[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pyrnhia
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Message
Credeam ca din cauza salinitatii scazute nu exista corali in Marea Neagra.
Am cautat dupa denumire dar nu este,nu avea acei franjuri
Buna ziua tuturor,intrebarea din titlu vine ca urmare a unei intalniri mai neobisnuite avuta zilele trecute pe digul de la Costinesti cu o "chestie" .
Intrucat nu stiu exact ce era si nedetinand nici o poza ca dovada o voi denumi generic "chestia"...din pozele vizionate pe net seamana cu un coral din genul wellsophillya,avand o singura coroana cu diametrul de 5-6 cm,culoarea cenusiu deschis si partea centrala mai inchisa la culoare.
Mentionez ca nu era meduza si era extrem de bine prinsa de o piatra a digului interior,chiar la marginea apei in bataia valurilor.
Am incercat sa o desprind dar nu am reusit iar cand am revenit cu telefonul pt a face poze disparuse...vreo 2-3 ore distanta.
O descriere mai primitiva ar fi ciuperca intoarsa invers,de culoare cenusie,marginea ca o linie negricioasa si mijlocul de unde s-a rupt piciorusul tot negricioasa.
De atunci caut chestia continuu dar fara rezultat...
O metoda foarte buna pentru a reduce debitul unei pompe este sa micsorezi paletele rotorului...avantajul este ca nu fortezi pompa,marele dezavantaj este ca aceasta metoda este ireversibila si daca vrei sa revii la debitul initial ai nevoie de alt rotor sau alte palete daca sunt detasabile dupa rotor.
Am probat personal metoda la un eheim,dar aveam inca 2 rotoare de rezerva,unul a ramas intact si celelalte 2 le-am modificat astfel incat puteam avea 3 debite diferite la o functionare normala a pompei din filtru.
Da,locuiesc in Cluj-Napoca,multumesc.

Cat priveste diametrul tevilor trebuie sa gasesc intai acele garnituri de trecere pt teava de 25 altfel nu am cum intrucat flansele nu imi intra in spatiul disonibil.
M-am complicat la mobilier si nu mai pot face mare lucru acum.
Inaltimea de urcare ar fi undeva la 1.5 m maxim.
Ma gandesc sa o folosesc la recirculare,sa duc apa din sump in acvariu.
Ce parere aveti despre aceasta pompa?
Multumesc pentru sfat,asa o sa il lipesc.
Oare cu ce se poate lipi sticla acrilica de sticla normala...voi avea nevoie la lipirea piaptanului de la owerflow
Oricum aveam in plan ca anual sa schimb garniturile acelea si robinetii sunt planificati sa fie pozitionati deasupra sumpului.
Am luat in calcul si posibilitatea demontarii cat mai usoare si am bifat si acest aspect
Am gasit ce aveam nevoie si pt sistemul de ventilatie incorporat in mobilier...tuburi de ventilatie dreptunghiulare cu latimea de 60 mm ce va evacua vaporii atat de la sump cat si de la acvariu direct in exteriorul locuintei.
Citisem pe undeva ca se recomanda 32 la bean animal si asa am hotarat sa il fac,oricum debitul il voi regla din robineti,ceea ce imi va permite o marja mai mare de reglare a debitului.
Cei 8 mm dintre diametru sticlei si diametrul tevii v-or fi umpluti de o garnitura cauciucata prin care teava intra fortat,oricum si garnitura va intra fortat in gaura sticlei...ajuta foarte mult cei 10 mm ai sticlei.
Maine voi pune poze pt a ma face inteles.
Stiu ca toata lumea imi va recomanda sa nu renunt la tank conectori dar pur si simplu nu este posibil tehnic acest lucru...
Oricum,ar trebui o presiune de peste 2 bari la etansare ca sa incep sa imi fac griji in privinta eventualelor scurgeri...si nu e cazul.
Stiu eu mai bine cand zic ca nu va fi nici un upgrade in viitor
Am gasit sticla,exact cum doream si la un pret mult mai bun.
O alta problema pe care cred ca am rezolvat-o e in privinta tank conectorilor...la diametru de 32 al tevilor era nevoie de gauri cu diametru de 50 mm si cel mai important depaseam distanta de 80 mm ce o aveam la dispozitie intre sticla si palul mobilierului.
Gaurile raman la diametrul de 40 mm cum doream,tevile de la bean animal v-or avea diametrul de 32 mm si se incadreaza in spatiul de 80 mm disponibil cu ajutorul unor garnituri de etansare cauciucate ce se monteaza pe sticla si prin care tevile v-or intra fortat astfel incat nu voi avea probleme de etanseitate.
Multumesc pentru raspunsul detaliat.
Voi tine cont.
Salut,imi poti zice si mie la ce distanta de marginea de sus a acvariului ai dat gaurile?
Urmeaza sa gauresc sticla si nu imi este clar acest aspect.
Multumesc si spor cu lucrarea
Eu vreau sa pun beananimal pe laterala stanga caci nu imi permite in spate spatiul,asa e calculat si mobilierul.
Si le duc dimensiunile exacte la taiat avand grija sa fie respectate cotele exact...merg cu ruleta proprie
Dupa ora 14:00 ar trebui sa ajung si la nevertebrate.ro sa iau osmoza,dar sa nu uit sa sun inainte sa nu fac drumul degeaba
Azi urmeaza sa mai primesc 2 oferte pt sticla de 10 mm si 8 mm...
Primisem o oferta de 925 lei doar sticla float de 10 mm cantuita dar pretul mi-a parut mult prea mare si nici nu aveam posibilitatea sa pun fata si o laterala din ultraclara cum imi doresc.
Si cica noi suntem sefii in casa...atat timp cat ascultam de sotii
 
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com