[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: pomi
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Message
Daca tot mi-a adus domnu' Cristi o femela gusata de Tropheops, am zis ca ar fi de bun augur sa ridic o ponta din acesti pesti atat de minunati si destul de rari, mai ales la noi. Acvariul mic fiind ocupat cu alti pui mai mari, tot de la domnu' Cristi, am decis sa-mi fac un fel de maternitate, in care sa tin ponta o luna, doua, pana puii vor creste intr-atat incat sa ii pot tine cu ceilalti mai mari.

Am luat o cutie de plastic pentru alimente, cu capac cat de cat etans:

image


Am gaurit-o pe toate laterale cu un burghiu subtire, astfel incat puii sa nu poata sa iasa:

image


Am "mosit" femela, care a scos 45 de pui, numarati in poza:

image


Iar la sfarsit, am pus puii in cutia gaurita, care pluteste prin acvariu:

image

Inchei cu o poza mai veche, pe care am uitat sa va o arat, cu un mascul Acei cam naravas si bataios. Se vad pe corpul lui cicatricile batailor din trecut

image



Avem noutati, vesti bune, dar si rele...

Vestea rea e ca am pierdut masculul de Luwino, inexplicabil si fara nici un avertisment. Vestea buna e ca vin din urma Maisoni, ca si consolare.

De curand, adica de doua zile, acvariul gazduieste niste italieni, ajunsi o data cu maestrul Cristi.


image
Tropheops sp. "Mauve Yellow" Magunga

image
Tropheops sp. "Mauve Yellow" Magunga

image
Gephyrochromis lawsi

image
Gephyrochromis lawsi

image
Placidochromis Phenochilus "Mdoka White Lips"


Nu era momentul de poze, pestii fiind inca in perioada de acomodare si nu prea au stat sa-i prind cum as fi vrut, dar nu mai aveam rabdare [] Ce-i drept, au avut loc scurte rafuieli intre Magunga, Hongi si Daktari, intre Mdoka si Moori, chiar si intre Magunga cu Magunga, caci am doi masculi.

Au sarit niste solzi, s-au franjurat niste inotatoare, nimic deosebit [] Momentan, lucrurile s-au linistit, dar se simte tensiunea "in aer" si sigur se vor regla niste conturi pe viitor []

Intr-un alt acvariu, sunt pusi "la crescut" pui de Jalo Reef si Giselli.
Sa fie primit domnilor. Multam!

Aseara vroiam sa surprind cateva instantanee cu Chilumba, dar nenorocitul nu a vrut sa stea la poze.

In schimb, in timp ce il vanam cu obiectivul pe inculpat, a decis masculul de Hongi Red sa se aprinda.

image

image


Ca sa nu fac discriminari, am pozat si o femela.

image

image



In cazul asta, trebuie despartitura la mijloc, plasa sau geam.
Tine femela intr-o plasa, mincioc ceva, cateva ore bune, pana prinde masculul ceva curaj si se obisnuieste cu noua locuinta. Cand o eliberezi, daca se naspusteste imediat asupra masculului, repeti.

Pana la urma, se vor intelege.
2 femele borleyi(una gusata) 12-13 cm, cu un mascul la 15 cm ca donatie, care prezinta niste pete albe pe cap, pentru cine doreste sa-l trateze (eu am incercat de doua ori, dar nu mai am rabdare) - toti 100 lei

image


Se poate si la schimb cu o radacina frumoasa.

Detalii pe PM sau 0725 050 856!

Valabil doar pentru Bucuresti.
4 discusi sanatosi 8-10 cm, dar ramasi in urma, perfecti pentru a-ti "forma" mana pe discusi - 50 lei

image



2 femele borleyi 12-13 cm, cu un mascul la 15 cm ca donatie, care prezinta niste pete albe pe cap, pentru cine doreste sa-l trateze (eu am incercat de doua ori, dar nu mai am rabdare) - 100 lei

image


Detalii pe PM sau 0725 050 856!
Bun articol.

Ar merge sa fie pus Sticky, ca sa il gasim mai usor, la nevoie.
Scuze! Am repostat poza.


image


La pesti, trebuie sa ai rabdare, dar mai ales mult noroc sa ii prinzi in poze cum trebuie. Ca sa il prind pe asta asa, am amortit in fata acvariului vreo 60 de minute.
Setarile se pot vedea in exif data pe flickr.
Banuiesc ca stii deja, dar sa ai mare grija cu fluctuatiile de pH, mai ales ca a ajuns la 5.
Deocamdata e ok. Vedem pe parcurs cum se va prezenta. Dar pana atunci:


image
Indiferent ce varianta vei alege, sump sau canistre, ambele cu plusurile si minusurile lor, e mult mai important ce va fi sus(in acvariu), adica aranjament si pesti

Ne-ai incantat cu actualul, sper si cu viitorul.
De obicei, poti scoate puii in siguranta dupa vreo 20 de zile de la depunere, dar daca zici ca nu ai vazut-o, mai bine lasi femela sa scoata puii in acvariul comun, cand crede ea de cuviinta.
Multam!

La ultimul set, m-am jucat cu un blit extern, pus deasupra acvariului. Mai dureaza pana invat sa-l folosesc cum trebuie, dar inceputul promite
Claus_72 wrote:o las stinsa si cand le dau sa manance?


Daca le dai de mancare cu minim o ora pana sa se insereze, da.
Super, super! Parca cele doua pietre din stanga sunt cam inalte, dar aranjamentul arata chiar bine.

Ma gandeam ca nu poti sa stai departe de acest stil


Da-le timp sa se obisnuiasca cu tine. Sa vezi atunci, cum o sa stea numai pe la geam cand te apropii de acvariu, in asteptarea hranei, care "pica din cer"

Lasa-i fara lumina cateva zile, caci acum sunt in perioada de acomodare si sunt mai speriosi, timizi, ca orice peste nou introdus in acvariu, iar lumina aia albastra nu e bine sa stea toata noaptea aprinsa, ci maxim 1-2 ore dupa ce stingi lumina principala.

Cati pesti ai din speciile respective?
Inca nu s-a ales nici o pereche, dar e bine ca sunt sanatosi.


image

image

image


Alaturi de ei, a "aparut" in acvariu si o pereche de ramirezi.


image

image

image

image

image

Mi-a facut placere sa ii revad pe parintii caeruleusilor mei. Chiar ca se tin bine "batraneii"
 
Forum Index » Profile for pomi » Messages posted by pomi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com