[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: popey
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Message
Salut, am tot catat pe forum despre cat se fierbe buturuga si nu am gasit ori nu am stiut unde sa caut.
Imi poate spune cineva cat trebuie sa fierb la buturuga si in ce conditi? Ma i adaug ceva, am vazut pe undeva ca s-ar pune sare, iertati un uncepator .
lukaboy wrote:
popey wrote:k, mersi minnardy, o sa ma apuc de treaba pana nu vine canicula. Oricum o sa incerc sa ma gandesc la ceva mai interseant, am sa anunt daca gasesc ceva.


in domeniul asta, pentru o racire de peste 3 grade( fata de exterior), orice solutie DIY este pierdere de bani( multi, uneori), timp si animale! insa se pare ca pana nu trecem noi prin asta nu credem, asa ca e musai sa incercam DIY.

succes, poate totusi iese ceva bun, cine stie!


mai, am un prieten care are un racitor de apa stricat, zice el, n-are nimik, aia de la care l-a luat l-au aburit ca il costa nu stiu cat sa ii schimbe filtrele, bla bla bla. si-a luat altul, asa ca asta e disponibil din partea lui ca fier vechi .
ar fi pacat sa nu incerc, nu?
Mai ales ca lucrez in domeniul instalatiilor si nu duc lipsa de pompe , tevi sau alte treburi deastea ....
stai sa imi fac putin timp timp si ti-am zis ca dak iese ceva bun, va dau de stire.
Ca o paranteza, am facut azi in sfarsit rost de test de ph . si stupoare : e de 4-7.2 si mi-a iesit in afara gamei , deci peste 7,2 , ce sa cred ?
popey wrote:am adaugat si io cateva foto cu acvariul meu aici

Editat de Lofty: Ti-am editat eu linkul ca sa arate ce trebuie. Mai am de asemenea rugamintea sa-ti modifici semnatura, pentru a respecta prevederile regulamentului cu privire la aceasta.

ok, mersi lofty, cred ca acum e bine si semnatura.
k, mersi minnardy, o sa ma apuc de treaba pana nu vine canicula. Oricum o sa incerc sa ma gandesc la ceva mai interseant, am sa anunt daca gasesc ceva.
ketamina wrote:nu inteleg, de ce ajunge temperatura la tine asa ridicata.. eu stau la etajul 7 , dar temperatura la mine a ajuns vara la maxim 31


asta e, stau pe sud, am deschidere mare la balcon(6m) si cu toate jaluzelele tot cald e. Cum zice un confrate de-al nostru, blocuri "ceausiste" .
intros, scuze de intrebare, dar la acv meu de 54 litri sa inteleg ca sunt suficiente doua coolere de calc? Stau la etj patru si vara la mine in suragerie ajunge temp. pe la 32-33 de grade. Am si AC in camera, dar ma usuca la curent daca l-as lasa non stop . :veselfire:
am adaugat si io cateva foto cu acvariul meu aici

Editat de Lofty: Ti-am editat eu linkul ca sa arate ce trebuie. Mai am de asemenea rugamintea sa-ti modifici semnatura, pentru a respecta prevederile regulamentului cu privire la aceasta.
sal cipri, si io sunt nou pe aici si, la fel ca tine am un jewel de 54 litri. Sa inteleg ca nu e de ajuns neonul de 15 w din capacul original? am vazut ca va zbateti sa mai bagati inca unul. Pentru ce este necesar? Si ce ar trebui sa ai ca sa faci asta? adica ce piese, eventual o schema de principiu, poate gasesc si io solutii de montaj . ms. :test:
de cateva ori am fost nevoit sa bag mana in acvariu sa asez plantele care nu prinsesera radacina sau pietrele de decor. care este implicatia acestui fapt in apa ? in afara de faptul ca stresez pestii ?
salutare la toata lumea, asa cum toti ati fost candva, sunt eu acum:
INCEPATOR . sau pe aproape, caci citesc de o saptamana cam tot ce se poate face sa "ridici " u acvariu de la zero .ok.
am un acvariu jewel de 54 litri, echipat complet cu pompa, bureti albastru, verde, si ala negru cu carbune activ, plus pasla peste , neon 15 w.
populatie: ( si acum ori radeti ori ma luati la bataie )
-7 zebre
- 2 neoni
- un Hoplosternum thoracatum
- 3 molly
- 5 xipho
- un betta
Plante am sapte. O grota facuta din pietre de granit, de-alea plate, un castel de la pet shop cred ca din ceramica, substrat cuart filtus 1-3( alb negru ) si apoi 5-10 mm. nu am reusit inca sa fac rost de un test de ph, nu mai zic de kh si gh care oricum inca nu am inteles f. bine ce inseamna .
pna acum totul e ok, a decedat doar un xipho si un neon care a sarit ca prostul in sistemul de filtrare. ( pe care l-am acoperit cu o bucata de capac de margarinadupa intamplare aia ).
Schimb zilnic 10 litri de apa, de o saptamana,apa de la filtrul pe care il am la bucatarie despre care am citit ca este bun, aquator de la sc romet sa.
la fiecare schimb de apa pun cate 5ml din solutiile :aquaria clear de la sera si planta min de la tetra .
care sunt sansele mele sau, ma rog, ale pestilor mei sa supravietuiasca in mediul acesta si in numarul acesta?
in afara de faptul ca nu am lasat acvariul ciclat, ca acum o sapt. nu stiam ce e aia, ce greseli am mai facut?
 
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com