[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: teddy2k
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Message
Am uitat sa mentionez ceva:
E din sticla de 6 , fundul este dublu.

Asta ca sa nu fie vreun doritor care sa bata drumul si sa nu-i convina.
Il dau din cauza de mutari si spatiu, nu pt ca as fi avut vreo probleme cu el.
http://anunturi.bvnet.ro/anunturi/item.php?id=834
Dimensiunile nu le retin, dar lungimea este undeva la 85 cm.
Oferta e valabila pana maine , ora 15:00, dupa care il scot in strada.
Pt contact, mailto: theloger at gmail.com .

Pentru cine nu s-a uitat la locatie, locuiesc in Giurgiu.
De cand a venit caldura, pun in paharul cu apa si 2 sau 3 cuburi de gheata.
Am observat la topirea acesteia ceva solid care se decanteaza pe fundul paharului. Am ceva banuieli ca este vorba de calciul din apa. Stie cineva mai multe? Prin dezghetare se obtine intr-adevar apa cu duritate mai mica, sau sunt impuritati din apa de la robinet?
Ai putea sa incerci cu multi melci mici si plante care scad duritatea apei (vezi egeria, valisneria etc), dar plantate din greu:mai mult de jumatate din suprafata.
Poti sa mai pui si microsorum pteropus, anubiasi , care cresc si in conditii vitrege (dar mult mai incet decat alte plante). CO2 , lumina si fertilizanti OBLIGATORIU.
Si inca o data, melci.
Sifonarea substratului cat mai des, sa nu ai materie in putrefactie si nu uita de schimburile de apa.
Oricum, kh-ul ala nu este foarte mare (Giurgiu=44,14 mg/l Ca, cresc plantele, dar nu foarte repede si NU plante pretentioase).
Cu rabdare si pesti PUTINI o sa ai o adevarata jungla.
Uita de scazut duritatea apei prin alte metode, acvaristica este o pasiune, nu un chin. Imagineaza-ti ce ar insemna sa pandesti ploaia cu bidoanele, daca nu ploua, ce te faci? Sau sa cari apa de nu stiu unde ca e mai moale. Sau chiar sa cumperi apa plata, cum imi trecuse prin minte odata.
Kosmo wrote:Multumesc, pare o metoda buna. Am sa o incerc si eu.
Se si inmultesc acolo sau doar supravietuiesc? Trebuie gaurit capacul sau fundul galetusei pentru aer?

Se inmultesc si trebuie gaurit capacul.
fr0ggy wrote:umezesc din cand in cand pamantul, daca nu e umiditate suficienta pe afara.

Taica-miu le pune in fiecare dimineata zatul de la cafea. In felul asta nu greseste cantitatea de apa, sa le omoare.
[quote="Titronix"
Eu am gasit la magazin brichete cu "lanterna" -30.000lei


In Giurgiu e 15.000 una, deci in Bucuresti trebuie sa fie si mai ieftina.
MARELE ALB wrote:La mine creste in draci buruiana la 25-27 C. Doar ca la 1,7 W/litru e maro in loc de verde.


Acum, ca e frig in casa , am reusit sa fac 25 C in acvariu. Sper sa vad ceva schimbari la ea, ca m-am saturat sa vad 2 cioate .
koala wrote: in cazul in care totusi blocul "balanseaza" si nu cade [ Doamne fereste ! ]


Tare faza, chiar trebuie bagata la perle. (eu chiar imi doresc ca in cazul in care (Doamne fereste) blocul balanseaza, sa nu cada.

by koala :

... chiar daca tie ti se pare "tare faza" , eu sper ca am fost clar pentru restu' lumii ... hai totusi sa ramanem on-topic si sa nu stricam postul lui Titronix ... mersi !
Conform http://www.petshrimp.com/najasguadalupensis.html aceasta planta rezista la temperaturi intre 4,4 C si 26,6 C.
Vi se pare credibila sursa? Am aceasta planta si creste destul de greu la mine (100 litrii , 3X TLD830 18 Watt ,powerhead , co2 din bomba si reactor spirala din furtun cu gaurele, 1 ancistrus, 10 tetrazoni si multi melci mici, schimburi de apa 10~20 % la 2-3 zile) comparativ cu microsorum ptropus. Alte date despre apa nu am, decat ca este foarte dura , 44,14 mg/l Ca , motiv pentru care nu pot sa ma despart de melci si putinul co2 dizolvat prin spirala in apa (pentru reactorul cu furtun gofrat se pare ca nu am destula indemanare).
In perioada cat am avut caldura, temperatura in acvariu era de 28 C. Credeti ca din acest motiv nu a crescut, sau ar trebui sa caut si alt motiv?
Are cineva date despre apa de la robinet din Giurgiu?
Dalles wrote:" Sa faci glume pe seama lui pe un forum de acvaristica e aproape o blasfemie si nici nu stii cand te poti pomeni lapidat sau excomunicat.

Gluma nu a fost pe seama lui Amano, ci a exprimarii: un acvariu in care era o cioata si un chinez.
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva.
ady_cojocar wrote:
Un acvariu imens in care era o cioata si un tip...parca un chinez ceva de genul asta
Multumesc

Au inceput sa creasca si in acvarii chinezii?
Va rog sa-mi recomandati un fertilizant lichid, pe care sa-l pot comanda on-line. Sa fie un singur produs, nu mai multe, si nu exagerat de scump.
Va multumesc.
OK, am inteles: este o solutie depasita, si sunt mari sanse sa apara alge si sa nu mai creasca plantele;
Acum, va rog sa-mi recomandati si mie ceva:
- ma intereseaza o SOLUTIE nutritiva, nu ceva de bagat in substrat, pe care sa o comand de aici de pe site; m-am tot uitat pe la produsele alea de la aqua medic, dar am intrat in ceata complet, gasesc una , pe urma mai gasesc alta care e completare pentru prima si asa mai departe;
Ce sa folosesc in acvariu, si mai ales sa nu fie prea scumpa, adica sa nu sara de 50 RON ?
A folosit cineva solutia asta pe care o prepara muscalu? E buna de ceva?
florin0_2001 wrote: Dar mi se pare exagerat KH-ul acela. Apa de la robinet sigur nu are atata.

Sa nu ti se para exagerat, mai ales ca a zis ca se apropie mai mult de 17 decat de 40. Vino in Giurgiu, sa vezi apa dura. Sa vezi oameni bolnavi de rinichi. Sa vezi pahare pline de calcar. Si sa vezi acvarii plantate . Trebuie melci f. multi si apa plata la acvariu.
Si ar ma fi o chestie: daca stie cineva sa ne spuna pana la ce presiune traieste drojdia.
bilti wrote:
da de unde stii tu asta? chiar daca, prin absurd, ar fi posibil asa ceva (drojdie minune sau alte conditii) tu nu o sa reusesti sa lipesti furtunul de dop asa puternic incat sa nu cedeze inaintea sticlei.

Sticlele de coca cola, pepsi si surorile nu vor exploda, celelalte au sanse;
furtunul poti sa il lipesti de dop foarte bine , vezi supapa cu piulita si poxipol pentru lipit furtunul de supapa;
daca vrei neaparat se poate, dar nu cred ca e bine, si in afara de asta, sticla cu gelatina merge incet, nu ai nevoie sa-i micsorezi debitul.
Daca in sticla se produce mai mult co2 decat iese prin robinet, cu timpul apare acolo o presiune foarte mari si exista pericolul sa explodeze si sa se imprastie continutul sticlei pe ste tot: acvariu, pereti, tavan, geamuri etc
 
Forum Index » Profile for teddy2k » Messages posted by teddy2k
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com