[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ionut_dt
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Message
Cosmine, hai ca parca vad ca dai drumul acvariului inaintea mea

Cubul tau (fostul ) sta prafuit din cauza zugravelii, dar sper ca intr-o luna sa-i dau drumul la ciclare.

Succes cu noul proiect.

Toate bune, Ionut.
ce serviciu rapid de curatenie ai tata, mai ceva ca la nufarul

pai asa o sa fac, o sa trimit pietrele la tine in cantonament

Pai am avut timp de un an decat 3 aiptasii, si cand m-am apucat sa le ard cu aipasia-x na belea, au aparut ca ciupercile dupa ploaia cam vreo 15-20 de puiuti mici si urati
Akaiule, ia ghici , ce crezi ca am eu pt tine??? Cateva aiptasii pe niste pietre. Acum ramane de vazut cum fac cu anemona care ste atasata de una din pietre.
Frumos acvariu, la fel si pozele

Am si eu o intrebare:cum se intelege pestele (bicolor dottyback) cu crevetii, in caz ca ai???

La mine in acvariu in momentul in care l-am pus au si disparut crevetii (aveam maidanezi dastia de Marea Neagra)

Toate bune, Ionut.
Taxi, du-ma unde vrei...
Salut, sunt si eu interesat de ceva fraguri. Daca maine nu poti sa ma primesti in vizita paote ramane pe poimaine

Toate bune , Ionut
Salut, vand avariu -Ocean Free Nano 24 litrii - 250 lei

Dimensiuni: L=275mm, l=275mm, H=320mm
Sistem de iluminat de ultima tehnologie cu leduri. Iluminat de zi (12 leduri dedicate daylight) si iluminat de noapte (3 leduri dedicate actinic blue).
Geam cristal de inalta calitate. Marginila frontale rotunjite, astfel incat fata si lateralele acvariului sunt dintr-o singura bucata.
Grosime geam:4mm
Volum=24 litrii.
Salut, vand avariu -Ocean Free Nano 24 litrii - 250 lei

Dimensiuni: L=275mm, l=275mm, H=320mm

Sistem de iluminat de ultima tehnologie cu leduri. Iluminat de zi (12 leduri dedicate daylight) si iluminat de noapte (3 leduri dedicate actinic blue).

Geam cristal de inalta calitate. Marginila frontale rotunjite, astfel incat fata si lateralele acvariului sunt dintr-o singura bucata.

Grosime geam:4mm

Volum=24 litrii.

Parerea mea este ca merita sa faci perelele mai inalt in asa fel incat sa acopere 1-2cm din acvariu (acopera lipitra acvariului si putin nisip), iar apoi in spatiul ramas liber bagi silicon (sau adeziv tip silicon) la culoarea standului(lemnului). In poza mea de sus se vede o margine de silicon maro, aceasta lipitura opreste patrunderea apei printre sticla acvariului si pal.

Atasez o poza cam cum vad eu dulapul ( partea de pal ) - poza este a unei masti de chiuveta- nu am mai stat sa desenez
poza cu deschiderea
Atasez niste poze cu modelul de balama de la standul meu (poate mai este cineva interesat ). Cea mai buna variana este cea aleasa cu piciorul putin in spate.

Toate bune , Ionut
Interesanat ideea de acvariu in scoala. Acum cativa ani eram intamplator la o scoala de pe calea Grivitei. Aveau acolo un acvariu destul de maricel, cam 150x50x50 dar intr-o stare jalnica. Am stat cateva ore in scoala si mi-am facut de treaba la acvariu: am improvizat un sifon dintr-o stica si un furtun, geamurile le-am curatat cu cardul, filtrul intern l-am spalat de vreo 3 ori la rand. Si apoi sa vezi fericire pe copii ca vedeau si ei ca de fapt in acvariu aveau pesti

Cred ca ar fi interesant daca ne-am mobiliza si noi in astfel de proiecte(macar cate un acvariu de sector). Alegerea scolilor ramane la latitudinea celor implicati. Sunt convins ca si media ar avea ceva de spus daca am face publica initiativa noastra.

Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu acesta propunere, daca da , mea-culpa

Toate bune, Ionut
pai daca nu este sudat standul atunci il poti face mai ingust in picioare. Faci laterala mare de sus la 50cm si distanta picioarelor in asa fel incat sa ai loc sa montezi balamaua
poti sa faci o rama pe toata suprafata standului de cati cm vrei (8-10cm) si usile sa le montezi cu balamale specific prinderii. Adica usa o sa vina la 180 grade ci nu la 90 grade fata de peretii laterali.

Asa am eu la acvariu proaspat cumparat, Ma uit maine la el cand ajung acasa si o sa-ti fac ceva poze, sa vad cum este mai exact, sper sa nu ma insel si sa te induc in eroare



Salut, mi-am luat eu de curand o pompa Jebao wp25 si sincer chiar sunt bune calitate-pret, si ma refer la cele cu controler, cgiar te poti juca cu el in diferite moduri.

Eu am cumparat-o pt viitorul acvariu cub cu latura de 60cm, care sta inca pe uscat, dar proba am facut-o in acvariul Boyu de 65L si cam face ''valuri"

La bazinul tau de 100cm nu stiu ce sa zic, am vazut pe net niste demo, unde aveau decat o pompa care parea ca facea fata cu brio, dar cred ca 2 astfel de pompe sunt mai mult decat suficient.

Toate bune, Ionut


[url]http://www.youtube.com/watch?v=PIhmzNA6fa0
Frumosi pesti. Referitor la firefish, ai capac la acvariu ca spun ''gurile rele'' ca au tendinta sa sara din bazin.
Au si ele farmecul lor, topicurile astea. Mi-aduc aminte cu placere de ''crizele'' de ras pe care le aveam citind topicul colegului ala cu spray-barul

Sincer muream de invidie cand vedeam cati colegi sareau sa-l ajute pe om, si eu ma chinui de vreo doau saptamani sa pun 3-4 intrebari la mine in jurnal despre una-alta.


Andrei, daca tot vrei sa cumperi si piatra si matrix, pune piatra de calitate in acvariu si matrix in filtru.
Pai mai Koala, daca ai de gand sa te duci la Shubi la TM ce mai e'pana in UK la @UM01.... Dadeai si tu ca ''uomul '' o fuga si-i aduceai lui Andrei lampa cu leduri
adica un fel de "ABC-ul pentru cei mai tonti incepatori" ?, buna asta
 
Forum Index » Profile for ionut_dt » Messages posted by ionut_dt
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com