[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: popey
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Message
ba baieti, iaca au trecu doua saptamani de cand am pus codoiul, si ce sa zic, nu as putea sa va spun ca observ fo diferenta fata de ce era inainte. ca si la inceput, nr. de bule este fff mic, circa 1bula/5-6 sec. singurul lucru care s-a intamplat intre timp, ar fi ca am gasit trei bucati peste cu burta in sus in primele doua zile dupa montaj, apoi nimic.cred ca o sa mai investesc niscaiva roni intr-o butelie cu reductor, ca asta nu are niciun efect.plantele nu par ca ar avea vreo evolutie spectaculoasa, cresc la fel ca inainte.
eram dator cu o revenire asupra subiectului, asa ca iata-ma!
salut din nou , buturuga mea este in regula in privinta culorii apei, dar am mai nou aparute pe ea niste puncte albe, banuiesc io ca ar fi oua de melc, am scos-o si am incercat sa le curat cu o periuta de dinti. ceee vorbesti frate, sunt infipte mai mult de jumatate in lemn, nu a iesit nici una . deocamdata am pus-o la loc, voi ce sfaturi imi dati, ati mai vazut asa ceva? iaca aici: http://img246.imageshack.us/my.php?image=p1030150.jpg
deci problema mea ar fi cum scap de ele? sa o fierb din nou? sau cum?
pai acvariul meu e de 56 litri, si plante am o gramada ca imi plac tare, ca de aia am bagat banu` in codoi, si probabil ca daca e nevoie, am ajung si la butelie.
mai nea cosmine, bule pe secunda sunt cam una la cinci secunde, pana acum, dar control oricum nu am daca ar creste, nu are asa ceva. apropo, cate bule ar fi indicat in mod normal sa fie?
ReBella wrote:In cateva zile probabil va naste acea femela ! Are o burta foarte mare.

multumesc, am bagat-o deja la "maternitate"
ce de obicei, o dau in bara cu uploadul, dar hai sa incercam acum : http://picasaweb.google.com/chiken71/GupaBortoasa#
sau asa :image
vreau sa imi spuna si mie cineva mai specializat in guppy daca femela mea de guppy este sau nu bortoasa? arata cam asa :image
in sfarsit, a venit multasteptatul codoi. a trebuit sa dau multe mail-uri si telefoane ca sa intru in posesia lui. dupa fo doua mail-uri, am primit unul in care mi se spunea ca nu stiu ce problema au avut cu calculatoarele, bla, bla, bla. apoi mi s-a spus, ca, nu il au deocamdata pe stoc, ca vine pe data de 07.04.2009. ok. pe data de 08.04, m-a sunat curierul. surpriza! era kit-ul meu. bun . acum, despre el: arata destul de bine, ceea ce m-a surprins in mod placut e ca nu iti da reteta sa iti faci tu compozitia cu gelatina sau drojdia, iti da trei pliculete de ingrediente (microorganisme cica ar fi ), pui sugar pana la semn, apoi cele trei pliculete, apoi apa din acvariu pana la semn, si gata! in 24 de ore ar trebui sa ai codoi. surpriza, l-am pus aseara la ora 21 si azi cand am venit de la job, pe la ora 17.00, incepuse sa apara bule in numarator . cam atat. urmeaza sa vad efectul in urmatoarele zile. a! zice ca o portie din compozitia asta ar tine o luna. am gasit pe net si rezerve, costa 35 de ron, dar inca astept sa mi se dea raspunsul cate rezerve sunt in banii astia. pentru alte detalii, astept cereri. oricum, multumesc lui sorinhc pentru informatie.
la dracu cu url-urile, hai sa ne crestem pestii si plantele.
Radu.U wrote:o fi oare Staghorn algae?

iata alta poza, sa vad daca acu imi iese ureleu :

[IMG]http://img245.imagevenue.com/loc493/th_36240_P1030029_122_493lo.JPG[alge]
nu stiu ma sa inserez un url, imi vine sa injur.
salut, cred ca am scapat de cianobacterii, dar cred ca am data de altele, dupa cum vezi in poza. am fost nevoit sa rup o frunza ca direct in acvariu nu se vedea bine poza.[img=http://img136.imagevenue.com/loc147/th_32506_P1030028_122_147lo.JPG]" target="_blank" rel="nofollow">[url=http://img136.imagevenue.com/img.php?image=32506_P1030028_122_147lo.JPG][img=http://img136.imagevenue.com/loc147/th_32506_P1030028_122_147lo.JPG][/list][/code]
sorinhc wrote:
popey wrote:mersi kyoshoy, e bun link-ul, tot mai afli ceva in plus fata de astia de la iasi, dar tot nu stiu care este reteta pentru compozitie. oricum o fi tinand cont de actuala criza, la banii astia se merita, sambata am un coleg care pleaca la iasi si am sa il rog sa imi ia una. om vedea cum o facem sa mearga. dar parca e mai sigura decat bomba noastra.


PLS sa ne tii la curent.

ar trebui sa vina marti sau miercuri, n-a mai plecat colegul, l-am comandat prin posta. cand vine, va anunt care e treaba cu el.
problem! miroase filtrul a mucegai ! am spalat azi filtrul, normal, in apa din acvariu, ca am schimbat o galeata de 10 litri, si mirosea filtrul de iti cadea nasul. al meu e compus de sus in jos: pasla pentru impuritati, filtru carbon activ, burete cu pori mai mici, burte cu pori mai mari . vreau sa va spun ca pasla dupa ce am spalat-o in apa, s-a facut maro toata, cei 10 litri din galeata, si apoi am spalat restul , dar a fost ceva de nedescris, a iesit mal din ele.si dupa ce le-am terminat tot mai miroseau a mucegai sau, asa mi se pare mie, oricum nu a sulf sau a pipi cum ziceau unii pe forum,clar : a mucegai. le-am bagat la loc, cand ridic capacul tot mai miroase, parca mai putin. ma gandesc sa nju fie prea etans capacul acvariului si sa nu aiba aerisire? are nevoie de asa ceva? nu stiu la ce sa mai gandesc . am trei saptamani de la ciclare, si in primele doua mirosea la fel. la setare am bagat o capsula de bactozym, sa fie aia de vina?
ca si dotare:acvariu juwel rekord 60 cu un neon aquaglo de 15w in plus fata de cel original, restul asa cum l-a facut masa. plante :rotala wallichi, vallisneria gigantica, niste utricularia, lilaeopis novea zeelandiae si cativa anubias, substrat florapol de la jbl, cuart 1-3 mm si 3-5 mm , una peste alta. pesti : 2 cory, 3 molly, 1 betta, 4 guppy, si sase neoni. fertilizare : sera florena ,am pus si niste sera ectopur, normal in cantit. prevazute .si ar mai fi si doua buturugi, una mai mica si una mai maricica. pe aia mica pe care am pus-o ulterior celei mari, am prins anubias-ul .Cine ma poate ajuta?
am si io o problema "mirositoare" : al meu miroase a mucegai, mai ales filtrul, te sa fie, te sa fie? mentionez ca sunt in prima sapt. in care am bagat pestii dupa ciclare, dar si inainte mirosea tot asa. in filtru, la setare am bagat o pastila de betazym, sa fie aia cauza?
raducu, ca intotdeauna, o persoana saritoare, mersi. ok, dar cum le sterg de pe pietricele, ca doar n-o sa iau una cate una. acu ma apuc sa caut prin prin forum green spot algae probabil nu cred ca aglae . :-)
mersi kyoshoy, e bun link-ul, tot mai afli ceva in plus fata de astia de la iasi, dar tot nu stiu care este reteta pentru compozitie. oricum o fi tinand cont de actuala criza, la banii astia se merita, sambata am un coleg care pleaca la iasi si am sa il rog sa imi ia una. om vedea cum o facem sa mearga. dar parca e mai sigura decat bomba noastra.
baietii, am si io o amarata de alga care imi face viata amara. a aparut in urma cu o zi, mi-a zis fimiu, tati, s-au inverzit pietrele! acuma, inainte de a afla cum scap de ele, ar trebuisa aflu de ce au aparut si cum le cheama >
asa ca: acvariu juwel rekord 60 cu un neon aquaglo de 15w in plus fata de cel original, restul asa cum l-a facut masa. plante :rotala wallichi, vallisneria gigantica, niste utricularia, lilaeopis novea zeelandiae si cativa anubias, substrat florapol de la jbl, cuart 1-3 mm si 3-5 mm , una peste alta. pesti : 2 cory, 3 molly, 1 betta, 4 guppy, si sase neoni. fertilizare : sera florena . inainte de apare alga, am pus si niste sera ectopur, normal in cantit. prevazute .si ar mai fi si doua buturugi, una mai mica si una mai maricica. pe aia mica pe care am pus-o ulterior celei mari, am prins anubias-ul dar mi se pare ca aparut asa ca o mazga alba .Cine ma poate ajuta?

ah! am facut si niste poze http://img269.imagevenue.com/img.php?image=07397_P1020991_122_21lo.JPG
sorinhc wrote:Popey sa ne spui daca sunt "rapizi" cu raspunsul adica seriosi sau ....

ba, iaca sunt una zile de cand am dat mailul si nimic. sa nu disperam.
 
Forum Index » Profile for popey » Messages posted by popey
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com