[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ma aflu intr-o dilema pt un acvariu facut de mine  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

salut . am facut un acvariu de 96 L 51 i si 40 l cu geam de 6 , este lipit cu silicon universal profesional de culoare maro ... ( am mai lipit si alte acv dar mai mici cam de 30 Litrii tot cu silicon desta ) il las sa afara pe balcon pana dupa pasti asta inseamna 7 zile maxim. dupa care sa am curajul sa pun apa in el ? ii pusei 5 intaritoare sa nu faca burta . cam atat. sa pun apa in el ? sa am curaj sa dorm cu el in camera ? sau ... ? va rog cat mai multe sfaturi . va multumesc mult ;)
[Yahoo!]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Nu ma pricep eu prea bine dar zic ca nu e de la silicon ... Dar geam de 6 ?
Nu crezi ca e cam subtire ... Din ce am citit eu la 100 de litri si peste 100 litri se recomanda sticla de 10 mm .... Asa ca ata ar trebui sa fie undeva pe la 8 mm

image
[Email]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Daca pe silicon scrie ca e bun si pentru acvarii atunci nu o sa ai probleme ... Buba vine de la sticla

image
[Email]
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

eu am un acvariu de colt, de 90 de litri, din sticla de 6. Daca ai facut bine lipitura, poti sa visezi si blonde. Hic..parerea mea.

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

offtopic : of of of...daca ar sti nevasta ce viseaza akademik... glumeam..
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cu sticla de 6 (96 L 51 i si 40 l - banuiesc ca "i" vine de la inaltime...) si lipit cu silicon universal (care este facut pentru constructii si nu pentru lipit acvarii - adica lipeste sticla si nu contine substante nocive), sincer, eu nu l-as pune nici pe balcon (pacat de pesti si... de muraturi)
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Sticla este foarte subtire pentru ce ai facut tu si ai sanse sa te trezesti cu apa peste tine dar daca tot ai muncit si mai zici k ai pus si intaritore risca-te peste 7 zile sa vezi ce e de capul lui dar nu-l umple foarte tare .
Iar siliconul universal a fost alta greseala care e posibil sa afecteze pestii si binenteles se nu fie la fel de ezistent ca unul pentru acvarii.
Macar fa un desen sau o poza sa ne arati cum ai pus intaritoarele.
A si ar mai fi o chestie , dar asta pentru cei care se pricep , daca ar da cu silicon de acvarii peste siliconul ala ar mai afecta pestii ?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

2 sfaturi: intarituri zdravene si nu-l umple niciodata pana sus!
Eventual, daca ai ambitie, demonteaza-l si lipeste-l din nou cu silicon pt acvarii!

johnny6600 wrote:daca ar da cu silicon de acvarii peste siliconul ala ar mai afecta pestii ?

Daca acopera siliconul universal in totalitate, atunci nu mai afecteaza pestii, deoarece il izoleaza. Oricum, te-ai gandit la aspectul ulterior al acvariului :shock:

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eventual, daca ai ambitie, demonteaza-l si lipeste-l din nou cu silicon pentru acvarii!


Nu stiu in ce masura mai poti face asta, daca nu cureti tot siliconul vechi bine de tot lipitura noua va lasa de dorit.
Era bine sa te apuci direct cu silicon de acvarii. Eu l-as face din nou. Nu de alta, da o sa dormi mai linistit. Si cu sticla esti cam la limita. Daca intaritoarele sunt puse bine, si nu lovesti acvariu nu ar trebui sa ai probleme. Da daca scapi odata capacul din greseala sau alte accidente d'astea, poti avea surprize. Ar fi bine sa il faci din sticla de 8. Si lipiturile sa fie bine facute (fara bule de aer).

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
liviujosceanu
Member

Joined: 06/06/2004 00:45:45
Messages: 139
Location: Craiova, cv 9
IP:
Offline

geam de 8 nu am de unde sa iau .. asa ca am facut cu geam de 6 . siliconul nu cred ca o sa cedeze pt ca l-am mai folosit si la alte acvarii. burta nu isi va face pt ca am pus 4 intaritoare laterale sau cum s-o spune
si una lunga cat tot geamul din spate ... nush daca ma intelegeti dar nush cum sa ma exprim scuze... sa speram ca o sa tina sa nu se sparga. dupa pasti o sa pun apa in el .. tot pe balcon ca in caz de se sparge sa se sparga acolo nu in casa si o sa il las cu apa vreo 3 zile si vad daca tine sau nu . alte sfaturi ?
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

data tot esti hotarat atunci ce mai poti sa faci sa cresti siguranta este:
- curata siliconul din interior
- dubleza lipiturile (pe verticala si fundul) cu fasii de sticla (lipite de data asta cu silicon pentru acvarii)

altceva: mult noroc...
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am un acvariu de vre o 10 ani lipit cu silicon universal. pana acum nu am avut probleme deloc, chiar rezista foarte bine.dimensiunile sunt 97l/45h/40 latime.tu..acum faci cum crezi..multa bafta
[Yahoo!]
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

nene Akademik omul are 190L, dimensiunile sint cele care le-ai vazut . daca era de 96L( volumul) mai era cum era da sa cu geam de 6 .... vorba lui Lucian, poate doar de borcan de muratri, dar... "si alea e bani bre"

din ce spui tu ai pus intarituri verticate (4 buc) ca sa intaresti muchiile intre fetele mari si fetele mici?
tu trebuie sa pui si niste intarituli
( 2 - una pt fiecare latura mare)longitudinale ca sa nu iti faca burta fetele mari. ca sa fiu mai explicit: niste fisii cu 4-5 cm mai scurte decit lungimea acv. (91-92 cm) late de 4-5 cm si groase tot de 6mm car le pui
perpendicular pe fetele mari ale acvariului la o distanta de 15-20 mm de marginea superioara a acv. si mai pui o( sau mai multe) intaritoare transversala care sa uneasca cele doua intarituri longitudinale , in final o sa iasa intariturile in forma de H asa cum este vazut acvariu de sus.
subtire rau sticla, siliconul nu-ti ofera o siguranta. problema e in timp, cum se comporta, poate sa tina o scurta perioada de timp, dar gindestete ca la o lungime de 96 cm fata, chiar daca i-ai pus intaritoare, este o forta prea mare care trebuie sa fie suportata. in timp si siliconul imbatrineste, iar lipitura este facuta pe o latime de doar 6 mm atit cit este si sticla de groasa.
decizia tu o iei . e bun poate pt terariu .

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:eu am un acvariu de vre o 10 ani lipit cu silicon universal. pana acum nu am avut probleme deloc, chiar rezista foarte bine.

Si eu am trecut strada pe rosu de multe ori si n-am patit nimic (deocamdata) dar daca te intreaba copilul tau ce sa faca: sa treaca pe rosu sau sa astepte verde tu ce i-ai raspunde? Pana la urma este decizia fiecaruia ce sa faca, datoria noastra insa este sa dam raspunsurile care dau rezultate sigure...
attilio wrote:dimensiunile sunt 97l/45h/40 latime.tu..acum faci cum crezi..multa bafta

Daca ai sti ce importanti sunt aia 6 cm in plus la inaltime din pdv al sarcinii (si sa nu va prind ca va ganditi la prostii)
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Pana la urma este decizia fiecaruia ce sa faca, datoria noastra insa este sa dam raspunsurile care dau rezultate sigure...


ai dreptate.nu stiam mai nimic despre acvarii pe vremea aia (nici acum nu stiu prea multe ), acvariul l am lipit singur (fiind primul si ultimul), sincer acum nu cred ca as mai avea curaj, dar rezista si azi, nu a dat o data semne de oboseala..oricum, azi as folosi silicon pentru acvarii ..chiar am de gand sa lipesc inca unul mult mai mare anul asta.

Daca ai sti ce importanti sunt aia 6 cm in plus la inaltime din pdv al sarcinii


nu stiu.. dar imi aduc aminte ca geamul l am procurat destul de greu, iar cine mi l a adus, mi l a adus taiat, nu ti spun ca era taiat vai de el, am incercat sa l indrept cu piatra de polizor vre o 2 zile dar degeaba, pana la urma l am lipit asa cum era, iari pana acum vre o 3 luni ma mandream cu el .
problema acum..de cand am intratpe forum, am o idee ca ar fi prea mic ,urat, si ca trebuie sa l schimb.cred ca stiti la ce ma refer.oricum, cand ma voi apuca de construtie am sa va cer ajutorul.


Si eu am trecut strada pe rosu de multe ori si n-am patit nimic (deocamdata) dar daca te intreaba copilul tau ce sa faca: sa treaca pe rosu sau sa astepte verde tu ce i-ai raspunde?


am un baietel de 4 ani care aproape in fiecare zi se joaca langa acvariu, credema ca daca as sti ca e un pericol as renunta imediat la el.
dar grosimea geamului la mine e mai mare, aici s ar putea sa fie problema lui, eu de fapt ce am vrut sa spun ...nu am avut probleme cu siliconul. dar repet, daca azi as mai construi unul as folosi silicon special pentru acvarii, si mai mult ca sigur as apela la ajutorul vostru..
[Yahoo!]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si ce mai astepti sa se dezlipeasca ala vechi
Hotaraste dimensiunile, mergi la un atelier sa iti taie sticla, ca e foarte important sa fie sticla taiata cum trebuie, cumperi niste silicon pentru acvarii si ii dai bataie.

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

e putin mai complicat..voi avea nevoie de ajutor cand il voi face, cred ca prin vara.oricum, multumesc..
[Yahoo!]
bogdan.panait
Member

Joined: 26/03/2004 10:19:18
Messages: 102
Location: craiova-rovine
IP:
Offline

Liviule DE CE N-AI SPUS TATI CA-TI DADEAM IO GEAM DE PATRU, GRATIS...

Another one bites the dust
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

liviujosceanu wrote:am facut un acvariu de 96 L 51 i si 40 l cu geam de 6 , este lipit cu silicon universal

Eu l-as deface si l-as lipi cu silicon pentru acvarii. Si as taia din inaltime sa ramina 40 cm. Eventual poti lasa inaltimea de 51 cm si in partea de sus sa bagi neoanele astfel incit inaltimea coloanei de apa sa nu fie mai mare de 40 cm.

In legatura cu siliconu' universal sugerez urmatoru' experiment: incercati sa lipiti pe o bucata de sticla niste silicon universal si pe alta niste silicon pentru acvarii (asa cum se unge untu' pe piine). Dupa vreo 2-3 zile apucati-va sa-l dezlipiti. Am eu o senzatie ca o sa va treaca instantaneu chefu' de lipit acvarii cu silicon universal sau sanitar ....... (asta o spun din experienta c-am facut si eu gafe din astea ).

Poze: smilie ... Poze cu plante
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

M.A. ai mare dreptate cu siliconul. dar sti: f multi oameni sint stilul Toma Necredinciosul pina nu incearca ei sa se lamureasca nu se lasa.

sint lucruri care merita incercate : o minca inovatie ...etc
sint lucruri verificate care clar nu merita sa-ti mai bati capul cu ele pt ca asa trebuuie sa fie
si sint lucruri care sint inventii clare care nu au mai fost facute si e normal sa fie incercate.
chestia cu siliconul e din categoria asa trebuie si nu altfel, cum e si cu grosimea sticlei .

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com