[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Thereau
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Message
multumesc pentru incurajare, sper sa fie ok. spune-mi te rog cu altfel ai vedea tu filtrarea? ce trebuie sa fac in plus ?
nu e nicio suparare, ideea mea a fost in felul urmator, un bazin de 400 de litri o filtrare de 600 litri . De ce zici ca este aproape nula ?
Primele 2 straturi din flitru sunt bureti dupa care urmatorul strat am pus eu ceva material filtrant din ceramica tot de la JBL (apeoximativ 2kg) si ultimul strat este tot din material filtrat ceramica dar sunt ceva bilute.
La ce filtru te referi ca imi trebuie 2 ? Ideea este ca nu am loc unde sa pun al 2-lea filtru, pot totusi sa mai cumpar unul intern.
Multumesc de raspuns
Poza nr 2
Hello Dragilor,

Va povesteam acum cateva saptamani va povesteam despre proiectul pe care aveam de gand sa il pun pe picioare si uite ca incepe sa capete culoare, mai sunt cateva retusuri de facut dar totusi am cateva probleme :

1) Desi am pus apa de 2 zile inca este destul de tulbure, nisipul l-am cumparat de la Hornbach, poate ca trebuia spalat inainte ?
2)Momentan folosesc un filtru extern JBL e1500 si unul inter (tot jbl dar nu stiu modelul) imi trebuie si ceva pompa de oxigen pentru acvariu sau sunt suficiente cele 2 filtre ?

Am atasat si doua poze

Numai bine,
Si cine ma rog se pricepe sa proiecteze un sump de genul?
Salutare tuturor, multumesc pentru sfaturi, o sa imi fie foarte utile.

Problema mare este ca nu am nici cea mai mica idee si nici timp sa studiez pentru un sump. Ma intereseaza o filtrare cat mai eficienta a acvariului, bugetul este unul destul de generos(il limita bunului simt )
Am atasat o schitza(scuzati incompetenta artistica ) cu locul unde o sa fie amplasat acvariul. Totul este din pal numai picioarele o sa fie metalice.
Dupa cum spuneam sunt deschis la orice sfaturi din partea voastra, accept chiar si ajutor

Ma intereseaza ca toate sistemele de filtrare sa aibe loc in spatiul acela de 40Lx50lx100h

Numai bine,
Multumesc pentru promtitudine, sfaturile imi sunt de mare ajutor

M-am informat despre ciclarea acvariului si o parte spuneau ca se poate grabi ciclarea acvariului in cazul in care doresc acest lucru(eu nu ma grabesc, am timp).
Cat despre acele crengi, ma gandeam sa fac decorul cu ele(intradevar sunt cichlidae Malawi). Sincer iti spun ca nu am nici macar cea mai mica idee ce sa pun acolo si de unde sa iau materiale pentru decor(o sa trebuiasca sa fie un decor pe mijlocul acvariului pentru ca acesta o sa se vada din 3 parti fiind in mijlocul camerei).
Acum la filtrare ma gandeam la un JBL 1500 si o alta pompa interna. Daca aveti o idee mai buna sunt dispus sa ascult.

Numai bine,
Salutare tuturor, ma numesc Andrei, din Bucuresti, 25 ani
De foarte mult timp imi doream un acvariu mare in locuinta dar pana acum nu i-am gasit locul in casa, dar in sfarsit acum am inceput sa fac ceva modificari in casa si i-am gasit un locsor bun (zic eu). Am totusi cateva intrebari despre acvariu (1200L x 500l x 600h; aproximativ 400 Litri)
-Tinand cond de faptul ca acvariu o sa fie cumva incorporat intr-un minibar, undeva la 20-30 CM inaltime, credeti ca un suport de pal este suficient pentru a sustine toata greutatea?
-Cineva imi spunea ca in cazul in care doresc un filtru extern, acesta trebuie sa fie la minim 1m sub acvariu, asta ar fi posibil la mine doar daca as face o gaura in plafon sa tin pompa la vecini , credeti ca e ok la distanta asta sau trebuie sa gasesc o alta solutie ?
-cu ce solutii trebuie tratata apa pentru a purcede?
Am pus o poza in descriere, cam asa arata momentan acvariul, nu ma pot apuca de el pana nu o sa ajunga mobila.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

 
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com