[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Horia
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Message
Lucian !

Cilcarea eu zic ca este facuta ! acvariului functioneaza de aprox 2 luni , ( 2 saptamani fara pesti , dupa care o luna am avut aprox 13 ciclide , pe care le-am donat deoarece nu erau pentru volumul de apa pe care al aveam eu ) si pesti care ai am acum sunt de 1 saptamana in acvariu . In urma schimbarilor care au avut loc in acvariu filtrul a mers non stop ( oprit de 4 -5 ori in perioada asta pt a fi spalat , in apa din acvariu bineinteles ).
referitor la filtru . l-am luat pe cel de 400 pt ca l-am gasit la un acvarist de pe forum cu 200 lei nou nout sigilat cu 2 ani si 1 luna garantie

multumesc oricum pt sfaturi si sper sa dispara repede " petele de pe corp"
Noul acvariu arata astfel :
filtru extern tetratec ex 400 - primul compartiment beretii , al doilea 1 litru de sera siporax ( al pun in functiune azi alaturi de actualul filtru )
lampa 2x14w 6500 k ( am cumparat si un neon de 24 W , asta daca o sa fie cazul sa merg cu mai multa lumina )
temperatura 24-25 grade C
pesti 8 neoni 4 xifo ( 3 femele + 1 mascul ) toti pui; 2 cory plus un sanitar " ventuza " si unu arata ca un sarpe
volum apa brut 64 litri volum net apa 60 litri ( am lasat aprox un centimetru din acvariu fara apa )
2 buc mopani ( unu imbaracat in moss )
cateva plante - saptamana viitoare o sa vad care o sa mai ramana in acvariu si care nu
micro 1 ml / zi ( recomandat la 40 litri ) / macro inca nu am inceput
1 pastila CO2 / zi ( recomandat 50-100 litri in functie de numarul plantelor si a luminii )
program lumina 10-12.30 17.30-21.30
cand nu este lumina aprinsa am incadrat pe latura mare spate a acvariului si laturile mici stanga - dreapta , banda led lumina alba de 12 v , program 7-10 / 12-18 / 21-00
controlul prin 2 prize programabile
maine imi ajunge Test CO2 Aquili permanent
Test apa JBL EasyTest 6 in 1
Pentru mancare am ales JBL NovoGranoMix mini ( pentru pesti cu gura mica )
po
Un sfat va rog

neoni pe care ai am in acvariu 8 la numar, se cam chinuie cu mancarea pe care le-o dau adica ma refer ca sunt granulele prea mari si nu le intra in gura . am incercat sa sfaram dar daca sunt sfaramante se duc prea repede in jos si tot nu este ok ca nu ajung sa manance ,
sa schimb mancarea sau sa stau linistit ca se descurca ei ?

mancare granule de la tetra ( rosiatica ) la pliculet mic ( 2,5 ron plicul - nu stiu mai multe detalii ...


am luat aminte eu
multumesc , inca o data

Ma folosesc de acest topic pt ca mai am unu deschis saptamana asta.
sunt interesat sa cumpar 1,5 litri de material filtrant

- Sera Siporax sau
- Eheim Pro Biomedium
Lucian !


multumesc ai fost de mare ajutor mai ales ca am gasit intredevar promotia - reducere 28 % si are 3 medii de filtrare volum mai mare la canistra . si la bani este diferenta de 10-14 lei


tetratek de 400 ?
sau de 700 ?

acvariu 64 litri - apa aprox 58 litri
usor plantat
8 neoni pui
2 cory
4 xifo pui

Salut !
Doresc urgent achizitionarea unui filtru extern JBL e701 sau e700 ----- sau echivalent cu aceste filtre .
Pm sau telefon 0736410950
of multumesc pentru sfaturi
am gasit neon FQ24w/865 HQ G5 Cool Daylight - super pret 14 ron
comand azi
referitor la filtru o sa deschid un topic sa vad daca are cineva de vanzare. daca nu atunci o sa mai stau asa o luna, clar raman pe filtru exter nu pe filtru cascada, pt ca intredevar nu au sertare destul de mari pt a pune material filtrant .
Capac nu mai exista l-am dat jos in urma achizitionarii noului sistem de lumina.

[b] unde gasesc info despre cum se fac poze, stiu ca era ceva de genu . ma refer ce trebuie sa tin cont pe parte de setari cand fac poze
stefanp !

referitor la, lumina
lampa are 2x24w lumina albastra
momentan am scos un neon de 24w albastru si am pus unu day light de 14w cu 6500k
adica merg cu programul de lumina precizat cu un neon albastru de 24 + unu alb de 14

asta pana gssesc 2 neoane de 24 w albe

am inceput cu micrto pt ca aveam deja cumparat asa ceva , si am zis sa vad cum ma descurc avand in vedere ca nu am butelie sau bomba
referitor la pesti .... sunt multi sau la ce te-ai referit ca m-a, cam grabit
nu cred ca s-a deciclat deoarece am folosit 90% din apa acvariului cand am introdus stratul fertil si plantele
temperatura este de 24-25 grade
apa este curata parca o tenta de verde

m-am uitat pe specificatiile filtrului cat si costul lui , o sa incerc mai intai sa vad daca gasesc ceva la categoria vanzari daca nu cred ca in ianuarie o sa achizitionez asa ceva , eu ma gandeam la un filtru exter de se aplica pe geamul acvariului in exterior .. dar cred ca nu este bun daca nu zice nimeni nimic ...

algatten am comandat sa al am in cazul in care o sa am probleme cu algele , desi din cate am citit daca dau lumina putina nu o sa am probleme , dar am zis sa fie - preventiv - sau nu ?



A venit lampa- Lampa Hailea T5 2x24W Blue( insa amdat jos un tub de 24 blue si am pus unu de 14 w de 6500k ) volum apa aprox 58 litri
de ieri am inceput si fertilizare micro Trace mix ( 1 ml /zi /40 litri apa ) am pus doar 1 ml pt ca am zis sa o iau usor
am adaugat si o pastila de CO2 ( 1 pastila / zi la volum de apa 50-100 litri in functie de plantare )
program lumina ora 10-12.30 si 17.30-21.
pesti 8 neoni si 4 xifo plus 2 cory
plantele momentan arata cam urat zic eu insa de cand le-am pus si pana azi si-au mai revenit , sper sa fie ok

vreau sa schimb filtru intern pe care al am cu unu extern ... ceva sfaturi? ( vreau ceva care sa isi faca treaba la volumul de apa pe care al am )
am dat comanda azi de Tetra Aqua Algetten 12 tablete JBL Test Set CO2/pH Refil

si inca nu stiu daca sa cumpar teste ceva sau nu ...



Stie cineva ce este " puful asta alb "
neonele trebuie sa aiba o lungime de 538mm
stie cineva unde gasesc asa ceva ?

Am dat comanda azi de lampa acvariu Dymax Rex 2
2x24 w
cred ca este deajuns ca lumina
lampa vine cu 2 neoane blue
presupun ca le schimb pt ca nu stiu ce fel de lumina este asa ....
ce ma sfatuiti sa iau ( ma refer la neoane )


arathemis !

Multumesc pt sfaturi
De luni daca nu se intampla ceva aiurea prin acvariu incep cu fertilizarea
am dat pe PM unde am gasit testele de apa

Am terminat sa zic cu aranjatul peste 2 zile introduc si pesti ( 10 neoni )
acum am 2 cory si un ancitrus
si ceva poze pt critici
Am ridicat coletul cu plante azi .
acum cer cateva sfaturi
pe la7 seara o sa ma apuc de scos apa introdus sol fertilizant buturigi etc si plantat.
trebuie sa le tin plantele inainte sa le climatizez in apa de acvariu ? inainte de plantare
pun micro si macro cat si aditia de Co2 pastile din seara asta ? sau de dimineata
avand in vedere ca momentan pana sambata am decat o lumina de 15 w
merg cu programul de 8-10 ore non stop sau fac pauze ?
in seara asta le mai dau lumina dupe ce termin de plantat ?

alte sfaturi ?
perdeaua de aer o elimin acum din acvariu? sau pot sa-i dau drumu cand se lasa seara si nu mai are loc fotosinteza ?
curentul de aer de la pompa sal directionez spre suprafata sa faca valuire sau al indrept spre terenul plantat ?


multumesc

dupa ce termin o sa pun cateva poze
se poate inchide
Multumesc
se poate inchide
donate !
am gasit pentru teste apa asa ceva

Aquili Set 5 Teste (pH,gH,kH,NO2,NO3)

este ok a folosit cineva asa ceva

cost 74 lei .
 
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com