[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: teddy2k
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Message
giostana wrote:aucum nu prea stiu cum sa fac sa il dezmembrez.aveti vreo sugestie?

Cu lama de ras, sau cu un cutter, desi e putin cam gros, tai siliconul.
Ai grija cum presezi pe geamuri, eu am reusit sa sparg un capac lateral pentru ca am tras prea tare de el.
b93dcr wrote:am un acvariu de 40 litri si am urmatoarele rase de pesti : un beta, 5gupi, 2scalari mici, 3 sanitari mici, 4platy, 4moulinezia, 4 neoni, 3 zebre cu voal, 2 carasei orange si cam atit
!


Sincer, cand citeam asta, credeam ca ai un acvariu gen joben din care scoate un scamator iepuri, porumbei,batiste legate, cearsafuri, pisici, si
cam atat :-) .
Am o cunostinta care are un acvariu de vreo 70 de litrii cu O MULTIME de carasi, si se tot mira de ce are apa tulbure, ca el o schimba mai mereu Si de ce nu-i cresc plantele (3 fire de elodeea) la neonul de vreo 10-12 w(chior) pe care-l tine aprins NON-STOP, ca sa creasca plantele. I-am spus ca sunt pesti multi, ca nu ajunge lumina si sa intre pe site-ul asta sa citeasca si el.
"Lasa ca stiu eu, ce sa mai citesc" .

Am si eu o problema cu pestii, nu stiu cat de grava este: in 133 l brut, cam 100 net am un ancistrus si cativa melci, de vreo 2 luni, pentru ca nu m-am hotarat ce sa pun : neoni sau conchonius; Si apa e limpede, si pestele nu s-a imbolnavit.
Concluzia: prea multi pesti fac multa mizerie care se mai si descompune, si unde se dezvolta foarte bine multi microbi. Microbii imbolnavesc si otravesc pestii.
Liviutz wrote:
inmultirea unora in mod exagerat este un fenomen temporar care reflecta un anumit dezechilibru.
In concluzie: No problem !


Despre ce dezechilibru este vorba?
Cred ca erau obleti, de sus se vad negrii
Multumesc Dalles, m-am lamurit.
Un powerhead functioneaza si ca filtru biologic? Ma gandesc la faptul ca nu este mult oxigen prin buretele ala, dar nu as mai vrea sa bag un burete bolborositor si vibrator (filtrarea mecanica nu ma satisface).
Ar fi super, dar in Giurgiu nu exista .Apropo, ce parere aveti despre echinodorus tennelus, rezista in acvariu in perioada de ciclare?
Multumesc petru sfaturi;acum e la ciclat, o sa mai ma gandesc, cred ca o sa aleg varianta cu conconius.
Vreau sa-mi amenajez un acvariu nou, de 133 litrii brut, in care sa am plante si cativa pestisori; ce pesti imi recomandati? nu vreau vivipari, vreau sa fie cativa pestisori, frumos colorati, care sa se gasesca in piata si sa nu se inmulteasca in nesimtire; cam ce s-ar potrivii intr-un acvariu de marimea asta , cu multe plante?
viviparu'"]Fiind la inceput de drum ti-as recomanda sa pastrezi viviparii, xipho si guppy plus sanitarii. Si mie imi plac foarte mult scalarii, sunt niste pesti mai mult decat gratiosi dar au cerinte mult mai stricte decat viviparii. Oricum te-ai hotari mai rareste din pestii de acolo.[/quote:733a9a9b80 wrote:

Eu as zice sa nu pastrezi guppy, se inmultesc prea repede, si o sa ai un acvariu aglomerat. Asta daca nu vrei sa-ti umplii casa cu acvarii in care sa cresti guppy. Sau sa te rogi de unul si de altul :nu8 vrei nishte guppy?
p.s Asta patesc eu acum, si nu vrea nimeni sa-i ia.
BLeeD wrote:Bricostore- Militari , langa Carrefour


Multumesc
M-ar interesa si pe mine unde pot sa gasesc tuburi tld830 de 18w.
Eu vin in Bucuresti vineri dimineata, si as vrea sa ma duc direct la sursa, pentru ca nu pot sa lipsesc prea mult de la servici.
lazarginel wrote:si eu am avut niste proiecte de genul lui 'Vasilica" tipul de reactor powerhand dar iti trebuie un recipient construit special si o pompa calculata la dimensiunea recipientului


Sa inteleg ca daca eu am pompa de 1200 l/h imi trebuie un recimient foarte mare, ca sa nu dea afara co2 nedizolvat?
Si pentru matasea broastei, metoda de combatere este tot schimbul de apa des?
Am incercat sa inteleg articolul de la http://www.qsl.net/w2wdx/aquaria/diyco2.html#6 , dar nu inteleg de nici o culoare termenii tehnici. Poate cineva sa ma faca si pe mine sa inteleg cum trebuie procedat la reactor? Am cumparat deja un powerhead, dar mai departe nu pricep ce trebuie modificat (adaugat) si cum.
Va multumesc.
Pai cum sa le faci, bagi manain acvariu si redecorezi, fara sa te misti prea repede. Mai depinde si de pesti, eu cand bag mana in acvariu, pestii vin la mana mea.
kid wrote:
Pestii mari merg cu broasca si salamandrele in akvariul mare daca il repar (unu are o palma iar cei 3 gupy jumatate de palma)?????

esti sugar ca aia sunt guppy? Din cate stiu eu nu cresc mai mari de 3-5 cm. Pana la jumatate de palma....
Iskebible wrote:Sfatul meu este sa mergi la deltaglass. Nu e greu de ajuns. Vad ca esti din Giurgiu, daca mergi cu masina si stii sa ajungi la Piata Sudului o iei pe Sos. Berceni spre Spitalul 9 si la prima intersectie mare faci dreapta si imediat stanga (o sa la intersectie ai cladirea universitatii spiru haret pe parte dreapta venind pe Sos. Berceni - scrie mare pe ea); strada ar fi Bucovat (fonetic Bucovahtz ). Altfel daca stii intersectia de la Aparatorii Patriei (care este intersectia mai sus mentionata) unde poti sa ajungi de pe Sos. Giurgiului(numai ca nu stiu eu sa-ti explic cum exact) strada este exact aceeia vis-a-vis de poarta Universitatii Spiru Haret.
De ce sa mergi la deltaglass pai simplu sa fi mare ghinionist sa nu-ti taie geamul perfect (considerand ca e computerizata taierea), pretul e 12,5 euro pe metru patrat de geam float de 10mm (si nu cred ca vrei mai subtire ca atunci nu faci acvariu ). Minusuri, daca vrei geamul imediat iti pune pierderi , daca nu in 3-4 zile de la comanda il ai sigur - dar nu stiu daca primesc comenzi telefonic si sfatul meu este sa nu faci comanda telefonic caci doamna care preia comenzi este locata tot in hala, unde e un zgomot infernal.

PS
Nu cred ca vrei sa mergi pe jos (cel putin nu sa ridici sticla ), dar daca e poti lua metroul pe tronsonul 2 (IMGB-Pipera) directia IMGB si sa cobori la statia Armata Poporului (statia de metrou are iesire diagonal peste intersectie fata de cladire universitatii mai sus mentionate).

Bafta!


Eu zic, de pe Giurgiului sa faci dreapta pe Luica si mergi pana dai de Aparatorii Patriei.
Daca nu, poti sa te scarpini si cu piciorul drept la urechea stanga, ocolesti putin Ploiestiul si tot ajungi. :-)
Ia legatura cu mosu, ca tin minte ca avea la shop.
Si inca ceva, am vazut ca nenea asta din Giurgiu, mai aducea si neoni, si jandarmi.Ai grija, daca te mananca sa cumperi, uita-te cu atentie in acvariu, sa nu vezi pesti bolnavi, ca ii mor pesti la greu.
 
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com