[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nilsen
Forum Index » Profile for Nilsen » Messages posted by Nilsen
Message
1Acvariu Cayman Scenic 110 volum 300 litri cu masa originala plus tot ceea ce am pentru amenajare pesti etc.
pret 700 Euro

Motiv vanzare: Plecare definitiva din tara.

https://picasaweb.google.com/robertcmuller/PozeFlorin?authkey=Gv1sRgCLOz1pnJk7vt2QE#5625839513016267378
Plantele prin posta se ambaleaza in pungute speciale cu apa, apoi se pun in cutie cu pereti de polietilena expandata si cutia se ambaleza in carton postal,( exista firma care acorda si garantie pentru transport), apoi se expediaza prin curier rapid in 24 de ore. Deoarece eu nu am posibilitatea de transport prin curier mai sus mentionat, ramane valabil doar pentru cei din Bucuresti.
Galbenus de ou maruntit usor, ai grija ca strica apa nu da in exces. Succes
Buna ideea dar nu o poti aplica la un bazin asa mic, poate te gandesti si la altceva. Succes!
Bine ai venit si spor la treaba
Hornbach Militari are oto si SAE pui.

"Humbert wrote:
acum vreau sa te intreb: tu cand ai cumparat primul tau acvariu stiai despre ce e vorba?

Acum 30 de ani cand m-am apucat de acvaristica nu exista internet si nici carti (deci am o scuza ) ) in schimb am avut norocul ca peste drum unde locuiam aveam un nene care vindea pesti. Dupa o luna de practica la el acasa si notand pe hartie ce face, ca de, nu vroia sa-ti spuna mare lucru am avut si eu primul acvariu de 40l cu un caras care a trait o gramada de ani de a prins si cutremurul din 1977

Eu nu am spus-o cu gand rau ceea ce am spus, totusi acum cand avem atatea mijloace de informare este pacat sa chinuim niste animale daca nu citim despre ele ....fie si un caine sau pisica.
Pentru inceput LA MULTI ANI! si bine ai venit

Este de apreciat ca in sfarsit gasesc pe cineva care s-a informat inainte de a incepe ceva si m-as bucura daca si alti viitori acvaristi ar urma exemplul tau.
Acum sa le luam pe rand ceea ce ai spus tu:
"problema mea este ca am plante care nu sunt naturale...acestea cum trebuie intretinute?"- scoatele din acvariu si pune cateva plante naturale care nu sunt pretentioase sa nu lipsesca pentru inceput egeria.
"Mai mentionez ca apa este foarte murdara de reziduri obtinute de la resturile de mancare depuse"-La schimbul de apa sifoneaza usor nisipul si pune hrana mai putina maxim de 2 ori pe zi dim/seara, atit cat iei in 2 degete
"am cam 10 pestisori micuti - max 5 cm , pe care recunosc ca i-am ales dupa frumusete fara a ma gandi ca pot sa nu fie compatibili, 2 sanitari micuti si sanitarul cel mare care a venit la pachet"- ai prea multi pesti pentru un acvariu de 60 de litri, schimba acvariul sau mai da din ei.
1. deja am raspuns
2. La acvariu steril nu conteaza. Dar daca pui plante naturale, pentru inceput 12 ore pe zi. Seara inchide lumina, plantele si pestii trebuie sa doarma.
3. DA se scot obligatoriu din acvariu si i tratezi tu separat in alt acvariu. In functie de boala se face si in acvariul de baza tratament.
4.Aici este o istorie mare de povestit, recomandabil din partea mea este sa nu intervi in a schimba proprietatile apei pe care o ai tu in zona unde locuiesti daca nu ai o experienta importanta, mai bine aclimatizezi pesti si plantele la apa care o ai.
5. NU, ti-am spus mai sus ai prea multi pesti pentru 60l iar 15cm este deja prea mult....apropo renunta la barcute, castele si nuci de cocos, mai bine pune niste pietre si buturugi, arata mult mai bine la final in plus lemnul te va ajuta pe viitor.
6.Pestii NU se scot din acvariu la inlocuirea celor 25%.Filtrul NU se spala saptamanal ci la 1 luna si numai in apa pe care ai scos-o din acvariu fara al stoarce.
7. Nisipul de care spui tu nu isi are rostul intr-un acvariu steril(aerare obligatorie permanent cu bule mici). Daca pui plante naturale atunci ai nevoie de substrat si nisip care daca vrei il schimbi la 1-2 ani si il sifonezi la fiecare schimb de apa, nu il speli niciodata. Asa cum am mai spus plantele de plastic poti sa le arunci, daca vrei sa faci ceva frumos.
8. In functie de rasa de pesti. De preferat sa fie si femele si masculi. Tu daca nu ai avea pereche nu ai fi stresata?


Sper sa te ajute ceeace vei gasi pe forum, usor usor vei reusi sa indrepti tot ce ai gresit, nimeni nu s-a nascut invatat.
Succes!
brO wrote: Astept sugestii.


Pune mana pe carte si citeste sau pe internet, este mai la indemana. De cat sa chinui niste vietati mai bine lasate de sportul acesta. In problema ta la prima vedere ai prea multi pesti, iar apa in acvariu se schimba la maxim 2 saptamani 25%, chiar daca o vezi tu clara ai curata.
Citeste si te vei lumina. Succes!

Pacat de pestii aceia....inainte de a-ti face un acvariu ar fi mai bine sa citesti despre ciclare despre oxigenare despre pesti etc.
Nu o sa inteleg niciodata de ce toata lumea care doreste sa aiba pesti, nu pun mana sa citeasca inainte cu ce se mananca. Eu nu am auzit pana acum sa se fi nascut cineva invatat cat traim invatam mereu, cum vrei tu sa ai un acvariu cu pesti vii daca nu pui mana pe carte sau macar acum exista internet si macar te poti documenta inainte de a incepe ceva nou, valabil pentru toti care doresc sa faca ceva nou si nu stiu cum se face.
Scuze de enervarea mea dar nu are legatura numai cu tine este valabil pentru toti cei care se cred a tot cunoscatori din nastere.
Poza noi
Poze Noi
Si succes pentru ceea ce vei face!
Deoarece sunt multi doritori in tara, iar taxele sunt prea mari pentru a trimite la bucata, am decis sa fac pachet de plante pentru ei.
Valoarea unui pachet este de minim 100 RON ce contine:
Riccia fluitans tufa 2 x(5cm)
Vesicularia dubyan 2 x ghemuri (cristmass moss)
Echinodorus tenellus 6x(5cm)
sau
Echinodorus tenellus 3x(10-15cm)


NUMAI pentru Bucuresti se poate vinde si la bucata.

Multumesc si imi pare rau pentru cei din tara care doreau numai la bucata.
Daca, cei din tara se descurca cu transportul, atunci ramane valabil si pentru ei vanzarea la bucata.
Vezi la mine la vanzari
Vezi la mine la vanzari
Deoarece am fost intrebat : Plantele se vand si separat nu numai la pachet.
Microsorum pteropus 'Windelov' este unul din variatele Microsorum pteropus, denumit dupa danezul Holger Windelov cel care a creat-o. Este o planta foarte apreciata de acvaristi si se poate pune in valoare daca este plantata in grup pe o piatra sau pe o buturuga. Se poate planta si in nisip dar sa nu fie acoperiti rhizomii ca altfel putrzeste. Un alt avantaj este ca nu este mancata de pestii ierbivori. PH 5-8, temperatura 20-30 grade, intensitate medie a luminii. Binenteles ca si pe asta o am, dar nu este de vanzare
Cel din stanga este Riccia fluitans, în forma scufundata este relativ noua ideea si a fost introdusa in acvaristica de catre Takashi Amano din Japonia care a inventat tehnica de a lega Riccia fluitans sub forma crucea-voinicului pe o bucata de piatra de lava, astfel, mentinându-l scufundat....de asemenea am si eu la vanzare
Este vorba de Vesicularia dubyan (cristmass moss) este un muschi special, initial vazuta în acvarii japoneze cunoscut sub numele de''Amazonia Willow Moss''. De asemenea, numita''Cristmass Moss'' deoarece arata ca ramuri de brad a pomului de Craciun, datorita structurii sale care îl diferentiaza de obisnuitele Dubyana Vesicularia. Acesta este mai frumos decat obisnuitul muschi Java si creste mai lent, se poate prinde de radacini si pietre, dar ca sa arate bine este nevoie de taiere pentru a pastra forma atractiva. Este clasata ca fiind usor de intretinut : PH 6-7.5 temperatura 22-28 grade, Intensitate medie a luminii. De altfel am si eu la vanzare la plante, niste cristmass. Vezi si aici mai multe date: http://www.aquamoss.net/Introduction.htm
 
Forum Index » Profile for Nilsen » Messages posted by Nilsen
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com