[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Fujito
Forum Index » Profile for Fujito » Messages posted by Fujito
Message
Din pacate , nu-mi mai plac melcii din faptul ca nu imi traiesc si datorita faptului ca distrug vegetatia .
Am incercat sa aspir chestia aia cu futunul de scos apa dar fata succes , voi astepta sa dispara de la sine .

Multumesc pentru ajutor , voi reveni cand vor aparea noutati
UPDATE :

Filtrul Canistra se pare ca a incetat sa mai curga .
Pestisorii par din nou stresati de lumina desi sunt foarte multe locuri acuma unde s-ar putea "baga la umbra"
Se pare ca mazga aceea s-a marit arata foarte deranjant in acvariu .

image
multumesc mult , ma ingrijorasem
Da dar a fost fiert si mi s-a spus din magazin ca a mai fost si tratat . Deci sa inteleg ca acea substanta gelatinoasa sau cum o fi ea nu este periculoasa ? multumesc
Am o problema , lemnul din acvariu a facut un gelatina sau ceva de genul pe el ce este de facut ? URGENT !!!


image
Din pacate inca mai are tendinta sa pluteasca , deabia am reusit sa o pozitionez acolo , o mai las o saptamana pana voi mai schimba din apa si o voi mai muta atunci . multumesc
Un mic update cu ajutorul domnului Narcis

image
Multumesc domnule Narcis , o seara placuta va doresc . O sa revin dupa ce va fi plasat si lemnul in acvariu cu niste poze .
Nu mai pluteste de noaptea trecuta de cand a fost scos de la fiert .
Dar au ramas vreo 2 crengute de 5 cm afara , are ceva daca nu au fost fierte ci doar oparite putin ?
Mai trebuie fiert odata lemnul pentru a incerca sa mai elimin din maroneala din el ? (in apa curata in care a stat dupa fiert se pare ca a mai eliminat doar putin maroniu.
Dupa 1 ora si jumatate lemnul a colorat apa , cam cat mai trebuie lasat la fiert ? Tin sa mentionez ca inca pluteste
Se pare ca lemnul nu lasa nici un fel de maroneala fiind la fiert de 10 minute
UPDATE Mi-a facut taicamio surpriza si mi-a adus un lemn de acvariu . Lemnul pluteste , l-am pozitionat intr-o oala cu apa calduta . Am inteles ca nu necesita fierbere fiind tratat .

Exista vre-un sfat ? (deparazitare , tratare , mod de al face sa nu mai pluteasca etc ) multumesc

image
Am gasit undeva in piata mopan la 22 lei kilogramul , ce parere aveti de pret ? , deasemeni am fost in Zoomania , aveau cioate putrezite complet , animax o crenguta la propriu 10 cm 50 lei , Magazin Real Pitesti 20 lei fix o creanga simpla (un bat in forma de L) .Este vre-un coleg de forum din Pitesti care are plante de vanzare ?
Am lamurit problema cu canistra legat de canistra si va multumesc mult .

Am vazut ca au cei de la Emag lemne de acvariu Mangrova JBL a cumparat cineva asa ceva ? Pot avea supriza sa fie doar o crenguta la cei 30-60 cm de la specificatii ? (am postat si mai sus dar nu stiu daca a citit cineva)
Da se pare ca nu o sa pot realiza asa ceva cu aceasta pompa fiind prea slaba , eu pot pozitiona datorita mobilierului canistra doar sup acvariu . Va trebui sa raman la vechea canistra sau sa achizitionez un SP-2500 cu depit de apa dublu .

Am vazut ca au cei de la Emag lemne de acvariu Mangrova JBL a cumparat cineva asa ceva ? Pot avea supriza sa fie doar o crenguta la cei 30-60 cm de la specificatii ?
Imi poti spune te rog de ce nu recomanzi canistrele DIY ? Am pe cineva care este instalator si ar putea realiza o astfel de canistra impecabila .
Buna seara , tin sa mentionez faptul ca pestisorii s-au obisnuit cu noua lor locuita si au inceput sa vina la geam cand ma apropii de acvariu

Am o intrebare la care sunt tare nalamurit . Un motor de Resun SP-1200 700 l/h este potent sa impinga apa daca este montat intr-o canistra DIY ? multumesc
Trebuie sa fac ceva neaparat cu lumina este prea puternica si pesti stau stresati sunt nevoit sa o tin mai mereu oprita .
Legat de furtunele noi ale canistrei au inceput sa naparleasca si elimina in apa o gelatina in forma de piele care pare a nu fi toxica , luata cu plasa si atinsa cu mana se topeste /dizolva de parca s-ar transforma in apa.
Canistra a inceput din nou sa curga (se pare ca valva in care intra furtunele are si ea o problema , nu se etanseaza corect ) . Nu pare a fi o problema grava avand in vedere ca tin canistra intr-o galeata si picaturile care curg se evapora .
Problema aceea cu transparenta apei s-a inamplat atunci cand acvariul mai avea nevoie de 5 litri de apa pentru a fi plin , in rest apa din acvariu avea in jur de 1 saptamana de stat la ciclat , deasemeni la ora actuala apa este cristal .

Legat de Anubias nu prea ma pricep ce este acela un rizom , presupun ca e partea aceea noduroasa de la radacini ?
Poze nu am decat fara pestisori dar in schimb am pus un video in care sunt si pestisorii



Am sa iau in considerare sfatul tau scorpionul si multumesc mult pentru ajutor .

Edited by Lucian: am editat link-ul ca sa vedem aici filmul
 
Forum Index » Profile for Fujito » Messages posted by Fujito
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com