[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pyrnhia
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Message
Asta da hotarare,frumos proiect.
Spor in continuare.
Salut,restrictorlu de la osmoza ce problema are de este dat cu banda izolatoare?
Controllerul ce pret ar avea?
La nevertebrate aveau sare la cutii/pungi de 1-3 kg...si live sands parca
Frumos mandarin.
Mananca hrana congelata sau uscata?
Daca nu era distanta luam eu acvariul...
Nu,skliconul nu adera la pvc dar poate da o anumita etansare daca nu e presiune pe "lipitura" de silicon
Salut,am citit topicul cu atentie si am ramas cel putin cu un gust amar la final.
Ca o parere personala as adauga si eu ceva intrucat ma pot considera cat de cat impartial avand in vedere ca nu cunosc nici membrul initiator al topicului si nici firma invinuita.
Nu pot intelege cum poti avea pretentia de a cere plata anticipat si asumarea raspunderii asupra integritatii marfii de catre client pana la destinatie,atat timp cat acesta nu se poate implica absolut deloc in procesul de selectie sau de ambalare si transport ...nu cunosc aspectele de legalitate dar stiu sigur ca la moralitate este la pamant.
Si efectele acestei neimplicari sau si vazut in discutii...genul "ma doare la basca caci deja a platit"-a se vedea cazul acelei murene sarite din bazin...nu cred ca la efectuarea platii de catre client i s-a comunicat clar si explicit " in data de,intre ora X si ora Y te prezinti sa ridici marfa altfel ajunge la gunoi"...acest lucru arata orice dar in nici un caz nu profesionalism cum ar dori unii sa lase impresia.
Cu echipa profesionista am lucrat eu si am fost multumit,tot de vietuitoare fiind vorba,am plasat comanda cu ridicare de la sediu apoi am fost contactat pentru confirmare si aducerea la cunostiinta a datei posibile de sosire a pestilor intrucat ei nu cunosc exact daca furnizorul lor va putea include in prima comanda si acei pesti.
A durat ceva timp pana au gasit un fugnizor cu pestii doriti de mine si pana am mers sa ridic comanda...echipa a purtat raspunderea pana la ridicarea pestilor de catre mine si achitarea platii...nici nu s-a pus problema vreun moment ca trebuie sa ma prezint urgent sa ridic pestii chiar daca acestia nu consuma hrans procesata din comert ci doar hrana vie.
Nu voi colabora niciodata cu cineva care are pretentii absurde fara a-si asuma vreun risc financiar si este interesat doar sa obtina comisionul din intermediere nepasandu-i de calitatea serviciilor.
Tot din mesajele citite am inteles oarecum ca furnizorul isi asuma ambalarea si transportul din moment ce ofera despagubire in cazul problemelor aparute atat timp cat vietuitoarele sunt in ambalajul originar...asa incat intermediarul are obligatia sa vetifice foarte bine la sosire marfa si sa raporteze problema furnizorului,in nici un caz sa o vanda fara verificare sau si mai grav ca in cazul mandarinului bolnav despre care o terta persoana a informat ca are probleme dar totusi a fost vandut...restul sunt scuze penibile.
Din punctul meu de vedere cand soseste coletul trebuie verificata marfa si ce nu este ok sa se raporteze furnizorului,cazurile de rani/boli bagate la tratament si decesele despagubitede catre furnizor...si sunt sigur ca in cazul platii la livrare asa s-ar si proceda caci intermediatul nu ar avea nici un interes sa ramana cu paguba...dar cand obligi clientul sa suporte financiar totul te c-am doare la banana si devii si recalcitrant pe motiv ca trece ora de inchidere...mie personal mi-a trecut de multe ori termenul de incheiere a programului si cu muult dar nici nu m-am enervat si nici nu am devenit recalcitrant cand interesul meu era ca clientul sa fie multumit si sa incasez banii...nu mi se pare absolut deloc o mare favoare ca in cazul ariciului nu s-a cerut plata anticipat caci in acel caz ii puneau punga in brate apoi un sut in fund ca programul s-a incheiat necontand starea marfii.
Ape limpezi si o zi placuta tuturor.
Ok
Imi poti zice ce fel de adaptor si relee ai pentru a ma ghida si eu?
Imi poti zice ce periferice folosesti pe langa controller?
Mitsubishi foloseste controllerele din seria alfa2 in automatizari de genul cladiri inteligente,roboti industriali,etc ...de aceea ma si gandeam ca ar fi ok si la un acvariu daca ii pun perifericele corecte.
Din pacate cum timpul liber e limitat drasyic la mine se misca totul mult mai greu decat normal.
Am citit ceva despre jarduino si alte solutii,recunosc ca nu am aprofundat dar parca as incerca ceva mai diferit.
De aceea si intrebam
Salutare,am si eu o intrebare legata de un controller mitsubishi al2-24mr-a cu extensie al2-4ex daca este compatibil cu automatizarea unui acvariu marin.
Din ce am reusit sa ma informez se poate folosi la iluminat,control apa,temperatura,hranit animale,etc...avand 15 intrari(senzori,sonde banuiesc) si 9 iesiri protejate cu relee de 24 v cc.
Alimentarea se face la 220v ac iar intrarile suporta 100-240 v ac.
Sunt interesat sa controlez iluminatul,osmoza si ATO,hranirea si orice s-ar mai putea automatiza cu acest controller si adaugand alte periferice pe baza de relee...
Se poate folosi sau e bataie de cap prea mare,prea complicat ?
Atunci nu mai caut sa iau...sa ramana in mare.
E bine ca mi-am satisfacut curiozitatea
Incep sa fiu convins ca era o actinia equina caci din descriere se potriveste.
Pai is oarecum pregatit pt acest drum de vreo 12 ore si pot tine apa la temperatura de 20-24 ?,pompa de aer la 12 v am,am si un schimmer micut si o pompa de recirculare ce le pot folosi la nevoie...pe langa lada frigorifica mai iau si cateva bidoane de 5 l pline cu apa sa fac eventuale schimburi pe drum daca e necesar.
Sper ca ceva tot va supravietui.
Daca mai observ vreo "chestie" o si iau...chiar daca trebuie sa car si vreun pietroi de vreo 3 kg pe care ar fi atasata
Miercuri cand plec intentionez sa duc la Cluj cativa creveti si alte oratanii...as lua si o meduza sau 2
M-am uitat si la poze cu spongieri(bureti) dar nu semana cu nimic din poze...
Intradevar,variatiile mari de temperatura ar fi cu mult mai problematice pentru corali decat salinitatea scazuta.
Meduze sunt destul de multe in interiorul digului fiind temperatura apei mai crescuta cu un grad sau 2 decat in mare...am fost la pescuit pe dig la guvid si ca si momeala foloseam creveti(garizi) prinsi cu un minciog,la fiecare sarja de minciog luam si cativa pui de meduza,destul de enervant.
 
Forum Index » Profile for pyrnhia » Messages posted by pyrnhia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com