[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: teddy2k
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Message
Salut,

Am tot citit de pauza in iluminat, siesta de pranz. Unii spun ca e folositoare, altii ca nu.
http://www.ukaps.org/forum/threads/what-causes-leaves-to-melt-and-what-to-do-now.20421/page-2 in a 2-a postare din pagina spune ca este un mit, si da un link catre o pagina de la dennerle care, spune el, ar fi sursa povestii.

Care este realitatea? Exista cumva date care sa ateste daca este utila sau nu?
Eu nu am spus-o in gluma. In unele cazuri femelelor xifo le creste caudala in forma de spada si incep sa fugareasca alte femele.
Poate este femela.
Faci rost de teste individuale pt apa, din ce teste ai facut banuiesc ca este vorba de un test 6in1. Nu prea arata corect.

Si nu cred ca ar trebui sa folosesti Easy Life Kalium - Potassium daca puii ferropol.
Schimburi de apa 10% zilnic, apa s-a limpezit dupa 1-2 zile.
E posibil si asta, dar l-am clatit pana mi-am plictisit inainte sa-l pun. Nu exclud totusi sa mai fi ramas ceva praf; dar nu e rosu. Oricum, preventiv, am inceput schimburile de apa.
Ce e atat de greu, bacteriile din filtrul intern erau putine oricum, dupa ce l-am clatit s-au redus drastic; daca aveam un filtru extern, acesta era mult mai mare decat jucaria interna si nici nu l-as fi spalat ca pe cel intern. Astfel, ar fi facut fata singur in ciclul azotului; Asta e legatura intre filtre si cliclul azotului: bacteriile din bazin si cele din filtru.
koala wrote:Eu as schimba cate 10% din apa acvariului, zilnic... vreme de 2 saptamani.

Multumesc pentru confirmare, pe acolo ma gandeam si eu.
Salut,

Se dau urmatoarele:.

Acvariu 54L brut.
Filtru intern nume ceva chinezesc 200L/h
Substrat pietris marunt.
Plante cu crestere rapida:
Ceratophyllum demersum, Limnophila sessiliflora, Hydrocotyle Leucocephala, Najas guadalupensis, Vallisneria spiralis,
+ Valisneria nana, Lilaeopsis brasiliensis.
Plantat masiv: 70% din suprafata.

Pesti: 1 cory, 3 guppy adulti si 4 pui

Operatiunea de ieri:

Scos substrat si inlocuit cu manado.
Curatat cu buretele sticla acvariului la interior.
Clatit buretele filtrului in apa din acvariu.
Apa inlocuita in mare parte: 15L apa veche, 25L apa tinuta la declorinat

Rezultat:

Astazi apa e tulbure.
Nu am teste de nh4+ sau no2.
Ce sanse imi dati? Sa mai astept, sau sa incep sa fac schimburi de apa la cateva zile?
realmode wrote:
Nu stiu inca ce cantitate trebuie sa fie in acvariu de FE pentru a putea calcula consumul.
Din cate am inteles daca nu este consumat fierul ajunge FE3 (trivalent) si nu vrem asta ci doar FE2.

Nu am retinut care sunt formele stabile
Exact problema cu JBL Ferropol si Ferropol 24.
Ferropol contine o forma a fierului care este stabila, se poate adauga cantitatea pentru o(1) saptamana, in timp ce Ferropol 24 contine o forma instabila, care in cca 2 ore se transforma.
realmode wrote:
Momentan acvariul nu este complet ciclat, am aproape 4 saptamani, deci astept.

Teste nh4+/no2 si daca s-a terminat ciclarea, indica 0.

realmode wrote:
Nu mi s-a recomandat fertilizare pentru perioada ciclarii, prin urmare nu am fertilizat decat cu CO2.obleme

Corect, dar daca sunt dezechilibre, apar probleme.

realmode wrote:
Volum 180 litrii. Inaltime coloana de apa aprox. 47 cm.

Parerea mea proprie si personala e ca trebuie sa mai reduci perioada de iluminare.

realmode wrote:
Apropos, cum se calculeaza (daca se calculeaza) cantitatea necesara de FE in apa. Exista ceva raport care trebuie respectat?
Merci.


Nu stiu daca e vreo metoda de calcul.
Dozezi micro si faci masuratori pt a afla cat iti mananca plantele.
Cat ramane de pe o zi pe alta.

Ce volum de apa ai in acvariu si cat are inaltime coloana de apa?

Raportul no3:po4 trebuie sa fie de 10:1
Trebuie si aditie de microelemente, pe care le determini cu testul de fier.

Daca ai posibilitatea, pana faci rost de teste, fa schimburi dese de apa : 30% zilnic.
Redu iluminatul la 6 ore si fa niste teste no3, po4 si fe, vezi ce valori ai.
kirucd wrote:
Este cam acelasi lucru cu ciclarea cu aditie de amoniac (fishless cycling) fata de ciclarea prin adaugarea
a putina mancare si eventual a 1-2 pesti.
Dragos


Apropo de aditia asta, am tot citit pe net ca se adauga amoniac alimentar. Nu stiu ce este asta, cumva bicabonat de amoniu?
stefanp wrote:Bacteriile alea benefice cresc in materialul filtrant,substrat nu pe sticla

Scuze pt interventie, dar pe ce te bazezi cand afirmi asta?
queensoft wrote:2)
99% la fel am facut si eu.
In prima saptamina nu am introdus pesti. Am pus mincare doar de 3-4 ori, nu in fiecare zi.
Dupa prima saptamina am luat citiva pesti, nu pe toti odata.
Dupa o luna de zile a murit primul peste si au inceput sa apara algele.


Las-o naibii de vrajeala. La 22 de litri puneai 1 (un) peste si asteptai o luna. Si trebuiau schimburi de apa, cca 5-6 l la 2-3 zile. Tu ai schimbat dupa o luna?
Acvariul nu e ciclat si or sa moara toti pestii daca nu faci schimburi de apa. Eventual sa mai raresti pestii.
kirucd wrote:Intrebarea care se pune este: ledurile chinezesti sint de trei ori mai ieftine dar sint la fel de
performante/rezistente in timp?.

O zi buna,
Dragos

Ai auzit de fabrica de leduri in Romania?
Eu sunt convins ca ledurile tot in China sunt facute.
Poate chiar becul in totalitate.
Salut,

Am cautat, dar am gasit mai scumpe.
De la chinezi il iau cu 13.39$ si transport gratuit.

P.S. Multumesc pt primire.
Salutare,

Caut pe meleaguri mioritice asa ceva:
http://www.tmart.com/Aquarium-Battery-Gravel-Cleaner-for-Cleaning-and-pump_p117714.html

la pret asemanator sau mai bun.

Ati vazut pe undeva de vanzare?
REZOLVAT
 
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com