[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Horia
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Message
Maine imi ajunge fertilizantul " Substrat nutritiv plante acvatice P12 Absolute Plant Base "
din informatiile primite de la cei care al comercializeaza, am de facut urmatoarele .
1. scos apa din acvariu ( se pastreaza minim jumatete din cantitate )
2. scot pietrisul substrat pe care al am la ora actuala
3. pun substratul nutritiv
4.pun inapoi substratul de terasament
5 introduc jumatatea de apa pe care am pstrat-o
6 completez cu apa noua
si cam atat

intrebari :
1.exista pericolul sa stric deciclarea?
2.la cat timp pot sa ma apus de plantare ?
3.la cat timp pot sa introduc pesti?
4.teste obligatorii?
pun aceste intrebari pt ca m-a dat peste cap treba cu stratul nutritiv sa fie primul abia dupa aceea terasamentul ..
Salut sunt din targoviste - dambovita
as dori achizitionarea unui numar de 10 neoni ( 8 minim )
pentru oferte va rog Pm sau 0736410950

sugesti de magazine cu specific acvaristic care inca mai trimit pesti prin curier !

Multumesc

p.s.

daca aveti alti pesti care se preteaza unui acvariu semiplantat de 64 l brut , astept sugesti - oferte .
denes! exact " dar decat sa iti faci paru maciuca mai bine dute la cineva care le are "
mai bine ma pui sa sap santuri decat sa umblu cu, curentul

fac pachet capacul si ma duc peste unu de stie

Multumesc pt sfaturi !
o sa revin cu poze

ar fi bine ca fiecare neon sa fie legat separat pt o aprindere independenta nu ?
daca ar merge 3 neoane puse ( al treilea as vrea sa fie lumina de noapte ) ce neon ar trebui pus ?

Multumesc Marius67
vad ce zice si amicul meu de leduri , vad si ce cost ar fi ( desi nu cred ca ma costa nimic )
daca nu mai adaug inca un neon de 18 legate separat .
T8 X 2 X 15W = 30 W
la un volum de apa de aprox 55 litri , ( acvariul nu este pana in buze - o sa vina in acvariu doua buturugi destul de marisoare ) strat de 4 cm - cred ca volum net de apa ar fi undeva pe la 55 l - ar rezulta un 0.55w/l
fertilizare micro & macro + Easycarbo pentru aditie de carbon.
plante :
Weeping moss (Christmas)------------ 2 poturi
Sagitaria subulata -------------------------3 fire
Pogestemon sp. Australia --------------- 2 fire
Micranthemum micranthemoides ----- 6 fire
Hemianthus micranthemoides (glomeratus) – 6 fire
Eleocharis acicularis ---------------------- 1 pot
Ceratotperis thalictroides ---------------- 3 fire
program lumina : sugesti + sfaturi ?
pesti 8 neoni rosi + 2 masculi Platy rosu coada neagra + corydora 2 + 1 ancistrus


Mi-a venit o idee
am un prieten care are firma de spoturi , faruri stradale cu leduri si alte smecherii dinastea ( are linie de productie )
daca ar fi sa ma duc la el ce ar trebui sa-i spun referitor la intensitate lumina, ce spectru ar trebui sa aiba lumina , ma gandeam ca lucrand cu leduri sigur poate sa-mi faca ceva frumos pe capacul existent . cand ma refer la intensitate ma refer la cele doua denumiri day light si moonlight
din ce am citit pentru intensitatea de zi ar trebui sa fie 6500k sau fac eu confuzii ?!
ceva pareri ?
Multumesc cingo171179, nu prea ma pricep dar iau capacul si ma duc la un electrician , sa vad care solutie este mai buna, cred ca a doau varinta este mai ok " sau anulezi cutia de balast din capac si mai pui 2 neone , dar trb sa cumperi socluri si coliere "
Denes !
"Salutare, as vrea sa vedem capacu cum arata prin interior si noi o sa iti dam niste sfaturi daca se poate pune inca 1 neon si cum "

am incercat sa fac cateva poze cu , capacul acvariului in care sa se vada sitemul de lumina
Multumesc pentru sugestiile pe care o sa le primesc
Clar lampa suspendata .
recomdari la ce sa tin cont ?
repet 600L300l350h
plante m-am gandit la ceva Weeping moss pt fata si imbracatul buturugilor
si pt spate ceva Hygrophila polysperma rosanerving ; Pogostemon erectus ;Proserpinaca palustris cuba
in sfarsit

mersi !

exact pe asta ma " bazez " sunt deja 3 saptamani de functiune
saptamana viitoare plantele - o reamenajare de terasament ( buturuga plus o roca ceva sper sa gasesc la dedeman )
peste doua saptamani lumina si pesti - aici iar te stresez crezi ca 8 neoni rosi cu 2 masculi de platy ar fi ok ?
sau 100 % - 10 neoni si gata + cory
asadar mai am 2 saptamani pana incepe balamucul
Denes !
diseara fac poze la capac interior exterior

Koala !
notat - buget cu mult depasit fata de ce credeam eu cred ca ma las de fumat
Ca supliment la lumina existenta am gasit asa ceva " Lampa submersibila de 50 de cm. cu tub fluorescent T5 si sistem propriu de aprindere a neonului. Izolata contra umiditatii astfel ca aceasta lampa se poate utiliza atat in mediul extern cat si introdusa in apa "
Culoare:ALB DAYLIGHT.

Lungime=50cm

Consum de energie electrica=9W

ar fi ok ? revin cu info ca actuala surasa de lumina este un T8 de 15 w

Koala !
notat merg pe JBl si Easy Life
testele 6/1 sau 5/1 de la jbl pentru apa ... cum sunt ?

JBL Ferropol pt micro ! 10 ml / saptamana pt 40 litri apa
Easy Life Pro Fito ! 5 ml / saptamana pt 50 litri apa


si pot folosi EASY LIFE Easy Carbo - ca substitut al butelie de Co2 ?

ok ! Multumesc
ma mai documentez si maine

Stefanp !

http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/category&path=57_59_76
recomandare de la un acvarist care vinde plante .. merge pe linia asta, care este destul de ok la bani , ce parerea ai ?
lumina trebuie sa am 3 tuburi de 15 w total 45 w ... nu imi permite capacul sa pun 3 neoane ( nici macar 2 ) ori un neon cu putere mai mare ori trebuie sa schimb cu o lampa , dar asta inseamna ca trebuie sa renunt la capac ..

ok !
Koala !
"Nu e acid raspunsul, ti se pare tie... insa, e a 2-a oara cand ceri aceleasi sfaturi.
Eu personal ti-am mai scris, pe celalalt topic, cam aceleasi lucruri"


stiu ce mi-ai spus si a fost un ajutor cat si prim pas - apreciez asta mai ales ca si atunci ca si acum ai fost primul care a sarit sa ajute, sfatuiasca.
am facut ciclarea , am renuntat la plantele de plastic .
acum incerc sa dau o culoare acvariului prin cateva plante ( mi-as dat exemplu ce ar merge ) o alta luminozitate , cat si o alta filtrare ( aici ma refer la materialul filtrant )

Stefanp !

" Cu cei 15W e cam greu sa cresti un covor din plantele ... " asta inseamna ca am nevoie de .... cati w? ( macar sa fiu acolo, nici sa dau in extrema de a ma umple de alge )
" Mai pot incerca in fundal cu Heteranthera zosterifolia " deja am vorbit cu cineva pe forum care are asa ceva si ma ajuta , la fel si cu o cantitate de moss , din ceea ce mi-a sugerat Koala am vorbit de Anubias ( vreau sa-l " leg de pietre " ) si pentru partea din spate Heteranthera zosterifolia si Vallisneria
referitor la fertilizati micro --- unde pot citi despre asta .... sau pe ce ma pot baza

referitor la pesti cred ca un grup de 12-14 neoni si 2-3 sanitari este ok ? sau sunt prea multi ?
[b]
Multumesc !
acid raspunsul insa la subiect.
sa inteleg ca damblau mea cu un covor verde in fata cu buturuga imbracata cu muschi si o lumina altceva decat neonul alb , nu isi au rostu intr-un acvariu de 64 litri si nici la cineva care abia acum invata ?!

- ok plasticul - scap de el
- de neoni nici o sansa sa introduc ?

 
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com