[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Porcu
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Message
Imi place originalitatea acvariului . Cu putine ajustari de finete cred ca poate arata mai bine .
Mie mi se pare ca Anubiasul are frunze prea mari, eu l-as scoate sau inlocui cu Anubias nana petite.
Mi se pare ca schita ta alb-negru sugereaza o schimbare de conceptie . Pot sa-ti sugerez in plan indepartat, pe marginile cararii, niste copacei (ca tot vrei sa folosesti mult muschi)?
N-ai incercat sa pui o mina de substrat in paharul cu otet? Poate ai o surpriza .

lukitza wrote:Eu incerc sa fac exact opusul, am GH=KH=2 la robinet si incerc sa le urc.
Am in sump pietre calcaroase, scoici si tot nu reusesc sa le urc mai sus de 5.

Nu mai stiu ce substrat ai, eu folosesc la Tropheusi spartura de coral fina si treaba merge bine de aproape 10 ani in conditiile in care la robinet vine cu GH~1-2 si KH nedetectabil.
Sugestia mea e sa alegeti canistra cea mai simpla din punct de vedere constructiv pentru ca n-are ce sa se strice . Pina la urma apa trebuie sa treaca prin mediul filtrant si ....... atit.
Putin off-topic:

Fertilizarea trebuie corelata cu temperatura. Viteza de crestere a plantelor depinde mult spre foarte mult de temperatura. Mi se pare ca la 19-22 C e cel mai usor de stabilizat un acvariu. La temperaturi mai mici n-am incercat dar am senzatia ca treaba ar merge bine.
La 27-29 C cresterea plantelor e foarte rapida, mai sus apar probleme din cauza caldurii. Maximul fertilizarii (din punct de vedere cantitativ) ar fi la 27-28 C iar in jur de 20 C e bine sa reducem doza la jumatate, chiar mai putin.
Silviu Man wrote:Nu, nu esti unicul

Sintem doi unici .

Silviu Man wrote:Exista o cerinta anume pentru pozele destinate RAC d.p.d.v. al luminii?
Adica, este o regula sau o cutuma?

Nu cred ca este vreun concurs la care sa se puncteze mai bine lumina rece decit lumina calda. Dar in contextul in care toata lumea buna se prezinta cu lumina rece e posibil ca juriului sa i se para mai estetic asa.
Pe linga asta, in cazul concret al acestui acvariu, covorul ar parea mai verde = mai sanatos la lumina rece, ceea ce se puncteaza.

Gabi C wrote:am sa pun clar un tub rece , dar pina atunci merg cu asta Dennerle inainte - plantele se simt bine . am lumeni destui ....

Si io cred ca-i mai bine sa mergi cu lumina actuala, plantele-s obisnuite cu ea. Tubul rece ti-l sugeram strict pentru momentul pozei.
Cred ca pentru concurs ar fi bine ca poza s-o faci cu doua tuburi cu lumina rece. Mie imi place mai mult asa, cu o tenta mai calda dar cred ca-s unicul care are astfel de preferinte .
N-ar trebui sa fie probleme daca filtrul nu era imbicsit. Pentru siguranta hraneste cu economie vreo saptamina.
La duritate e corect cum ai zis: daca amesteci in cantitati egale apa cu duritatea de 20 si apa cu duritatea de 10 obtii apa cu duritatea de 15.
La pH nu, variatia e logaritmica, de exemplu, o apa cu un pH de 5 e de 10 ori mai acida decit o apa cu pH de 6 si de 100 de ori mai acida decit un cu pH de 7.
Silviu Man wrote:Poate pun o intrebare stupida, dar crezi ca as putea ridica valoarea NO3 folosind o anumita cantitate de apa din fintina (la utima determinare avea NO3 undeva aproape de 50)?

Cine stie ce mai contine apa din fintina, am gasit mai demult o apa de izvor cu un KH peste 150 , reusisem sa-l masor doar amestecind apa de fintina cu apa distilata si efectuind calcule matematice .
Mi se pare foarte promitator .
Gabi C wrote:Pur si simplu e " contra " mea .

Nimic nu-i contra ta, ce nu te omoara te intareste , dupa ce-l invingi o sa fii mult mai experimentat si destept ....... de satisfactia c-ai cistigat nu mai zic nimic .
mihail.acvarist2016 wrote:in legatura cu olx am tot luat dar multi crescatori au bacterii in apa sau viermi intestinali

Bacteriile-s peste tot, chiar dinaintea aparitiei noastre ....... inclusiv in apa, nu cred ca exista vreun acvariu fara bacterii. Cu parazitii intestinali situatia e asemanatoare.

mihail.acvarist2016 wrote:petshop mic dar cu pesti sanatosi si ieftini

Cum ai stabilit ca-s lipsiti de paraziti? Are proprietarul vreo metoda ieftina si eficienta de deparazitare?
koala wrote:Mda, si eu as masura geamurile inainte... barem diagonalele mari.

Da, neaparat si diagonalele . Se poate intimpla ca lungimea si latimea sa fie corecte dar diagonalele sa nu fie egale (geamurile nu-s dreptunghiuri, sint paralelograme).
Verifica si lateralele mici prin suprapunere una peste cealalta, nu-s asa mari si-s mai usor de manevrat.
M-ai luminat, multam .
Eu zic sa lasi Alternanthera reineikii lila doar in spatele spatelui sau nici acolo, e capabila sa devina uriasa si poate da senzatia de micime intregului acvariu. Pacat ca are asa culoare frumoasa si-i greu sa renunti la ea. Alternanthera "mini" merita o sansa, face tufe joase si bogate, mi se pare potrivita chiar daca nu are aceeasi culoare ca lila.
Mihai Boldor wrote:Datele problemei suna cam asa, cel pe T5 are 2 lampi adica 4x54W iar cel pe LED areo lampa de 2x31W si temerea mea e ca nu va fi suficienta lumina pentru plane cu cerinte medii macar.

Si mi se pare ca 2 X 31 W e prea putin. Daca alegi varianta cu led ia doua lampi.
Citi lumeni are o lampa 2 X 31 W?
O sugestie de om paranoic :
Inainte de a te apuca de treaba masoara cu ruleta toate dimensiunile geamurilor, e incredibil de neplacut sa constati in momentul in care lipesti ca nu se potrivesc .
Urmareste vietatile din acvariu si daca nu dau semne de "prea mult CO2" lasa-l asa.
Si mie mi se pare prea mare frunza Alternantherei. Esti sigur ca e varietetea "mini"? E dintr-o sursa sigura? Te intreb pentru ca mi se pare ca are frunza prea lata, la "mini" frunza e mai ingusta iar tufa arata un pic altfel, e putin mai indesata.
 
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com