[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scock
Forum Index » Profile for scock » Messages posted by scock
Message
Acvariu cu capac si masa s-au dat. Au ramas urmatoarele:

1) Filtru intern Resun Titan SP-2500 l, un cilindru complet, cel de-al doilea este gol - la cutie.
PRET: 40 RON

2) Pompa de aer Tetratec APS-400, impecabila
PRET: 60 RON

3) Incalzitor Resun 200 W
PRET: 20 RON

4) Incalzitor Aqua Medic Titanium 200 W (necesita T-Controller) - impecabil, la cutie
PRET: 60 RON

5) Maternitate Resun la cutie
PRET: 10 RON

6) Sera pH Test 15 ml folosit o singura data.
PRET: 15 RON

7) Filtru extern Tetratec ex1200 cu tevi home made + un saculet de vata parlon. Continut sertare: inele ceramice, bioballs, bureti, siporax.
PRET: 200 RON

8) Priza programabila digitala putin folosita
PRET: 20 RON
acvariul este rezervat
Acvariu + capac + incalzitor Resun 200 W + priza programabila digitala aproape noua = 400 RON.
Se mai adauga:

- pompa de aer Tetratec APS400 cu furtune si perdea de aer (80-100 cm lungime)
PRET: 60 RON

- maternitate Resun in cutie
PRET: 10 RON

- Test pH Sera 15 ml folosit o data
PRET: 15 RON
Acvariul + capac + masa = 600 RON

image

image

image

image

image

image
Tot pachetul scade la 1100 RON dar pestii ies din calcul pentru ca persoana care se ocupa de ei i-a naglijat. O parte au murit iar restul i-am dus la un petshop.

Mai adaug maternitate, bureti pentru curatat, furtun cu bila.

Nu am reusit sa fac poze dar am sa incerc de maine.

Se mai adauga:
- o stica Aqua Safe de 1 litru, folosit putin mai mult de jumatate
- o maternitate

Pret nou: 1300 RON
Acvariu
Dimensiuni: 118x40x50
Grosime sticla: 10 mm

Geamul este lipit cu silicon alb. Are mici zgarieturi, nu are fisuri, nu este ciobit. Vechime cam 2 ani.

Capac
Home made din PAL melaminat negru de 9 mm. Foarte frumos lucrat, imbracat in autocolant negru. Are urita cu maner pentru hranirea pestilor. In interior este lipit autocolant oglinda si are 3 tuburi T8 de 36W, 2 x Osram 865 si 1 x Osram Fluora.

Masa
Confectionata din PAL melaminat dupa modelul meselor Eheim. Pe dimensiunea acvariului. 2 usi in margini spatiu pe centru.

Echipamente
- filtru extern Tetratec ex1200. Tevile sunt home made, cele originale s-au stricat. Toti buretii au 2 saptamani de cand sunt cumparati. Vesnica problema, supureaza pe la oring. L-am reparat cu banda de teflon.
- filtru intern Resun Titan SP 2500 l la cutie si in garantie
- pompa de aer Tetratec APS 400
- 2 prize programabile digitale, pt lumina si pompa de aer
- incalzitor Resun 200 W

Bonusuri
- pietre, cam o punga, modele deosebite
- o buturuga plina cu anubias
- 5 carasi (2 x Ryukin, 2 x Shubunkin, 1 x Black Moore), au peste 15 cm fiecare
Am nevoie de bani pentru a imi plati din datorii. Imi este greu sa renunt la el.
- 30 kg nisip cumparat din hornbach
- 1 kg mancare pentru carasi
- O cutie cu mancare pentru carasi Tetra 250 ml doar inceputa
- PH Test Sera o data folosit
- o punga de vata perlon pentru filtrul extern

Am sa postez poze maine

Pret: 1500 RON negociabil
Omul nu are timp sa faca acvariul pe care il doreste. Daca era greu sau usor si nu stia sigur se interesa si afla.

Daca doreste cub de 35 cm nu ii recomandati altceva pentru ca nu este chiar incepator.
Acvariu 81x35x46, sticla de 8 mm, capac din PAL melaminat cu 2 tuburi fluorescente de 18 W, masa cu doua usi pe dimensiunea acvariului, Rsun Titan SP 2500 l, AquaEL Fan2 Plus, Incalzitor de 150 W si pompa de aer Resun cu 2 iesiri (+ furtune si pietre de aer)

Pret: 500 RON
Filtrul are 2 saptamani de cand l-am cumparat, o saptamana de cand functioneaza.

Il cumparasem pentru un acvariu de 70 de litri dar acvariul a ajuns la 200 de litri.

Pret: 40 RON
popey wrote:nu stiu cum sa spun fara sa jignesc o d-soara, dar dupa matematica mea, 80x35x50=140000, adica daca imparti la o mie, iti da 140 litri, nu 120


Geamul acvariului este de 1 cm. Asta inseamna ca ori la lungime, ori la latime scazi 2 cm, unde se imbina. Daca iei in considerare faptul ca acvaiul nu este umplut pana sus (cel putin 5 cm lasi), volumul acvariului ajunge la 120 de litri.
Se poate inchide.
Carasii sunt pui, au in jur de 6-7 cm. Ca varsta nu pot sa spun nici cu aproximatie cat au.

Sunt sanatosi si mancaciosi.

Zona din care se pot lua este langa magazinul Domino de pe Lacul Tei, in zona Facultatii de Constructii.

Ma intereseaza schimb cu Tetrazona.


Foarte bine. Nu ezita sa apelezi la ei pentru ca isi fac treaba.
Wow, nu stiam ca site-ul a evoluat. Eu il staiam foarte slab, in afara de pagina web si umerele de conatct nu stiam. Frumos asa.

Tuburile T8 au 59 cm lungime nu 60 cm.

T8 de 15W, 18W, 30W si 36W au de toate, incepand de la 765 si pana la 965 si Fluora.

Iti dau niste preturi orientative de anul trecut cand am cumparat tuburi de puteri diferite:

- 865 15 W = 22 RON
- 865 18 W = 6 RON
- 865 36 W = 4 RON

Cele de 15 W sunt foarte scumpe, cei de la Marbo si-au justificat pretul ca cel mic (15 W) sa se gaseasca mai greu si sa fie mai putin intalnit in uz.

- 965 18 W = 25 RON

- Fluora 18 W = 24 RON

T5 nu m-a interesat si nu ma pricep, deci nu stiu.
1) Sera PH Minus 250 ml (consumat doar 80 ml) (expira in octombrie 2011)
2) Sera KH/PH Plus 250 ml (consumat doar 20 ml) (expira in februarie 2012)

Ambele la 20 RON.
Te pot ajuta cu o firma din Bucuresti care iti trimite prin curier in Craiova.

Forma se numeste Marbo Trade si este importator Osram.

Gasesti aici numar de telefon. Se rezolva si pentru 2 tuburi.
Am 7 Bolivian Ram si doresc un numar egal (eventual mai mare) de Tetrazona.

Pestii sunt 5 masuli si 2 femele, de aceasta afirmatie nu sunt complet sigur.l
 
Forum Index » Profile for scock » Messages posted by scock
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com