[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Horia
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Message
M-am gandit sa introduc urmatorii pesti

Neoni (Paracheirodon innesi) 6 buc
Tetrazona (Barbus tetrazona) 2 buc
Platy ( Xiphophorus maculatus ) rosu 6 buc
Black moly ( Poecilia sphenops ) 4 buc


nu vad nici un cometariu
poate asa trezesc ceva comentarii -
sfaturi asupra faunei
sau asupra pestilor
sau orice
Dotari Acvariu PD 60 Tank Set

Dimensiuni: L=600mm, l=300mm, H=360mm
Sistem de iluminat cu tub fluorescent T8 de 15W si reflector pentru dublarea luminii.
Volum=65 litri.
Puterea tubului fluorescent: 15W.
Grosime geam: 8mm.
Incalzitor cu termostat de 50W Aqua Zonic
Filtru intern Aqua Zonic Evo 2 cu filtrare prin burete si carbune active
Pompa aer + furtun aerare

Terasament :

Pietris cuartifer decorativ granulatie 2-4mm - 4Kg
Piatra decorativa acvariu Black Ruby - 1Kg
Pietris cuartifer decorativ granulatie 4-5mm - 2Kg
Pietris decorativ acvariu Black granulatie 1-2mm – 2 kg

Bagat in functiune de 3 saptamani
2 schimburi de apa efectuate – aprox 10-15 litri / schimb
Nu am facut teste pana acum – ce recomandati ? ( apa este limpede , mai apar cateva firicele de impuritati cateodata )
La fiecare schimb de apa am folosit – Ocean Free Microbac este o formula speciala de bacterii benefice, enzime si microorganisme constand in mai mult de 7 specii de trulpini bacteriene ( aerobe si anaerobe ) plus Solutie pentru conditionat apa Fish Guard , pentru conditionat apa Fish Guard 120ml neutralizeaza si elimina clorina si cloramina , regleaza pH-ul, protejaza mucusul pestilor prin continutul de extract de Aloe Vera si a vitaminelor E si B.

Prima saptama fara pesti din a doua saptamana ( donatie de la un prieten 13 ciclide ) comportamnet ok desi nu este acvariul pentru ei ( sunt déjà donati ) rog propuneri de pesti pt volumul meu de acvariu.

Ornamente – 2 decoruri ( un pod si o jumatate de vapor )
Zilele astea am cumparat o “ buturuga “ din Lemn natural de esenta tare ( momentan este intr-un vas cu apa , am fost indrumat sa-l tin 3-4 zile cu schimburi frecvente de apa calduta )

Pesti au fost haraniti cu mancare granule de la tetra 1-2 ori/zi
Temperatura 25-26 grade
Cam asta ar fi istoricul
Cateva sfaturi va rog .

1. Vreau sa plantez astfel colturile din spate cu vegetatie inalta ( ce se preteaza avand in vedere terasamentul ?)
2. Buturuga vreau sa o imbrac in plante la fel si cele doua ornamente ( ce recomandati ? )
3. Petru partea de fata imi doreasc un covor verde ( ce ar fi potrivit ?
4. Pesti ? numar ? tipuri ?

Lumina din ce am citit pentru plante trebuie sa am undeva la 0,7w/l , trebuie sa o schimb ?
Pentru plante sa le fie bine ar trebuie sa aduc un aport de CO2 – aici m-am gandit la pastille – nu vreau butelii sau bombe – este ok ? ( in momentul aplicarii pastilelor inched aerarea ? ) se face decat ziua ? cate ore ?
Vreau sa schimb carbunele activ din filtru ce ma sfatuiti sa bag ? se poate schimba si buretele sis a merg cu alt material filtrant mai bun ?

Cred ca asta este este tot .
Pe parcursul eventualelor sfaturi mai vin cu informatii .
Salut
Sunt din Targoviste - Dambovita, vreau sa donez pestii din acvariu pentru ca nu sunt potriviti volumului de apa pe care al am. ( 65 L )
vreau sa populez acvariul cu pesti care pe preteaza volumului de apa , insa nu pot sa fac nimic pana nu dau pesti actuali.
Acesti pesti i-am primit de la un prieten care are un acvariu de 350 litri si a fost tot o donatie
Nu mai ai vrea inapoi deoarece si acvariul lui este destul de populat.
Sunt un numar de 14 ciclide de donat ( 4-5 maturi ) restu pui .
Sunt tinuti in acvariu ciclat , ai am de fix 3 saptamani , nu au nici o problema , insa se vede pe ei ca nu sunt " in apele lor "
Acestea fiind spune - Donez urgent ciclide nigrofasciatum -
Pentru detalii Pm sau 0736410950
Multumesc inca o data pentru sfaturi.
Va rog inchideti topicul
Vreau sa deschid un topic nou la donatii
Multumesc

p.s. peste 2 saptamani revin cu noul acvariu , ciclat , plantat si populat cu pesti corespunzatori volumului de apa

Salut Vrei la schimb pt plante si pt pesti - 10 ciclide americane , nu se potrivesc acvariului pe care al am si pacat de pesti 4 sunt deja maturi restu sunt pui . revin cu detalii si poze daca te intereseaza.
Multumesc !
M-am lamurit
Salut !
povestea este urmatorea :
De o saptamana am cumparat un acvariu :
- L600;l300;H360
- tub iluminat 15w - T8- cu refeloctor pt dublare lumina
- grosimea geamului de 8
- capacul din ABS
- incalzitor cu termostat 50w
- Filtru intern Aqua Zonic Evo 2 cu filtrare prin burete si carbune activ
- suplimentar am introdus un sistem de aerare - furtun cu pompa
- terasament este de quart 4 aprox 5 kg
- pastila microbac + soluti guard fish ( microbac - anti alge ; fish guard - pentru transformare apa robinet in apa acvariu )
- cateva " mizerii " plante plastic si forme abstracte din silicon ___________________________

- Un prieten bun mi-a facut cadou 14 ciclide - cichlasoma nigrofasciatum - din care 3-4 sunt maturi aprox 6-7 cm, nu stiu exact cate femele cati masculi.
- Ideea esta ca ... nu sunt potriviti pentru acvariul pe care al am, asa ca ma gandesc la un schimb
- schimbul pe care al vad eu ar fi cam asa ; toate ciclidele pentru cativa pesti colorati care sa convietuiasca in cei 65 litri .
- sau pt 2-3 pesti mai marisori
- daca reusesc sa aduc alti pesti in acvariu , o sa al reamenajez ( plante naturale - alt tarasament daca este cazul sau un surplus ) .
- va rog mesaj - poze cu pesti se pot vedea in " topicurile pe care le-am mai deschis - in care am vazut ca nu este ok ce am eu in 65 de litri si este pacat de pesti.
Multumesc , partea cu donatul este o idee la care ma mai gandesc, insa la reamenajare lucrez. Si mai vedem
koala wrote:Cichlasoma nigrofasciatum.

Multumesc .
Cateva sfaturi
Pareri ?
Salut , sunt new in acvaristica.
Va rog sa-mi spunti ce fel de " natie " sunt ciclidele din acvariul meu.
O sa revin cu poze si cu acvariul
600/300/350. 64 litri.
Filtru intern cu carbune activ
Incalzitor
Perdea aer
Terasament piatra quart de 4
Neplantat. Momentan - plante plastic -
Am facut ciclarea acvariului aprox 2 zile
Tratat apa cu microbac
Si cu fish guard
Temperatura 26-27 grade

 
Forum Index » Profile for Horia » Messages posted by Horia
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com