[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cocolino
Forum Index » Profile for cocolino » Messages posted by cocolino
Message
Foarte frumos, felicitari.
Substratul l-am achizitionat de la Hornbach (pe sac scria" substrat pentru plante acvatice" iar intr-o imagine erau niste nuferi) si de aici am dedus ca este pentru iazuri.
Este ca si substratul pentru flori, doar ca mai are in compozitie aprox. 20 - 30% nisip fin si fara aditie de macroelemente.
Am avut si eu un acvariu la serviciu unde gh era 25 si Kh 36, am facut schimburile cu apa de osmoza si treptat am ajuns la gh 5-6 si kh 8-9, nu a avut de suferit nici un peste, asa ca, dai inainte cu schimburile de apa.
Salutare si bine ai venit, mie mi se pare cam mic acvariul (63 litri) pentru cei 4 cory, 4 scalari si 3 gourami.
Daca iti spun ce substrat fertil am, probabil, nu ma vei crede, am substrat pentru iaz (pamantul acela amestecat cu nisip, fara azot si fosor) imbunatatit cu 1,5 kg jbl florapol, fertilizare micro, easy life profito 8-10 ml/zi, macro KNO3: 3ppm/zi/litru de apa, PO4 0.05ppm/2zile/litru, butelie co2 7 litri cu pH controller (made in china), schimb de apa la 2 saptamani 50- 60%, timp acordat 1/2 ora sambata sau duminica, tunsoare cam o data pe luna, plante care ajung la cosul de gunoi. Ca si filtrare( numai biologica), 2 canistre, una jebao 405 cu debit de 1200l/ora umpluta cu roca vulcanica, jbl micromec si seachem matrix si a doua canistra home made din teava de pvc de 200 cu un debit de aprox. 600-700l/ora umpluta cu roca vulcanica sparta (din aceea folosita la grill gas), acvariul il am de aprox. 2 ani si 4 luni.
O imagine.
Alte doua imagini.
Ce planta este ?
Incercam, multumesc.
Cum pot adauga imagini mai mari de 2048 kb, multumesc mult. O zi placuta in continuare.
Salutare tuturor, dupa o indelungata absenta de pe forum si multe alte peripetii ale vietii, am decis sa revin cu noi imagini ale setup-ului pe care il detin.
Vand 100 creveti Red Cherry, 1 RON bucata, comanda minima 20 bucati.

Valabil numai in Bucuresti. Tel. 0726319474
inca
altele
Cateva imagini.
 
Forum Index » Profile for cocolino » Messages posted by cocolino
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com