[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alexdell
Forum Index » Profile for alexdell » Messages posted by alexdell
Message
Pana la urma m-am mai documentat si nu are rost sa dau banii pe asa ceva. Deocamdata o sa raman tot asa fara co2, insa e pacat de plantele pe care le am in bazin,nu cred ca vor rezista fara. Pe viitor o sa am in vedere un sistem complet presurizat pt a avea in sfarsit niste plante la care doar visez momentan.
Din nefericire treaba cu discusii si plantele nu a mers asa cum am sperat eu, asa ca intre timp am ramas fara plante..iar discusii i.am donat.
Ieri am luat.o aproape de la 0, am dat la schimb toti pestii din bazin si in acelasi timp am facut rost de ceva plante. Am luat doua neoane osram965 18 w si acum incep sa ma gandesc la co2 si fertilizanti.
Acum ma tot chinui sa gasesc ceva informatii legate de "bombe" co2. Am tot citit pe forum informatii legate de jbl proflora bio 160, din ce am inteles este tot o bomba , dar de firma , sa zic asa. Intrebarea mea este daca stie cineva la cate bule pe secunda merge regalat? Si cam cat timp tine bomba asta jbl.
Stiu ca sistemul asta e aiurea, adica nu se compara nici cu bomba de pe forum nici cu butelie co2, dar intrebarea ramane, daca ma pot descurca cu asa ceva..
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Multumesc si eu pt plante si evident, sfaturi
Eu am tinut bucata de lemn in cada, unde schimbam apa zilnic din cauza culorii. Ideea este ca a stat cam o saptamana daca mai tin eu bine minte.. Chinul e mai mare...cada murdara, seara trebuie scos, ca na, face omul un dus ).
La mine chiar si dupa aceasta perioada ,cand am introdus buturuga in acvariu tot a ingalbrnit apa.
Succes
http://postimg.org/image/k8tq5xowj
http://postimg.org/image/of9z7iz4j/

Schimb femela molly ,aprox 7 cm, cu plante acvariu.
Cine este interesat sa imi scrie pe mesaj aici pe privat.
Bonus 2 pui molly , daca ii mai gasesc in acvariu .
Salut, eu am un aspirator de la Eheim, a fost cam scump sa zic asa, dar isi face treaba bine, plus ca bateriile nu le-am schimbat cred ca 1 an.
A fost primul venit primul servit.
S-au dat deja, se poate inchide. Multumesc
Pestii sunt rezervati
Cine ia pestii ar fi bine sa aiba un bazin carantina. Pestii sunt stresati de ceva vreme, dupa cum am zis si mai sus. Nu vreau sa fiu acuzat ca discusii v-au imbolnavit si ceilalti pesti.
La mine au stat la 30-31 gr C.
Donez 3 discus , cam de 8 cm, au in jur de un an jumate. Discusii sunt cam stresati , de ceva vreme au dungile acelea negre pe ei. Cine ii doreste sa imi scrie aici pe Private Message .
Cine o sa ii ia trebuie sa vina in zona IOR parc sau Diham.

aici aveti si poza
http://postimg.org/image/5xkx1j8nj/
Se poate inchide. Multumesc
Schimb un SAE si un Ancistrus (nu stiu ce sex au) ambii in varsta de vreo doi ani, cu plante. Ii dau deoarece in bazin am si discusi si nu se inteleg prea bine.
Daca cineva este interesat va rog sa ma contactati aici pe forum.
Multumesc
Acum nu stiu cat de bine/rau este sa bagi in interior, la mine merge asa de 3 ani..deci faci cum crezi ca e mai bine
Eu am mers asa si din cauza aspectului, daca il lasi la exteriorul sorbului banuiesc ca nu se vede asa frumos.
Cu buretele este foarte usor, iei un burete din acela cum ai in canistra, cu pori mai mari (pt a nu se colmata asa usor) si il tai astfel sa incapa in interiorul sorbului dar suficient de mare cat sa nu poata trece prin teava de aspiratie.
Cu spalatul nu trebuie decat sa desfaci filtrul si sa cureti buretii din interior (in caz ca mai ai asa ceva) in putina apa din acvariu pt a nu decicla filtrul. In rest nu ai treaba cu el, daca pui acel burete pe aspiratie , il cureti saptamanal la schimbul de apa si nu o sa ai treaba cu mizerie in canistra.
Succes
Felicitari pt filtru. Nu uita , daca nu vrei sa ai probleme pe viitor cu acest filtru (aici ma refer la garnitura de cauciuc), incearca sa pui pe sorbul de aspiratie un burete unde se va oprii toata mizeria, iar in felul acesta nu va mai fi nevoie sa desfaci canistra atat de des. Eu de exemplu o desfac o data la 6 luni sau un an.
Asteptam cu interes noul setup .
P.s. Nu uita, suntem cu ochii pe tine )
Eu folosesc e900-le de la JBL pt un acvariu de 120 L. Tu ai zis ca ai 180L, acum depinde foarte mult de speciile de pestani pe care ii ai acolo si de numarul lor.
Salut, eu am tot Jbl e900 de aproape 3 ani , merge fara probleme.
Felicitari, arata superb!
N-am observat daca s-a deciclat sau nu, acum pestii sunt bine. Doar ca ar avea nevoie de un bazin mai mare..
 
Forum Index » Profile for alexdell » Messages posted by alexdell
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com