[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: StarXi
Forum Index » Profile for StarXi » Messages posted by StarXi
Message
Are cineva asa ceva ? Este bun ?
Unde gasesc in bucuresti si cam la ce pret.
M-ar interesa si TetraTec CF sponge.
Multumesc.
Nu sunt prea experimentat, dar pot spune ca pentru fotosinteza sunt necesare 2 componente: lumina si CO2. Asa dar sunt complementare. Fiecare este necesar dar nu si suficient.
Succes.
Primul acvariu.
2 Luni.
Vizitati linkul http://cristi.badas.ro.
Astept critici (eventual constructive).
Aparatul: Canon A510
Setari manuale: T 1000, F2.6, Focalizare minima (0cm), Flash.
La vibratii foarte puternice am auzit de la cineva ca s-a "crapat" acvariul. Ce-i drept, rapotrul w/m2 era foarte mare in camera respectiva.
Am o poza cu el.
image
Multumesc.
Da asa este, la pesti cred ca este vorba doar de "intimidare". Cea mai buna aparare este atacul. Ca doar nu a tras de fiare ala micu'.
Em am 2 mascul unu mic si unu mare (cam dublu). Ala mic il alerga pe ala mare de ii sar "fulgii" mai exact solzii.
Margaritar este ok. Am cautat si eu pe Mihai Bravu dar momentan este inghet si nu functioneaza excavatoarele.
Am avut si eu problema cu 2 guppy (pereche). Masculul a murit, dar femela si-a refacut coada in cam 4 saptamani. Evident dupa tratament cu Sera Bactapur Direct - tratament lung (care cred ca mi-a si deciclat acvariul). Asa ca daca poti sa faci un tratament macar scurt (citesti in instructiuni). Bola este ceva de genul Fin Roth. Cauta la Sera pe site unde au niste poze cu bolile vizibile si tratamente.
Spune-mi si mie te rog ce filtru si incalzitor ai pus ?
Pompa externa de aer sau de apa ?
Unde pot gasi un dispozitiv care se leaga la vibrator ? Si cam la ce pret ?
Am vazut pe undeva un dispozitiv care trage apa, o filtreaza si o introduca la loc. Este alimentat cu baterii. Era destul de scumpa. Are cineva asa ceva ? Se poate confectiona DIY cu vre-o pompa de la filtru sau o pompa electica auto ?
Multumesc.
Am observat ca am gupul cu frumoasa lui coada retezat.
Am primit un rac , sa fie de la el ? sau de la rarbora pe care i-am vazut o data urmarindul ?
Am facut curetenie vineri printre pietris si am schimbat 25% din apa.
Cati pesti ai tu si cat exact le dei de mancare ?
Ai apa criatal ?
Am un acvariu de 30l cu 8 vivipari. Filtru resun mini. Am impresia ca nu prea face fata filtrul, deoarece tot vad substante in suspentie prin acvariu. Daca nu de lau sa manance nimic o zi, se limpezeste, dar altfel este putin tulbure. Ma gandeam sa il scimb cu un Aqua El mikro EU
http://www.aquael.pl/en/akwarystyka/filtryw.php?id=10&PHPSESSID=3977d9b4ff64c4151b7256cb3efc5da4.
Ma va ajuta sau nu ?
Sau sa iau http://www.aquael.pl/en/akwarystyka/filtryw.php?id=11&PHPSESSID=3977d9b4ff64c4151b7256cb3efc5da4
Sau atceva recomandat de voi. Multumesc.
Chiar nimeni ?
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.
Sunt foarte bucuros. S-A LIMPEZIT !!!
Plus ca am "prins" 3 pui de guppy si i-am pus in maternitatea atasata pentru a-i hrani adecvat.
Ins nu-mi dau seama de la care din cele 2 femele provin, deoarece nici una nici alta nu aveau burtile prea pronuntate si nici nu au scazut.
Unde un bucuresti gasesc o gama larga de produse Tetra ?
Multumesc.
Din pacate m-a luat prin surprindere si...
 
Forum Index » Profile for StarXi » Messages posted by StarXi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com