[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Thereau
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Message
Am facut acest jurnal nou pentru ca cel vechi continea mai multe proiecte (9 ani de palavrageala) si mi-am dorit sa am tot acest proiect intr un singur jurnal.

Chiar ieri am facut un test iar no3 a iesit cel mai apropiat de valoarea 3, asemanator cu cel precedent(nu pare sa fie diferente)

Este greu sa ai o evidenta exacta, singura metoda este sa ii chem la geam si sa incerc sa le fac o poza apoi ii numar in poza. Nu ma intereseaza numarul exact, ma intereseaza sa vad daca am pierderi mari si este cazul sa intervin. Daca mai moare cate unu, face parte din joc, nu mi bat capul
Deschid un jurnal nou cu evolutia bazinului meu.
Aproximativ 3 luni in care nu am schimbat apa si nu m-am atins de substrat.
Sfantul gram ce n-a fost afectat de inflatie

Cand esti magnat de eoliene te doare la ciocan pe ce consumi curentul

Sfatul meu este sa iti bati mai putin capul cu testele si mai mult cu observatul. Cu riscul de a ma repeta iti spun ca daca esti pasionat de acest hobby(cea ce imi e clar din rezultatele pe care le-ai avut pana acum) nu o sa ai vreodata probleme in observarea mediului.
De cand fac acvaristica cunosc comportamentului fiecarui peste din acvariu si imi dau seama la prima vedere daca ceva nu merge bine. Cu siguranta daca iti urmaresti bazinul zilnic o sa iti dai sesama cand ceva merge prost. Cateva exemple : petstii innoata haotic, apa tulbure, mirosuri urate
Daca sunt teste la picatura sunt bune insa poti sa folosesti si testele acelea "benzi" chiar daca nu sunt precise, poti sa faci un test odata pe saptamana sau la 2 saptamani sa vezi evolutia, nu neaparat parametrii exacti insa o sa vezi evolutia chimica\biologica in bazinul tau

Spor
RizZa17 wrote:
Thereau wrote:Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.

Am ramas surprins de gestul facut de EverSad tin sa ii multumesc pentru asta Cu sterilizarea ,se referea sa nu se transmita cine stie ce dintr un mediu in altul..
Mi am cumparat un test dedicat NO3 si o sa fac cate un test zilnic si in functie de cum decurge treaba o sa fac schimbul de apa 30% pana o sa aflu cam la cat timp trebuie sa schimb apa sa tin nitratii in parametri...


Om cu suflet mare! @EverSad

Cu sterilizarea treaba e cat se poate de simpla :

1. Nu iti doresti un mediu steril pentru ca un mediu steril este cel mai instabil bazin pe care il poti avea
2. Nu trebuie sa faci nimic daca nu ai un obiectiv bine definit. Aducand acel filtru dintr-un mediu stabil, care a functionat cateva luni\ani de zile nu poate sa iti aduca decat beneficii in bazinul tau. Inteleg ca ai adunat "mizerie" din exterior si ai vazut ca nu s-a intamplat nimic rau. Problema filtrului este ca o sa aiba o perioada de nefunctionare de cateva zile si cred ca o sa fie nevoie de o clatire superficiala insa nu sterilizare.

Legat de schimburile de apa eu iti recomand sa nu te arunci la 30% din prima, incearca cu valori mici 10% si in situatia in care lucrurile nu merg bine, poti sa maresti volumul de apa schimbat.

Spor,
Super frumos gestul lui EverSad, eu acum am vazut pagina 2
Acum ai filtru extern bomba, te-ai scos!
Parerea mea e sa nu iti bati capul cu sterilizarea pentru ca nu iti doresti un mediu steril.
Cred ca cel mai bine este sa incerci sa schimbi maxim 10% saptamanal si sa urmaresti evolutia, daca lucrurile merg bine, dupa cateva luni poti sa schimbi 10% la 2 saptamani. Daca iti place acest hobby o sa iti dai seama singur cand este nevoie de tine in bazin
Eu umblu la materialele filtrante doar atunci cand pompa nu mai are debit asta poate sa insemne si un an de zile.
Avand doua "camere" de filtrare, un sump si un filtru extern, nu fac curatenie niciodata la ambele in aceeasi luna
paradoxx wrote:Faza e destul de simpla : Nu iei din petshop, ci de la oameni de rand/crescatori/nevertebrate/etc.
Daca vrei sa fie treaba complicata, iei pestii din magazin, dar te asiguri ca ai acvariu de carantina inainte(tii pestii2/3 saptamani).


Cel mai bun sfat....
Evitati petshop-urile cat puteti.
Nimic bun nu poate sa vina dintr-un petshop....

Sfatul meu pentru tine Rizza este sa faci exact ce ai facut si pana acum pentru ca ai facut bine. Am vazut oameni cu ani buni de acvaristica in spate care nu au bazinul ca al tau.

Nu ai nevoie de ani de acvaristica in spate ca sa iti dai seama cand ceva nu merge bine. Daca nu faci o greseala majora(scapi borcanul cu mancare in bazin, se strica filtrele, o boala grava) nu o sa iti moara niciodata toti pestii intr o zi, lucrurile se intampla in timp si iti ofera ragaz sa le observi si sa le repari.

Schimbul de apa este o perioada in care bazinul tau este vulnerabil deci acolo cred ca trebuie sa oferi o atentie mai mare la volumul tau as recomanda 10-15% schimb saptamanal. Aici iau in considerare volumul mic de apa pe care il ai in bazin. In cazul in care o sa duci microbul la nivelul urmator si o sa iei un bazin de 250-300 litrii o sa se schimbe treaba si probabil cu aceeasi metoda nu o sa mai ai nevoie de schimb de apa.

Am testat si eu metoda in bazine mai mici insa rezultatele au fost mai slabe

Tata Fish (batranul) merge pe un principiu simplu si de bun simt : Natura nu este high tech si high tech nu este natural, de aici fiecare intelege cum vrea.

Este evident ca sunt mai multi factori ce trebuie sa se indeplineasca simultan pentru a avea rezultate insa pentru mine (acvarist de 28+ ani) aceasta metoda mi-a adus cele mai mari satisfactii pentru ca pe langa un mediu controlat artificial eu am obtinut un mediu in care totul se intampla natural

Nu vreau sa ii iau apararea batranelului insa pe langa youtube, omul are un canal de discord unde sunt cateva mii de utilizatori insa bazinele facute cu metoda lui sunt dementiale, toate emana natura din ele. Nu vreau sa ma credeti pe cuvant, dati un ochi pe discordul lui Father FIsh

Spor

RizZa17 wrote:
Thereau wrote:Salutare si bun venit!

Arata foarte misto bazinul, felicitari! Puteam sa jur ca sunt plante artificiale

Frunzele uscate fac parte din joc, eu le las tot timpul sa se duca natural

Multumesc! Asa vreau sa fac si eu..M am tot informat despre acvaristica inainte sa cumpar acvariu de aici de pe forum , youtube si am decis sa incerc. am urmarit mult un canal de youtube FatherFish si de acolo am luat chestia cu frunzele uscate din lacuri.mi se pare o chestie foarte interesanta mai ales cand vad cat de curiosi sunt pestii ,in special ancistrusi )


Super tare, si eu l-am urmarit pe batran. Bazinul meu este facut dupa metoda lui si rezista de aproape 3 luni
EverSad wrote:Acuma, vine intrebarea perversa: cum drac` ai reusit sa ii scoti din buruieni?


Vin langa geam cand ma vad, nu sunt sigur ca sunt toti insa aproape toti. Daca ma vizitezi Sambata o sa ii vezi live
Am incercat sa numar pestii din poza si am ajuns la 40 + 2 femele care sunt gusate am numarat 42 din 44 de delfini cati erau initial.

Echinodorusul se adapteaza dupa 30+ zile
Salutare si bun venit!

Arata foarte misto bazinul, felicitari! Puteam sa jur ca sunt plante artificiale

Frunzele uscate fac parte din joc, eu le las tot timpul sa se duca natural
Update (nu am avut niciodata de cand fac acvaristica apa atat de curata)
marcusyon wrote:
Thereau wrote:
EverSad wrote:Exact cum trebuie!

Regula ar fi ca` incep sa consume carne dupe` 10-15 zile. (scriu si eu)

In momentul asta: cati Cm au delfinii?


Momentan suntem la 5-8 CM cu delfinii.
Cresc destul de repede tinand cont ca le dau destul de rar mancare(proteina)

Obiectivul meu este sa ajung la 10-15 exemplare deci daca se prapadesc 2-5 bucati nici nu observ si nici nu sufar


Ma intreb oare cum vor inota ei prin padurea aia cand ajung pe la 15-20cm


Este suficient loc man, totul este calculat cu precizie elvetiana aici
EverSad wrote:Cica` 10cm in primul an, ar creste. (daca nu am citit gresit)

Uerevar" Mararul, a venit cineva pentru' el?

Combinatia este urmatoarea: vin Sambata la Ikea ca sa vad ceva... (cu soacra si copii in masina)

Daca mai ai marar de dat, vin cu galeata. ? (la locatia care o dai`)

Poate donezi si ceva delfini: 1-2... (am un bazin ciclat de 240, gol' ca a crapat Racul)


Ti am raspuns in privat! Desigur ca se poate
EverSad wrote:Exact cum trebuie!

Regula ar fi ca` incep sa consume carne dupe` 10-15 zile. (scriu si eu)

In momentul asta: cati Cm au delfinii?


Momentan suntem la 5-8 CM cu delfinii.
Cresc destul de repede tinand cont ca le dau destul de rar mancare(proteina)

Obiectivul meu este sa ajung la 10-15 exemplare deci daca se prapadesc 2-5 bucati nici nu observ si nici nu sufar
Myriam wrote:Buna ziua! Mai este valabil anuntul? As fi interesat de planta


Salut,

este, scrie-mi in privat pt detalii.

Spor
 
Forum Index » Profile for Thereau » Messages posted by Thereau
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com