[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: calin
Forum Index » Profile for calin » Messages posted by calin
Message

Alea din fata imi plac si mie(Deep purple si Theia), dar alea din spate, de pe peretele din spate nu isi revin de loc.
Anuntul e valabil doar ptr cei din zona. Sau daca ai pe cineva sa treaca prin zona.
@Rari
Da , am vazut filmul. Daca ne-ar speria cate un scenariu din asta, ca sa trecem la actiune. Am sa revin pe tema asta cu un TEDTalk.
@Gabi C
Stii cum e cu reciclarea Gabi daca nu o faci anul asta o faci peste 5, 10 ani cand ti-e sila deja sa mai vezi mizeria, dar cu incalzirea globala problema este ca energia se acumuleaza in Oceane. Multi nu inteleg fenomenul. El este relativ simplu daca oceanul ar avea o adancime de 4 ori mai mica deci in loc de 3800 adancime medie ar avea aproximativ 1000 m adancime, ziaristii si concernele auto, societatea nu ar mai trece prin perioada asta"filozofica" ca nu ar fii incalzire globala, efectele s-ar fi vazut de mult era o dogoreala teribila deja de acum.

Au fost doi factori care au facut, sa nu se incalzeasca clima repede:
1. Gheata din Groenlanda si Polul Nord, asta deja e mult mai putina acum.
2. Volumul asta gigantic de apa, iar apa are unul din cele mai mari calduri specifice. Nu stiu daca ati fost in zone oceanice, vara este racoare si iarna destul de cald ,ma refer in vestul europei in special. Din cauza ca apa actioneaza ca un urias rezervor tampon de caldura. Deci daca apa oceanului era in medie de 4 ori mai mica ca adancime , temperatura globala azi era mult mai ridicata. Deci apa oceanului s-a tot amestecat , curentii oceanici o tot amesteca. Dar treptat temperatura medie a oceanului a crescut ,iar temperatura medie a oceanului fiind mai mare se pot intampla catastrofe ca cea din 2016 din zona Marii bariere de corali, cand 30% au murit.

Asta este marea problema, acumularea caldurii in oceane, se pare ca intra cantitati gigantice de energie in sistem. Meteorologii sunt foarte ingrijorati. Citeam undeva ca Pamatul se incalzeste in fiecare minut cu echivalentul energetic a nu stiu cate bombe atomice ca si caldura .
Inchipuieste-ti ca de-a lungul istoriei cantitatea de CO2 din atmosfera a fost intre 180-280 parti per milion. Acum ce inaseamna valoarea actuala de 420 ppm?
150% altfel spus fata de maximul istoriei.
vlaadvlad wrote:Acvariul meu e asezat pe o servanta cu sertare care se trag, nu am posibilitatea sa bag filtru extern in sertare. Deci trebuie sa merg undeva la 2 metri in stanga fata de acvariu.

Din cate stiu eu puterea principala consumata de motorul filtrului se consuma pe diferenta de nivel,cu cat diferenta de nivel este mai mare puterea consumata e mai mare,acuma e clar ca este si un lucru mecanic consumat si in functie de lungimea furtunelor . Tetratec nu stiu sigur daca are(el parca venea cu 2 buc taiate de 1,3 m), dar JBL si Eheim stiu sigura ca au. Deci pe langa cel care il are filtrul mai poate fi cumparat ceva de genul functie de filtrul achizitionat:
JBL are de 2,5 m,
https://shop.acvaconcept.ro/index.php?route=product/product&path=119&product_id=893
Eheim are de 3 m sau mai mult,
https://abc-zoo.ro/2284-eheim-furtun-pentru-filtre-12-16-mm.html?gclid=EAIaIQobChMI_tPZmpaD7gIVi_lRCh33BQgxEAQYASABEgJzhvD_BwE

https://abc-zoo.ro/1173-furtun-de-schimb-pentru-filtru-12-16-metru-liniar.html?gclid=EAIaIQobChMI_tPZmpaD7gIVi_lRCh33BQgxEAQYAiABEgIdtPD_BwE
Acuma este mai sigur sa vorbesti cu cei de la mentenanta, sa ii intrebi sau mai bine un mail ,ca stii cum e ce e scris ramane.
Donez Ludwigia repens rubin cel putin 5 fire , 2 tufe Anubias , cateva fire de Bucephalandra. Doar celor din zona , nu trimit prin curier.
Ce inseamna 2 m fata de acvariu?

In cartea tehnica care o gasesti aici:
https://www.manualslib.com/download/1275658/Tetra-Ex-600-Plus.html
scrie la pag 17 ca intre partea de jos a filtrului si pana la partea superioara a acvariului poate fii intre 60-150 cm. Vezi ca e o schita si se intelege mai bine. Asta e diferenta pe inaltime.
Succes!
Unii nu inteleg ca situatia este mult mai grava decat pare cu incalzirea globala. De exemplu discursul CEO-ului TOYOTA Akio Toyoda în cadrul unei conferin?e de pres? care a avut loc în Japonia mi se pare ca intra la zicala "Casa arde si baba se piaptana"
https://www.automarket.ro/stiri/toyota-discurs-radical-impotriva-masinilor-electrice-preturile-vor-101775.html

Bioxid de carbon se va produce la producerea ambelor modele de masini electrice sau pe benzina(motorina),problema este ca dupa producere masinile electrice nu vor mai produce CO2 daca curentul este din surse eoliene, hidrocentrale, sau centrale nucleare.

Ca in link-ul de mai sus, este politica marilor concerne auto, care au transmis-o mai departe la grupul de persoane care formau opinia, ziaristii .
Vazusem acum cateva saptamani un articol despre copii care luau atitudine impotriva incalzzirii globale, si erau cumva luati in deradere de un ziarist care avea poza la inceputul articolului.
Ce e mai hazliu? Omul din poza se vedea ca are in jur de 60-65 de ani, deci era un om care stia cum erau iernile acum cateva zeci de ani. E pacat ca ptr niste bani sa "creezi" un ALT ADEVAR .

Pe langa ziaristi de la aparitia Internetului a aparut un alt soi de formatori de opinie,tot asa manipulati in diverse moduri de acest tip de interese corporatiste, INFLUENCERII.
Ma uit la James Balog: Dovezi fotografice ale pierderilor extreme de ghe?ari de-a lungul timpului
https://www.ted.com/talks/james_balog_time_lapse_proof_of_extreme_ice_loss?language=ro
Si ce observ in 12 ani are un NUMAR INCREDIBIL DE MIC de vizualizari -nici 1.100.000 de vizualizari. Probleme mult mai putin importante aici pe TED au mult mai multe vizulizari. Ii lipsesc in fluencerii acestui film!!

Eram prin 1987 suisem pe saua Bucurei, si pe poteca asta care ducea la Lacul Bucura si varful Peleaga, in dreapta era un ghetar, care cei mai batrani imi spuneau ca nu se topeste niciodata vara, pe valea Stanisoarei prin zona aia. Am trecut acum cativa ani pe la 1 octombrie nu maai era nici o urma din el . Oaamenii de munte nu stiu daca ii afecteaza atat de mult un ghetar din asta, sau daca inteleg exact toate implicatiile care decurg de aici.
Noi acvaristii si iubitorii de ocean cand am vazut ce se intampla cu coralii, ar trebui sa intelegem si chiar mai mult sa devenim influenceri prin simplul fapt de a pune un link ptr constientizare , cum ar fi cel de mai sus cu James Balogh etc, ptr ca unii habar nu au.

Un singur termen de comparatie ptr cei care sunteti trecuti de 50 de ani. Oare voi ce parere aveti de iarna asta? Vremea asta din decembrie-ianuarie era pe la jumatea lui octombrie acum 35-40 de ani.
Problema nu e in special iarna dar cum or sa fie verile e intrebarea?
Inlele ceramice nu au importanta, eu le-am pus oricum.
giulesteanul wrote:
bucsa aia in care intra axul e acolo, axul e rupt in doua dar fiind introdus in rotor sta oarecum acolo..sunete ciudate nu scoate deci trag concluzia ca rotorul e perfect functional..totusi debitul?


Eu zic ca ala nu e lucru sa functionezi asa.

Poti lua de la cineva din zona un ax vechi daca nu il mai foloseste de la TEtratec 700 . Sau ar fi solutia sa iei rotorul intreg si il tii de rezervaa rotorul si bucsele de sus si de jos ca in figura atasata:
https://www.happypets.ro/663-tetra-rotor-ex-700-ex-800-plus-4004218145627.html?gclid=EAIaIQobChMIiNGNmriA7gIVjh4YCh1ZZQtUEAQYBSABEgKjR_D_BwE
Deci e nou si functioneaza de 30 de zile?

Ce inseamna material filtrant cu gaurile in sus. Nu am mai auzit asa ceva?

Axul ala are o importanta foarte mare. Bataile de la ax pot face o mare diferenta.Mie bucsa aia de pe fund mi-a facut diferenta ca nu mergea fara ea. Am pierdut-o cand am spalat filtrul si a trebuit sa iau alt ax ,ca numai pe axul ala era bucsa respectiva.
La filtre o mica garnitura uzata sau unsa insuficient ,poate faca diferenta intre un filtru care functioneaza sau nu.

1.In cazul de fata ce nu inteleg axul ala e rupt sau NU?
Daca da de ce te mai intrebi ca nu ai debit?
2. Uitate cu atentie sa nu fi pierdut bucsa de pe fundul axului rotor cand ai scos axul afara. Daca ai pierdut-o , de fapt cred ca ai avea debit zero.
3. Toti bureti ce i-ai pus am inteles ca sunt grosieri, nu asta ar fi problema. Problema ar fi fost materialul ala foarte fin care se imbacsea repede, dar spui ca ai renuntat la el.
Personal nu am incercat niciodata sa masor debitul la Tetratecul meu .In privinta asta am un JBL 702 are un debit grozav, dar filtrul are alte neajunsuri.
vlaadvlad wrote:
Pana acum toate merg bine, dar mi-am dat seama ca am nevoie de un filtru mai mare... apa nu e asa clara cum mi-as dori, sunt niste particule care plutesc constant in apa.
M-am gandit sa achizitionez un filtru extern JBL CristalProfi e702. O parere despre acest filtru? Este ok?

Daca intre timp nu l-ai achizitionat, ti-as recomanda Tetra EX 800 Plus. Am avut o alta varianta de vreo 12-13 ani, anume Tetratec 700 care a functionat incontinuu. Materiale bune spre deosebire de JBL Cristal Profie702 la care in 3 ani deja am avut ceva probleme cu calitatea plasticului la anumite repere. Plus ca mi-a trebuit corpul de robineti si am asteptat aproape 3 luni pana am rezolvat si pana la urma m-aam trezit cu doua.
Tevile de IN si OUT au niste facilitati de reglaj bune.
Cred ca era mai bine sa pun pozele BB medium ca se putea citi fara sa muti din Scroll dreapta -stanga?
"Repatriere"

Acvariul are aprox 65 litri.
In decembrie anul trecut am luat 30 de juvenili Red Cristal Pure Line .
In jur de 15 martie 2020 i-am mutat la tara din motiv de schimbare locatie pe perioada pandemiei. Aici apa nu a fost atat de buna ca la Orastie TDS aprox 50-55. Concluzia cand i-am repatriat la Orastie, la jumatatea lui octombrie, nu am mai avut decat vreo 23 buc. Am mai luat inca 10 si am reinceput colonia . Aici le merge ceva mai bine (aici TDS cum am mai spus 25-30), deja am cativa pui de diverse marimi. Ma rog le merge mai bine, ca ma si tin de schimburile de apa, mai mult de 15 % saptamanal. In mod normal nici nu cred ca e nevoie de schimburi asa dese, ca este incarcatura biologica, mica . Dar ce e sigur e sigur, mai bine mai des decat mai rar. Trebuie sa iau in iarna asta o instalatie de osmoza. Daca imi puteti recomanda ceva care functioneaza la voi cu succes . Ce zice-ti de asta:
https://www.aqua-life.ro/sistem-instalatie-osmoza-inversa-aquilli-reverse-osmosis-unit-nps-acvariu-apa-dulce-recif-reef-plante-corali-190lpzi-cartus-sedimente-cartus-carbon-activ
Pesti: 5 Boraras Brigitate
Filtrare Tetratec 700, in loc de bioballs am pus matrix. Suplimentar mai am si un burete ce se vede in poza, util ptr creveti.
Lumina capac homemade 2 neoane 2x18W mi se pare TLD865. Dar desi ar trebuisa fie vreo 2000 lumeni ceea ce ar fi OK, dar in realitate parca acvariul pare putin intunecat.
Substrat:AKADAMA.
Plante: Bucephalandra Wavy Leaf cu asta este o problema. In alt acvariu am tinut un buchet mare de Bucephalandra sub Stringy Moss . Tineam Moss-ul asta ptr Creveti sa aiba unde "paste", si il tot tundeam periodic, dar nu mi-am dat seama ca ii va merge atat de rau la Bucephalandra, si nu isi va reveni nici dupa cateva luni bune, daca va uitati are varfurile galbene. Nu stiu daca sa mai im bat capul cu ea, sau ce e galben sa le arunc???
Am mutat Anubiasul in alt acvariu, si am achizitionat Bucephalandra Deep purple care ii merge foarte bine,
Bucephalandra maia cam bate pasul pe loc,
Bolbitis heudeloti - ii merge foarte bine,
si Christmas moss cu care am imbracat cioata aia din stg ii merge foarte bine. E o planta la care tin mult si care am "pierdut-o" de vreo 2 ani.
Injectie de Co2 am pus doar fiindca am ceva plante care vreau sa le mearga mai bine Bucephalandra si Bolbitis.
Ce e pozitiv ca am cativa pui pana in 1 cm si pare ca colonia isi da drumul.

ziua 1-18 aug 2020
image

Ziua 61-18 noe 2020
image

Ziua 66-23 noe 2020
image

Ziua 73-30 noe 2020
image
image
image

Ziua 95-22 dec 2020
image
image
image
Sunt la tzara, dar ai dreptate butonul ala rosu parca este cel care blocheaza corpul de stutzuri nu ala de reglaj.

Deci pica punctul 1 . Mai sunt 4 puncte .
Cred ca am inteles ce vrei sa zici, cred ca este ca la JBL si reglezi din clapeta aia care blocheaza corpul de robineti.

https://abc-zoo.ro/13228-eheim-professionel-4-250-cu-medii-de-filtrare.html?gclid=EAIaIQobChMIoKO5mJr27QIVGpiyCh3vawN4EAQYASABEgIlp_D_BwE
Deci zici de clapeta care este deasupra unde scrie Eheim si mai este insemnul de reglaj volum.
dar chestia asta nu mi se pare prea OK adica piesa aia blocheaza corpul de robineti, si nu mi se pare prea OK din aceeasi piesa sa faci si reglajul debitului. Adica ce faci la limita, vrei sa dai foarte incet, dar in acelasi timp este aproape desfacut===> exista riscul sa iasa din locas corpul de robineti.
JBL are tot asa dar are doua clapete, si din una din ele reglai debitul, dar cealalta blocheaza.

Gabi C wrote:Calin - furtunele intra oricum in " mecanismul" ala din filtru sau cum sa ii zic. Tu simti nevoia sa ai si robineti separati ? Eu nu le-as vedea rostul.... Adica atunci cind umblu la canistra dau mecanismu ala pe pozitia inchis si il trag cu furtunele afara. Mi se pare super practic si rapid.

Chestia este ca am vrut sa-l dau mai incet si nu am avut cum.
Asta cu auzitul este cam vaga ideea. Deci eu cu Tetratecul vorbesc, ca il am de 12 ani. Asa cu auzitul si eu am auzit ca Eheim este un superfiltru si nu sunt incantat deloc.
Pare un aspect mai natural, daca mai sunt ceva alge pe pietre. Am inceput sa nu mai vreau chiar toate perfect. Apropo pietrele alea Seiryu arata foarte fain , am tot cautat ceva de genul asta prin raul de la tzara dar nimic. Cred ca pe aproape, doar la Hornbach in Sibiu daca gasesc.
E frumos.
Gabi C wrote:Pai eu cred ca nu e asa grava treaba. In primul rind eu zic ca pe partea de calitate/anduranta numai Oase le egaleaza. Ca o paranteza de curind un prieten a vrut sa testeze un JBL ( se saturase de Eheim ) si la scurt timp JBL a inceput sa ii curga. Asa ca i-a trecut faza cu testau de alte marci.

Intradevar Tetratec este clar peste JBL. Si eu in 3 ani am avut probleme cu calitatea materialelor, care la JBL nu este grozava. Dar la Tetratec700 am proba timpului, in 12 ani probleme putine , blocul de robineti ,rotorul(cred ca asta mai mult ca am pierdut o mica bucsa din fund -partea de jos a rotorului) si garnitura(O-ringul mare) si cam atata.
Da, la Eheim par robuste furtune -tevi, dar cum am spus lipsesc niste optiuni.

Gabi C wrote:Robinet oricum ai unde intra in si out in filtru asa ca nu vad de ce ai avea nevoie de mai mult. Tevile alea cu care vin filtele oricum sint urite indiferent de marca asa ca poti opta pina la urma pe lily pipe .
Materialul MechPro e o porcarie dar Eheim Substrat pro dupa mine e cel mai performant dintre toate ce exista pe piata, urmat de Matrix asa ca .... se compenseaza treaba aici.

Gabi NU AI robinetii aia pe Eheim Profesional 4+250! Aia e problema!!!
In urma cu cateva luni am achizitionat un filtru Eheim Profesional 4+250, cum am spus de fapt in acest topic cu cateva luni in urma. Am constatat cu regret ca ceea ce am asteptat de ani buni, a fost de fapt o mare dezamagire. O iau punctual, functie de cum m-am lovit eu de problemele respective.

1. Inexistenta unui robinet ptr reglarea debitului cum am avut la Tetratec 700 respectiv JBL Cristal Profi 701. Cum am un acvariu de aprox 125 litri curentul de apa era foarte mare, a fost necesar sa cumpar un robinet dupa achizitionarea filtrului ca debitul era prea puternic ptr 125 litri
https://www.happypets.ro/836-eheim-robinet-1622-4011708400579.html

2. Cred ca filtrele sunt concepute ptr acvariile Eheim, care nu au intaritoare sus de 4 cm. Deci ptr cine are intaritoare sus la acvariu sa stie la ce sa se astepte, NU POTI SA MONTEZI TEVILE.
Nu este dotat cu suporti de ventuze lungi, cele din stg la linkul din poza:
https://abc-zoo.ro/1346-set-complet-de-evi-tetratec-ex-400-600-ex-600-plus-ex-700-ex-800-plus.html?gclid=EAIaIQobChMIt_nRjeaM7AIVB5zVCh3UQA0UEAQYASABEgJRDfD_BwE
am avut noroc ca am avut de la Tetratec cateva disponibile , cred ca e dotat cu mai mult de 4 Tetratec700 si JBL Cristal Profi 702 si am luat de la ele. Efectiv nu aveam cum sa montez daca nu aveam de la cele 2 filtre mentionate suporti de ventuze. Deci in oferta de componente nu exista reperul asta . Si sincer sa fiu nu sta chiar cum trebuie cu suporti astia de la Tetra si JBL este o mica diferenta intre ventuza si capul de la suport ventuza.


3. Teava de OUT este badarana si fara posibilitatea unui montaj reglabil. Trebuie achizitionata piesa asta ptr cei care au intaritoare de max 4 cm sus, nu sunt multumit de loc cum arata acum:
https://abc-zoo.ro/1007-kit-instalaie-eheim-16-22-partea-de-evacuare.html

4.Teava de In badarana si fara posibilitatea unui reglaj vertical. Daca vrei sa ai un reglaj vertical functie de inaltimea acvariului ai nevoie de piesa asta:
https://abc-zoo.ro/25373-kit-instalaie-eheim-16-22-partea-de-admisie.html
Dupa mine, piesa asta de la intrare este o piesa care TREBUIE,un "must have" cum zice englezul, adica e nevoie sa reglezi intrarea, functie de inaltimea acvariului

5.Mie materialul ala filtrant MechPro Eheim mi se pare un mare zero, dar asta sa zic ca nu se pune ,l-am schimbat cu matrix. Cine vrea il pot da gratis, dar trebuie sa fie din zona sa ne putem intalni in Orastie, Simeria sau Deva, nu trimit prin curier.

Concluzii:
Ca sa functioneze la parametrii OK imi mai trebuie cele de mai sus si am pus preturile mai jos:
1.67+transport
2.Piesa care nu se gasseste in oferta Eheim. Asta e grav. Idei putine dar fixe, undeva aveau ideea ca piese cat mai putine. O prostie fiindca unele chestii sunt necesare.
3.107+transport
4.107-Reperele 3 si 4 pot fi comandate impreuna -un singur transport. Dar robinetul nu l-am gasit in oferta abc-zoo deci a trebuit comandat de la alta firma-alti 25 lei.
5. Mai bine nu dadeau de loc reperul asta ,fiindca mie mi l-au dat si eu il pun in dulap, ptr cineva care va avea candva nevoie de el.

Din pct meu de vedere daca as vrea sa imi iau un AUDI, as vrea sa stiu de la inceput sa am doua oferte, asta "cheala" si una cu toate utilitatile in oferta. Adica as fii un tip caraghios dupa ce mi-am luat AUDI, si ma vad vecini sa zica:" Pai de ce nu mergi cu el?"
"Pai stai ca nu am frana nu e dotat cu asta? Sa mi-o cumpar."
Ar rade astia in DELIR!

2."Pai stai ca nu sunt bune caucicurile, am sa iau de Logan"
Astia ar fi pe jos. Fara posibilitate de a se ridica vreo 2 ore de jos!!!

3+4+5...

Concluzia piesele 1+3+4.
67+25+(107+107+25)=331 LEI
Total 772+331=1103 lei Atata m-ar costa cu reperele 1+3+4
Idea este printre altele ce fac cu reperele astea 5. Plastic bun de aruncat, bun de poluat natura. Tipic capitalist. Eram mai incantat sa dau de la inceput toata suma asta pe un filtru functional la anumite standarde, cu ce m-a obisnuit Tetratec 700 si JBL Cristal Profi 701 si si sa nu tot mai cumpar cate ceva, si alea initiale sa le arunc.

Din punctul meu de vedere as lua un Tetratec EX 1200 plus
https://abc-zoo.ro/9297-tetra-ex-1200-plus.html
Pretul este mult mai mic 593 lei, mai putin pct 5 restul le ai de la inceput . Si volumul de filtrare este mai mare 12 litri .
Personal nu recomand acest tip de filtru.
 
Forum Index » Profile for calin » Messages posted by calin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com