[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: coxanelu
Forum Index » Profile for coxanelu » Messages posted by coxanelu
Message
Care dintre adaptoarele acestui filtru ma sfatuiti sa-l folosesc ( si de ce daca se poate sa-mi spuneti )
http://eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_34888_ehde

acvariu 60l, plantat, pesti : 7 rasbora, 3 molly, 3 guppy, 4 cory

sint ilustrare cele 3 moduri in linkul de mai sus...
cu buturuga e rezolvata...astept in continuare cocotieri
pai am spus ca nu ma gandeam ca as fi in vreun fel fraierit ( e firma mare cu pereti frumosi ) ...dar macar sa nu rada prea tare si sa ma prezint si eu cu cateva denumiri d-astea ( ptr mine inca ) sains fictzion

acum ma duc la bener sa compar ce mi-ati spus cu ce cer ei pe ele...multumeeeeesc da, acvariul e in prima lui saptamana...a murit un guppy femela si acum incerc cu ajutorul virtual oferit de oxyox sa o tratez pe a doua restul pestilor sint ok dar trebuie sa testez mediul....revin cu date si cu intrebari cum sa-l reglez

le : gata, am dat click...sint f ok preturile...cu max 1 milly imi dau seama care-i treaba....poate o sa iau un ph test din ala permanent
zilele care urmeaza planuiesc o vizita pe la reef ( deoarece imi este aproape de casa si vad ca alte magazine par sa nu existe )
ce produse sa cer acolo si la ce cheltuieli sa ma astept in mare ? am citit ca nescaffe-urile astea x in 1 nu fac treaba buna asa ca va rog sa-mi spuneti de ce am nevoie ca sa aflu exact cum stau

nu ma gandesc ca m-ar fraierii baietii acolo dar nu vreau sa ma duc chiar total nepregatit...atat financiar cat si informational
salut...caut sa cumpar 2-3 nuci de cocos "de-a gata", 2-3 pietre maricele de apa dulce si un bustean cat mai intunecat la culoare care s-ar preta intr-un 60 litri

sint din bucuresti, ma pot deplasa in orice zona seara

rog ofertele cu poze aici sau pe coxanelu1@yahoo.com
oke, ma apuc acum sa caut chestii despre ei... plantele alea banuiesc ( sper eu) sa mai creasca, nu?! asta aveam azi in plan cu apa

apa o am la 30 de grade ( cam scuNp a/c-ul lasat 8 ore pe zi deschis )....cum as putea raci-o? pur si simplu o sticla de 2l lasata la congelator? am citit o gramada de pareri si nu prea stiu la ce sa ma decid
uite ca le-am facut o sageata mica, stanga jos....acum am inceput sa invat cat de cat denumirea pestilor...de plante inca nu se pune problema ...au ca niste punctulete negre pe tulpini

sa mai scot din plante? se poate supra-planta un acvariu? le-am luat la intamplare cu acvariul la inceput ( unele din ele ) + de aici de pe forum cateva

si mai adaug o poza ( scuzati calitatea ) cu 4 zbengosi mici pe care nu stiu cum ii cheama si cum ar trebui sa ma port cu ei....any help?!
mda...si eu m-am gandit la chestia cu chimicalele, alge nu sint, sta ferit de soare...o sa trec maine cred pe la reef ( apropos, mai exista prin bucuresti si alte magazine? nu ca acolo n-ar fi paradis dar mi se pare prea high-end ptr ce vreau/stiu eu acum ) sa iau un tester din acela ....asta daca nu e nevoie sa fi membrul vreunei loje masonice ca sa stii adresele lor... ma refer la chestii mai profi...ca de plictisitii aia de la hornbach si cate mortaciuni am vazut in acvariile alea mi s-a luat
bun...am trecut prima saptamana cu bine...am mai pus cateva plante,, am schimbat de doua ori cate 8 litri apa dintr-un total de aprox 50, apa e clara acum , am dat o tura pe la reef de unde am luat ptr inceput un tratament bacterial easy start de la easy life si un tratament ptr plante aqua plant plus de la aquatic nature insa iar au aparut doua probleme daca le pot spune asa ;
1. am observat ca varfurile unor plante au prins o culoare usor negricioasa si din unele au inceput sa se rupa mici bucatele ( ce-i de facut aici?! )
2. acum am 4 cory micuti care u sint deloc deranjati de chestia asta dar pompa-filtrul eheim easy ball parca ( nu stiu ce model exact dar a venit la pachet cu acvariul 80l de la hornybach ) pe care am asezat-o "de-a lungul" ( am gresit facand asta si nu "de-a latul" ? ) parca face cam mult "vant" in acvariu desi e pe aproape minim setata... pe guppy i-am observat ca uneori se refugiaza deasupra si in spatele ei unde nu ajunge "jetul"....dar alteori inoata impotriva lui si par sa le placa asta...sa o las asa cum e si sa nu schimb o formula care pare sa functioneze sau....sa o mut "de-a latul" ? volumul nu se prea mai poate da in jos caci s-ar cam opri fluxul...deasemenea imi cam misca plantele ( sa fie si asta un motiv ptr care sa-si piarda mici bucati din frunze? ) mentionez ca e setata sa bata undeva pe diagonala in jos fata de cum sta

ps : nu uitati ce scrie sub Coltul Incepatorului si multumesc ptr eventualele raspunsuri

am adaugat fix cat scria pe flacoane....nu le am acum la indemana dar am citit prospectul inainte de folosire multumesc ptr raspuns....in ultimile doua zile am schimbat aprox 12 % din apa zilnic cu apa lasata la declorat si totul pare ca merge minunat sper sa fi fost un caz singular de "incepatorus dobitocus" si atat
salutare...sint mega-incepator intr-ale acvariilor si m-am lovit de urmatoarea problema care i-a fost fatala unui guppy femela;
am observat la 2 zile dupa introducerea in acvariu ( pregatit cu aqua-safe si aqua-balance dar cam in graba totul ) ca pestisoara avea "atarnate" de ambele inotatoare un fel de....nici nu stiu cum sa le spun dar cred ca niste flegme subtiri care de culoare alba ar descrie cel mai bine ce am vazut la ea....ceilalti pesti ( 4 cory si inca 1 mascul si o femela guppy sint in continuare foarte vii si activi )

care ar putea fi cauza/boala/tratamentul pe viitor ?! multumesc ptr eventualele raspunsuri
thanks alot ;)
am schimbat ieri dupa-masa aprox 8 litri cu apa statuta iar rezultatul l-am vazut la doar cateva ore dupa...apa s-a clarificat iar azi dimineata am plecat mai bucuros spre munca ...sa continui cu inca o portie astazi? sa adaug aqua-safe in continuare ( conform dozajului pe care tre' sa-l calculez la cata apa "noua" pun ) sau il las lasa si doar schimb apa? pestii ( 2 guppy au mai ramas...unu s-a curatat ieri dimineata fara sa anunte ) nu prea mananca...desi le dau doar dimineata putin, in rest inoata sanatosi impreuna...sanitarii mici si alb-gri ( inca nu le stiu exact denumirea nobila ) nu dau niciun semn de obosire insa

ca substrat am aprox 2 cm de pietris de 1-2mm si deasupra aprox 2 cm de pietris de 2-4 mm peste...mi-a dat un amic niste pastile tetra albe si le-am pus la radacinile lor....ce ar mai trebuie sa le fac? o sa incerc ( cu scopul de a va distra ) sa pun o poza diseara cu toata combinatiunea
salutare vecine/o...de prin titan te caut ...mai ai xiphoizii? astept un raspuns si un eventual nr de tel unde dau de tine...salutari
brusli il bate pe vandam...?! chuck norris sigur ii bate pe amandoi impreuna
intr-o ora sint acasa, schimb 8 litri de apa cu alta lasata de aproape 24h la uscat sper sa-mi mai limpezeasca viziunea

plantele la ce adancime ar trebui inradacinate? am un sol de aprox 4 cm....si inca o chestiune...nu prea mi-a placut ideea de a cumpara pesti scumpi la inceput ( si la hornbach in afara de sanitari erau exagerati toti dp meu dv ) ...de unde pot lua pesti la preturi "normale" ? nu fac foamea dar nici nu vreau sa dau milioane pe ceva ce as putea ( din cauza nestiintei) omori aiurea

adica...ori ceva magazine mai ieftine sau vanzatori pe aici care nu se bucura la o teapa data vreunui "castravete" ca mine?!

astept oferte pe PM...momentan vreau doar o chestie easy care sa ma bucure cand vin de la munca si de care sa am grija in limita timpului liber

mentionez ca locuiesc in bucuresti, sector 3

le : dupa numai 2 zile de citit pe aici imi vine ( si chiar o fac ) sa rad de mine cu ce prostii am putut sa fac duminica ))
pfiii...tre' sa-i cer sfatul gagica-mii in legatura cu chestiunea asta
multumesc, am lasat de ieri seara 10 kile de apa la declorat...cum ajung acasa o sa incep sa schimb din alea usor-usor...

in obor cred ca rata de mortalitate este infernal de mare....la fel cum e cu masinile din vitan.....din 1000 de pesti pe care aia ii cumpara pe nimic sigur vand 100 din care traiesc ( ei, vanzatorii )
ok, sper sa-i trec sanatosi pe micuti de inceputul asta semi-dezastruos care mi se arata

sanitarii (mici, "clasici" )....trebuie sa primeasca o hrana speciala acum la inceput? solul e inca foarte curat si jos nu le prea ajunge nimic.
Vlad aici, 28 de ani, Bucuresti, inca angajat , sofer de motorete de vreo 10 ani, proaspat posesor de acvariu " cu de toate,la pachet" de 60 L, cu cativa pestisori in el pe care sper sa-i duc sanatosi peste inceputul meu intr-ale acvaristicii
well, acum ma bag la lectorat...spune-mi doar te rog....sa ma apuc de acum sa schimb 15-20 % din apa aia plata cu lamaie ...cu...apa de la robinet pur si simpla...? imi cer scuze dar nu am citit regiunea articole (inca)...am intrat direct pe forum
hello...mi-am luat duminica un acvariu "ready to race" din hornbach
60 litri, neon, filtru, incalzitor si niste tratamente de apa + ceva mancare
am instalat toata treaba, pus doua straturi de sol ( unul subtire dedesubt si inca unul ceva mai gros peste el care au aprox 4 cm ), pus apa plata ( 4 bidoane la 10l...aprox 12 ron deci nicio mare investitie ), pus plantele ( am vreo 8 "bucati" insa nu ma intrebari exact de care caci inca nu le cunosc numele)...lasat cateva ore la aerisit + incalzit la 24 grade ...apoi adaugat pestii ( 4 sanitari si 4 gupy / 1 mascul + 3 femele ) cum am citit pe aici....10 min in punga, dupa aia adaugat usor apa din acvariu si intr-un final elberati in el

totul ok...ei mananca, nu vad sa o fi luat-o vreunu razna pana acum...totul e cat cred eu ca se poate de normal insa am o problema cu apa ;
este neclara si nu da semne sa se clarifice ....am adaugat tetra easy balance si tetra aqua safe asa cum scria la pliant Acestea sa fie cauzele cumva?!

tin sa precizez ca totul a fost cumparat la sfatul celui de la magazin ( care nu cred ca avea vreun comision la vanzare ) inclusiv apa plata despre care mi-a fost spus ca "merge domne"

 
Forum Index » Profile for coxanelu » Messages posted by coxanelu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com