[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Porcu
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Message
octavian wrote:termenul e bun, "marfa" e luata de la mosu si nu cred ca ar fi vorba de produse contrafacute
In cazu' asta hrana e OK. Cu pestii pare sa nu fie in regula ceva. Poate nu se simt bine. Ai neglijat schimburile de apa in ultima vreme? Ce pH e in acvariu?

Daca apa e OK, lasa-i sa flaminzeasca 2 zile si apoi da-le haleala muiata in apa 2-3 minute. Daca mai pui si 2-3 picaturi de Fishtamin (Sera) in apa in care moi haleala, nu au cum sa reziste tentatiei.

octavian wrote:pot sa dau si tubi? de unde ii iei si cum ii prepari avand in vedere faptul ca majoritatea crescatorilor de ciclide nu recomanda tubi ciclidelor mancatoare de alge
Mai bine fara tubi la cichlidae vegetariene.
alecspv wrote:nu reusesc sa scap de aceasta alga ca un perisor negru pe marginile plantelor
Cred ca-i Cladophora. E greu de ejectat din acvariu. Singura solutie care da rezultate pe termen lung e realizarea unui echilibru in acvariu. Spune exact ce/citi pesti ai si exact dimensiunile acvariului.
ashavodaz wrote:daca imi fac acvariu olandez, shi in el am sa tzin numai puii de la guppy, mai e nevoie de filtru, piatra care baga aer? ....... oare sanitarul va manca puii?
E nevoie de filtru. Da' nu din ala bolborositor. Unu' cu PowerHead e mai indicat. Piatra care baga aer nu trebuie pusa (scoate CO2-u' din apa). Si nici nu e necesara. In acvariu' olandez sint putini pesti (sau deloc).

Nu baga guppy in acvariu olandez . Se inmultesc si-ti strica jucaria.

La ce neam de sanitar te-ai gindit?
ashavodaz wrote:vreau sa fac o maternitate shi sa incerc sa aduc noi pestisori pe lumea asta
Eu zic sa lasi taticu' si mamica guppy sa faca treaba asta .......


In legatura cu maternitatea: puii trebuie sa treaca prin gaurile alea ca sa scape de mama-guppy (canibalismu' e la moda ). Maternitatea o poti face ca un acvariu care in loc de fund sa aiba un gratar facut din baghete de sticla cu distanta de vreo 2 mm intre ele (sa cada puii da' mama-guppy sa nu incapa). O suspenzi intr-un acvariu mai mare. Poate avea dimensiuni cam asa: L~15-20 cm, l~10-15 cm, h~10-15 cm.


Eu prefer acvariul plantat in loc de maternitate. Scapa puii cei mai vigurosi. Si e mai natural.
paulc wrote:ca doar carbonul e la baza constructiei tesutului viu.
Pe cit de simplu e, pe atit pare de greu de acceptat .......
attilio wrote:pe aripioare la gourami a aparut cateva pete albe, ca o pudra alba.sunt vizibil deranjati..
Are moaca de Oodinium .......
Leo2003 wrote:Si cred ca tot acolo scrie ca din lipsa totala a interesului pentru astfel de culturi am renuntat la toate culturile respective.
Hai nu mai fi asa pesimist ca mai sint unii (adica eu ) care tin prin casa sticloante cu infuzori si tot felu' de cutii cu micro sau grindal ....... si o gramada de gunoi la servici in curte de care tin cu dintii sa n-o imprastie colegele pe straturile cu flori. Le arat eu lor ::hammer: sa se atinga de sursa mea de rime .......
liviujosceanu wrote:am facut un acvariu de 96 L 51 i si 40 l cu geam de 6 , este lipit cu silicon universal

Eu l-as deface si l-as lipi cu silicon pentru acvarii. Si as taia din inaltime sa ramina 40 cm. Eventual poti lasa inaltimea de 51 cm si in partea de sus sa bagi neoanele astfel incit inaltimea coloanei de apa sa nu fie mai mare de 40 cm.

In legatura cu siliconu' universal sugerez urmatoru' experiment: incercati sa lipiti pe o bucata de sticla niste silicon universal si pe alta niste silicon pentru acvarii (asa cum se unge untu' pe piine). Dupa vreo 2-3 zile apucati-va sa-l dezlipiti. Am eu o senzatie ca o sa va treaca instantaneu chefu' de lipit acvarii cu silicon universal sau sanitar ....... (asta o spun din experienta c-am facut si eu gafe din astea ).
Fiind eu baiat gigea am mai capatat de la Batracianus un plic cu icre de Nothobranchius foerschi. Prevazut cu capcana image impotriva proastelor de la posta image. Efectele teribilei capcane concepute de Batracianus au fost ca de data asta turba a ajuns cu icrele in ea :mrgreen: .



Penal tare de tot e ca au iesit 4 pui image pe care i-am gasit morti. Cum image au iesit si au murit pe urma e un mare mister pentru mine :shock: .
Am gasit un singur pui viu pe care l-am pus intr-un acvariu de 10 litri. Poate creste mare si o sa fie hermafrodit sa nu pierd specia image. Ca altfel ma apuc de crosetat.
 
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com