[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alinutz80
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Message
Am inteles, nu cunosc acest material filtrant.

As merge totusi pe cele mentionate de mine mai sus, oricare din ele, cele mai bune sunt seachem matrix si eheim substrat pro. Cat iti intra tie acolo e f putin, ca si cantitate ma refer.

Hai cu apa in el si sa vedem poze
scarabeul1984 wrote:
alinutz80 wrote:Hai ca e bine pt inceput!

Ai testat pietrele sa nu fie calcaroase?
Ce material filtrant ai in filtrul hang on?

Plante poti lua de la nevertebrate.ro

https://www.nevertebrate.ro/

Pietrele sunt de râu. Nu am incercat cu otet dar o sa incerc.
Filtrul are burete si pietre filtrante plus carbune activ.

Multumesc,


Ok, ce inseamna pietre filtrante ?
De carbune activ nu ai nevoie, poti sa il scoti.

Pune seachem matrix / eheim substrat pro / sera siporax mini in filtru.
Hai ca e bine pt inceput!

Ai testat pietrele sa nu fie calcaroase?
Ce material filtrant ai in filtrul hang on?

Plante poti lua de la nevertebrate.ro

https://www.nevertebrate.ro/
EverSad wrote:Da ce stup' de albinute ai acolo... (au nimerit la stapan bun. )

Smecherie bizuita (in: tremeni populari)



Daaa, mersi mult, e ceva stup acolo....mai mult stup de melci
Nestiutoarea wrote:Buna din nou! Am reusit in cele din urma si pestii nu se mai lovesc de plante sau substrat, dar din pacate, masculul.molly este retras, sta intr-un colt si se pare ca fecalele lui nu sunt normale, sunt albe si foarte subtiri. Aveti idee daca are legatura cu apatia lui? Eu cred ca sigur este bolnav caci pana ieri era foarte vioi. Ce ma sfatuiti? Stiu ca sunt vivipari si poate nu par interesanti ptr voi, cei care ati avansat in acvaristica, dar mie mi ar placea tare mult sa nu pierd niciun pestisor asa curând...


Da, eu zic ca e bolnav, si cred ca are VIERMI INTERNI / FLAGELATE.

O poti trata cu:
https://magazinacvaristica.ro/produs/tratament-pentru-pesti-sera-nematol-10ml/?gclid=CjwKCAiA9qKbBhAzEiwAS4yeDY7PfDOuucXdHkmWcmqsJOdpoFWTBMbLl1x7J98y7iIQ16h2EL9bDhoCF9wQAvD_BwE
https://animax.ro/tratament-pentru-pesti-jbl-nemol-nedol.html

Mai citeste si aici, tratament cu metronidazol, dar asta e pt discusi : https://ilovediscus.wixsite.com/ilovediscus/boli-si-tratamente

Dar, pentru un molly costul tratamentului nu merita. Daca tu crezi ca merita incearca, dar separat in alt acvariu. Urmeaza instructiunile de pe prospectul medicatiei care o vei folosi.

Am de vanzare un Ph metru hanna. Este ca nou, folosit doar de 2-3 ori.

Pret: 100 lei. As prefera sa l dau in Cluj, dar trimit si pe curier daca e musai necesar.

Detalii in privat. Atasez cateva poze.
Acvariul dedicat crevetilor blue dream neocaridina un mic update asa ca nu am facut demult o filmare cu acest acvariu....

Clip video:



Betta in the Land of trees

Noul locatar Betta imbellis (cel putin sub denumirea asta l-am cumparat) se simte bine de vreo 3 saptamani in noua locuinta.
Are un albastru tare frumos si este foarte pasnic, crevetii ies f des la masa
Mentionez: nu recomanda Betta cu creveti pentru incepatori!

Las si un video, poate va place:



De fapt am 7 adulti si ceva puiuti.....
Dupa cum vedeti se impaca toti bine cu crevetii red cherry si cory pygmaeus si cu betta imbellis

image
image
flo77 wrote:Sincer sa fiu nu stiu daca Nitrate minus te ajuta la ceva.
Este dificil sa te ajutam fara niste teste.


Sigur si eu zic ca nu o ajuta.

Eu zic sa mearga pe schimburi de apa si adaugare de bacterii (sunt multe tipuri si branduri de bacterii).

Altceva momentan nu prea ai face.
Si eu as zice sa schimbi substratul daca e afectat tare.

Restul echipamentelor din acvariu afectate de BBA le cureti cu clor sau apa oxigenata. Dar sa nu le tii mult plantele in clor sau apa oxigenata.
Lemnele le cureti bine cu o perie...si ar trebuie sa fie ok.

Referitor la materialul filtrant de mai sus, as merge doar pe Sera siporax, care este foarte bun. Nu te complica cu altceva.

Mersi pentru site ul de licitatii, acum ma uitam ce preturi bune sunt acolo ma gandeam pe cine am in Austria.
Samy wrote:A avut cineva ? Cat sunt de bune fata de jbl si sera?


image


Nu am avut, dar nu cred ca sunt mai bune, din ce stiu salifert sunt cele mai tari e posibil salifert sa fie mai mult pt marine....
Samy wrote:
flo77 wrote:Daca mai ai BBA poti incerca si un tratament local, cu pipeta cu apa oxigenata. Eu am avut un dragon stone plin de alge. La un moment dar se creasera ca un fel de vai, prin locurile unde apa oxigenata isi facise efectul. Arata chiar cool. Era in bazinul cu endleri, odata ce alga murea se bagau si ei laciugulit. Trebuie sa ai rabdare, faci cate putin apoi poti repeta relativ repede. Apa oxigenata este ieftina si iese relativ repede din acvariu.

Apa oxigenata am, am facut si cu apa oxigenata .
Plus am facut cu apa oxigenata si tratamentul pentru hairalga unde a disparut toata dar bba a dat si mai tare .La mine na functionat nici apa oxigenata nici carbo . Aceleasi rezultate omora deasupra dar radacinile de bba cele care sunt prinse de pietre ramaneau si revenea.
Apt fix se pare ca a si curatat piatra daca te uiti atent ia redet si culoara de parca acum am bagato in acavriu.


Tare, poate incerc si eu APT FIX
Excelent si bafta mare cu noul acvariu!

Abia astept sa vad poze poate intr un viitor fac si eu unul sarat asa mic cu un acvariu dennerle ?? ma inspir de la tine si incerc sa invat dar la marine sunt cam varza....adica nu stiu nimic aproape, trebuie sa studiez mult ??
Cu mare placere! Ma bucur ca ne ajuta topicul.

Da, am folosit si eu Amazon Tonic cand aveam discusi ??

Am gadit natural humin la 500ml pe amazon dar e mult transportul....poate comand
dan.pavelescu wrote:Hranitorul l-am setat cand am adus pestii, nu are cum sa dea mai mult decat trebuie, pentru ca gaura e obturata cu izolir band (asa cum fac de ani de zile).
Momentan primesc hrana (Sak) de 2 ori pe zi, cand o sa ma intorc mai vad eu ce si cum.

Daca aveti alta recomandare pentru hrana, tipati aici, ca tot am luat 1kg de Sak


Faini pestii! Sa se faca mari....

Hrana, mergi pe Tropical sau Hikari sau Ocean Nutrition si nu vei regreta sunt dedicate pt ciclide africane

https://abc-zoo.ro/38-ciclide?p=1&ob=4&ow=0&os=0&d=0&fs=0&n=32&cpk=0&pp=12-572&m=228-786-2
Fadds wrote:Un peste de dimensiunile astea nu poate sa fie devorat in totalitate, raman capul si niste oase cel putin.
Trebuie sa fie in acvariu pe undeva, viu sper.


Ai dreptate, dar viu nu cred ca mai e oi gasi poate oasele...la un moment dat
dan.pavelescu wrote:Daca ai rascolit printre lemne si boscheti si nu e, ia in calcul ca l-au mancat ceilalti pesti dupa ce a murit


Nu am rascolit chiar bine, ma uitat asa repede cu lanterna sa vad ce si cum........dar e posibil sa l fi mancat.....
flo77 wrote:Mi-au venit si sticlele de Natural Humin si cum era timpul sa fac schimburile de apa saptamanale am testat cele 3 conditionere din punct de vedere a culorii obtinute. am folosit 3 galeti de 20 litrii si am inceput cu doza de baza recomandata de producator: 1.25 ml Brightwell, 1 ml GlossoFactory si 2ml Natural Humin. Cea mai inchisa culoare a fost la Natural Humin, urmata de GlossoFactory , iar Brightwell de abia a colorat apa. Am pastrat Natural Humin ca referinta si am marit dozele la celelalte produsepentru a obtine o culoare asemanatoare cu cea de la Natural Humin. Pentru GlossoFactory a trebuit sa dublez doza(deci am folosit 2 ml), iar pentru Brightwell am folosit 6 doze, deci 7.5 ml. In concluzie Brightwell mi se pare mult diluat. Am incercat sa-i contactez sa-i intreb ce procente aci humic si fulvic sunt in produs. Mi-au raspuns relativ repede(avand in vedere ca i-am contactat in week-end dar mi-au spus ca nu-mi pot da aceste informatii. Un mare minus din partea mea pentru chestia asta. Ca referinta GlossoFactory contine 2% acid humic si 1%acid fulvic, acidul humic fiind cel care da culoarea neagra.


Excelent! Mersi mult de detalii si confirmare, stiam eu ca n-am gresit

Imi pare rau ca nu gasesc in Romania Natural Humin, dar am sa comand din germania.

Referitor la ce zice colegul Varol mai sus, am exact aceleasi motive ca si Flo sa nu folosesc ceaiuri...am facut ceai de Rooibos si nu mi a colorat apa cum trebuie, urmeaza sa incerc scoarta de stejar...dar totusi sa fac saptamanal ceiutz mi se pare prea complicat.
Bayek wrote:Asa am gasit eu un guppy uscat dupa cateva saptamani, dupa stand acvariu, zici ca era de la Antipa.


La mine un au cum sa sara, am si capac de sticla si capac acvariu cu neoane, deci 0 sanse sa sara.....a murit pe undeva si nu l vad.....baiu e ca asta e mare, 1 guppy nici nu simte, dar asta poate dauna calitatii apei....
 
Forum Index » Profile for alinutz80 » Messages posted by alinutz80
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com