre dimensiunile standului, sper sa intelegeti ceva. dungile rosii reprezinta intarituri.
Cred ca voi merge pe varianta cu intarituri si blatul va fi dublat, dupa ce il aduc la boloboc voi incerca in partea fara picior sa bag niste bolturi in perete si in caz de se mai lasa de la greutate sa se opreasca in ele. Nu stiu zic si eu ca o posibila solutie. Iar cand voi amenaja acvariul in partea mai slab intarita voi lasa plaja de nisip si voi pune bolovani mai multi pr centru si coltul opus.
Scafa are 22 latime, si 55 lungime
Masa de acvariu va acoperi usa de vizitare la apometrele si tevile casei, iar tevile sunt acoperite de o scafa din rigips. Deci standul va veni peste scafa respectiva. Partea de sus care vine peste scafa va fi normala de 140×55-56, dar baza va veni in forma de L. Sper ca nu vam bagat in ceata si am explicat destul de coerent
De lipituri nu prea imi fac probleme tipul care il face este tinichigiu la ford si are aparatura performanta, din cate am inteles va folosi aparat de sudura cu argon sau ceva de genul, din cate am inteles topeste metalul. Problema in schimb va fi alta. Pe unul din colturi standul nu va avea picior de sustinere. Voi incerca sa atasez cateva poze mai tarziu si eventual o schita.
Pe africani voi merge. Am masurat azi dimineata inca odata si am ajuns la dimensiunile de 140×55×55. Nu va mai fi de 500 litri cat vroiam eu initial dar H mi sa parut si mie cam mare, iar cu latimea de 60 nu se mai incadra in spatiul in care urmeaza sa fie amplasat. Si cred ca astea vor fi dimensiunile finale. Deci cy dimensiunile astea pot merge lejer pe sticla de 10 cu intarituri. Si cadrul din ce tiava recomandati sa-l fac? Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Multumesc pentru sfaturi. Problema e ca mai lung de atat nu-l pot face. E maximul care imi intra pe hol. Daca nu sunt ok dimensiunile mai putem scadea din H, latimea asi preferao de 60.
Salutare tuturor! De curand am scos acvariul vechi de 240l (plantat)la vanzare si urmeaza sa trec la urmatorul nivel ca marime si pesti. Si ma bate gandul ca urmatorul bazin sa aiba dimensiunile de 140×60×60, sticla ultraclara de 10 mm cu intarituri in H. Acum astept sfaturi si de la voi in ceea ce priveste grosimea sticlei. Este ok de 10 sau necesita sticla de 12. Acvariul va fi cu ciclide. Trebuie sa ma gandesc si la fund dublu sau pot pune intre sticla si bolovani un pad sau o placa de polistiren. Multumesc si va astept cu indicatii, sfaturi.
Am inteles. Si nu deformeaza imaginea? Este si cantuita? Oricum arata foarte bn, abia astept sa ma apuc si eu de al meu.
Frumos acvariul. In cel mai scurt timp ma apuc si eu de "uriasul" meu. Imi poti spune si mie te rog ce sticla ai folosit? Clara/extraclara? Ms mult.
Datorita faptului ca trec pe ciclide sunt nevoit sa scot la vanzare pestii si plantele din acvariul de 240l.
Pesti:
-6 scalari (4 koi, 1 blue filipine si unul gri) pestii au cateva depuneri la activ si sunt perfect sanatosi, au fost crescuti cu fulgi, tetra discus si hrana congelata.
-2 pui discus
-4-5 corry panda, 2 corry gri si 2 albino
-1SAE
- 1 pereche Betta
- 1 ancistrus pitic. Cei care cumpara tot pachetul primesc bonus vreo 10 guppy si vreo 8-9 neoni.
Total 200 lei
Plante:
- anubias nana
- cabomba aquatica cred!? Cresc foarte stufoase voi incerca sa atasez si ceva poze
-microsorum pteropus
- echinodorus
- si inca vreo 3 specii (nu le mI stiu denumirea). Bonus pentru ceu care cumpara tot pachetul un pot de moss din acvariul mic.
total 150.
sau pesti+plante 300 lei.
Mai multe detalii pe P.M sau la 0748.114.599
Schimb silver shark cu plante sau creveti. Pestii sunt pereche au 10-12 cm si sunt pasnici si perfect sanatosi
Vand sau schimb silver shark cu plante sau creveti. Rechinasii au cam 10-12 cm. Se ridica din sect.6
Nu stiu dc pozele au fost postate invers, daca le poate intoarce cineva ii multumesc. Suportul este momentan provizoriu, solutie de moment
 
Forum Index » Profile for Alex.REX » Messages posted by Alex.REX
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com