[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pomi
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Message
Avand culoarea verde a apei, de la Multicura, aseara mi-a venit o idee: mi-am bagat mainile prin nisip, ca sa tulbur apa si am filmat cam asa:



Acest film e un pamflet si trebuie tratat ca atare.
Pestii se scarpina in limitele normalului, adica nu vad mai mult de 2-3 scarpinaturi intr-o saptamana in tot acvariul.

Urmele de pe femelele de Borleyi sunt de la frenezia mascului si se vindeca in 2-3 zile de la sine. La masculul de Daktari, am vazut si eu in filmare chestia aia de langa operculi, dar acum vad ca nu mai e prezenta. Ultimul test de NO3, facut acum vreo 2 saptamani cu ajutorul lui Boby, a dat rezultatul in jur de 10, din cate tin minte, deci e ok.

Acuma, cine stie ce bazaconii oi fi introdus in acvariu de-a lungul timpului, prin hrana congelata si pesti noi, asa ca m-am decis sa incerc un tratament general de la EasyLife, adica Anti-Spot in combinatie cu Multicura. Am apa verde

Daca nici dupa tratamentul asta nu isi revine masculul de Borleyi, va ajunge "la pisica". E grea decizia, dar decat sa apara si la alti pesti, eu zic ca e mai corect asa.
Va prezint urmatoarea problema.

De cateva luni, masculul meu Borleyi de 15cm, prezinta pe cap niste pete albe. Nu arata ca un puf, ca la fungus, ci ca o pelicula fina, care pe alocuri contureaza solzii. La inceput, am zis ca e Columnaris si l-am tratat cu Furanol, conform prospectului. Chiar in prima zi de tratament, albeata i-a "cazut" de pe cap, formandu-se pe fundul acvariului spital, niste bobite albe, ca si cum as fi presarat sare. Dupa 1-2 saptamani dupa reintroducerea in acvariu, petele au reaparut.

Dupa un timp, am zis sa incerc si tratamentul fulger, cu baie scurta de 30 minute. La fel, albeata a cazut pe fundul acvariului, dar dupa un timp, a reaparut.

Dupa un alt timp, am incercat un tratament si cu Gyrodol, crezand ca are Gyrodactylus. Aceeasi poveste, dupa reintroducerea pestelui in acvariul comun.

Mai am o singura banuiala, cum ca ar fi Oodinium, dar am zis sa cer sfaturi mai intai, ca sa nu il mai stresez cu prinsul, separatul in alt acvariu, medicamente aiurea, etc...

Inafara ca nu mai e asa de intens colorat ca inainte, pestele nu prezinta nici un stres: e activ, mananca, depune, etc....

image

image

image
Vand 1M si 1F Iodotropheus sprengerae. Masculul are 10cm, iar femela 8cm. Sunt crescuti de mine, de la dimensiunea de 3cm.

Pret: 20 lei


image


Detalii pe PM sau telefon 0725 050 856.
Multam!

Singurul meu of legat de acest bazin, e ca pestii nu cresc cum as fi vrut. Ai mei sunt liliputani, pe langa monstrii lui Boby, de exemplu.

Ma gandesc sa dau in judecata ApaNova, ca sa-mi plateasca daune morale
Deci concluzia e ca, cea mai buna varianta e sa ai doua sumpuri, ca sa poti pleca linistit in concediu.

Pestii vad ca au facut burtica. I-ai pus la ingrasat sau scapa mancare in acvariu cel mic, cand nu esti acasa?
Luna asta se implinesc 3 ani, de cand am dat acvariul asta la apa, asa ca e musai sa prezint un filmulet aniversar.





Mi-am incercat camera si la niste poze fara blit, mult mai greu de realizat decat cu blitul activat. Mi-au iesit doar cateva poze mai clare, restul praf

image

image

image

image

image
E foarte frumoasa realizarea ta si e pacat ca trebuie sa renunti la el.

Imi aduce aminte de un fost setup al meu, cu Rasbora hengeli.

Uitandu-ma la pozele cu pestii tai, cred ca tot hengeli sunt, nu espei.
Daca se scarpina de cateva ori pe zi, nu-i problema. Dupa ce se acomodeaza cu apa din zona ta, o sa ii vezi ca se scarpina foarte rar, dupa schimburile de apa.

Daca se scarpina destul de constant, gen de cateva ori pe ora, atunci sunt probleme. Ori cu parametrii apei ori cu paraziti de piele.
Arata foarte bine aranjamentul si pestii.

Ai facut treaba buna!
Tare, sau ce...

Vand 1M si 1F Iodotropheus sprengerae. Masculul are 10cm, iar femela 8cm. Sunt crescuti de mine, de la dimensiunea de 3cm.

Pret: 30 lei

Poza cu masculul, facuta recent:

image


Detalii pe PM sau telefon 0725 050 856.
Dupa asa un update stufos, gen documentar, abia astept sa apara urmatorul episod.

Multa bafta Cristi si sa ne tii la curent cu tot ce se intampla pe acolo.
Arhitectul wrote:Ce ma ingrijoreaza este faptul ca nitritii au crescut la 10mg/l dupa care vad ca au inceput sa scada (nu pot sa monitorizez exact pentru ca testele la picatura sunt depasite de aceste valori letale) dar nitratii au sarit de 100 mg/l. Nu stiu daca sa schimb din apa inainte ca nitritii sa ajunga aproape de zero sau nu ... ???


Daca nu tii pesti in apa aia, nu are rost sa schimbi, caci lungesti ciclarea. Lasi asa, pana obtii valoarea 0 la testul de nitriti. Atunci poti masura din nou si nitratii,, iar daca iti iese un rezultat sub 40-50, poti adauga pestii. Daca iese tot 100, schimbi jumate din apa si masori din nou. In timp, pe masura ce se stabilizeaza bazinul, valoarea nitratilor ar trebui sa o mentii sub 20, prin cantatitea portiei de hrana a pestilor si a frecventei schimbului de apa.
Bafta!


PS. Sa nu aprinzi lumina la acvariu cu valoarea 100 la nitrati, caci te umplii de alge
Uitati-va ce bine se mentine acest mascul de Zebra Chilumba, in lipsa femelelor:

image


Iar aici, l-am prins pe micul Lethrinops, exact in momentul extinderii botului:

image
Pe astia doi ii suspectez eu ca ar fi pereche, din cauza ca au momente cand se gudura unul pe langa altul, ii ciupesc pe ceilalti cand se apropie, etc...

image

image

image
Sa-ti traiasca!

De unde tot iti iei pesti adulti, ca vreau si eu???
Ghici ce avem noi aici .... ?

image

image

image
Cel mai sigur e sa ii tii in carantina, vreo 2-3 saptamani, ca sa ai timp sa observi o eventuala boala la ei. Daca ii bagi direct in acvariu, mergi la "ghici".

Cand o sa ii introduci in acvariu, automat pestii vechi o sa ii inspecteze, in felul lor, adica cu o ciupitura, cu o alergatura. E ceva normal. Intre 3cm si 5cm, nu e mare diferenta, deci nu o sa ai probleme.
Suna bine si acest proiect.

Pentru stand, am o idee, care cred ca ar fi "feng-shui"

Standul ar merge sa fie ca un bloc dreptunghiular, astfel incat cu tot cu acvariu, sa arate ca un totem. Am schitat ceva arhaic in Paint, cat sa-ti faci o idee, caci nu am rabdarea necesara pentru SketchUp

image


 
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com