[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: johnny6600
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Message
Si ca sa stiti ca nu vorbim prostii , am aici cateva deovezi ale muncii noastre.Am inceput cu rastelul , care acum este sudat si dat cu bait.Mai ramane de acoperit cu pal si apoi ne apucam de lipirea acvariului.
Intrebarea care ma macina pe mine este dacal a sticla de 12 mm ar mai trebui puse vre-un fel de intarituri.
image
image
image
image
Da-i doua palme vecinului tau si trezeste-l la realitate.O broasca are nevoie de un acva-terariu nu de un recipient cu 2 plame de apa.
Legat de femela ta ai grija sa nu fie mascul..
Sry pt offtopic dar posturile lui Turbo imi amintesc de vestita Miruna si nu ma pot abtinesa nu postez... smilie
M-ar interesa si pe mine 10-20 de bucati
Nu stiu cine te-a invatat pe tine ca pestii rezista fara filtru sau fara pompa de aer cu burete macar.E clar ca notiunile despre ciclare si bacterii denitrifiante lipsesc cu desavarsire din conexiunile neuronilor tai.In mesajul tau vad un aer de superioritate ,ca te crezi mai bun decat cei care fac acvaristica , "ca la carte" de ani buni si prin mana carora au trecut multe instalatii chinezesti ,nemtesti sau mai stiu eu ce.Faptul ca tu ai neon luat cu 90.000 si faptul ca eu am dat 350.000 pe o lampa philips +2 neoane aquarelle(cumparate separat) nu inseamna ca tu esti mai castigat.Daca tie ti se pare ca plantele iti cresc super este pentru ca nu ai cunostiintele si experienta pentru a putea face o comparatie.Daca nu ai avut niciodata mai multe produse e logic ca nu poti spune care are o calitate mai buna.In plus un droser sau orice altceva de firma te tine mult mai mult decat o chinezarie.Exista si chinezarii mai bune dar am impresia ca ce ai tu acolo nu face parte din acea cateogrie.
Porcu'"][quote:38fde3d7d9="johnny6600 wrote:eu termin un tub la un acvariu de 100 l
Da' cum reusesti omule performanta asta :nutz: ?

La un acvariu de 100 litri cu sticla taiata coolt™, te descurci cu 40 ml

Pun mult pentru ca vreau sa fiu sigur ca ramane destul ca sa intind pe ambele parti.Nu consum chiar un tub ,dar 3 sferturi consum.Poate ca sunt eu paranoic , si o parte din el il arunc ca il adun cu degetul ,dar prefer sa fiu sigur.
Sold ,sa inchida cineva topicul
ULTIMA OFERTA , VAND ACVARIUL CU DOAR 80 RON , ASTEPT PM FAST DE LA CEI INTERESATI.
Da , mai repede renunti la o specie de pesti decat la o planta
Ultima strigare ,daca nu-l vand saptamana viitoare il fac marin
Plexiglasul e mult mai rezistent decat sticla, a scris Akademik intr-un topic despre acesta.Chiar a vrut sa faca un acvariu urias din plexiglass dar pana la urma a ramas la sticla.Dezavantajul plexiglasului este ca se zgarie foarte usor.Daca vrei sa cureti algele si ai prins un fir de nisip il faci cu model
Plexiglassul e pe grosimi ,e ceva mai scump ca sticla si are alt mod de lipire ,alte substante.Incepatorilor le sugerez sa se rezume la sticla
Rezista neonii la 28 de grade , ca poate le scurtezi viata e problema ta , sunt neonii tai ..
Looser are dreptate Iei un tub de silicon si dai vreo 2 straturi de silicon pe la toate incheieturile acvariului atat pe interior cat si pe exterior.Dupa 2 zile poti baga apa.Asta e metoda de carpace si o aplici doar daca acvariul a fost lipit corect ,fara bule de aer intre geamuri si cu silicon special pt acvarii.Daca nu e asa atunci il dezlipesti si cureti siliconul(operatiune grea) apoi il lipesti cum trebuie.
Cred ca depinde de cat pui , eu termin un tub la un acvariu de 100 l
Eu in locul tau as folosi un limbaj mai adecvat ca poate te vede Dolly si te taxeaza
PS : Daca la tine o chinezarie functioneaza mai mult nu inseamna ca asa e la toti. smilie
Ok las acvariul la 130 ron iar cu lampa la 150.
Lampa se vinde numai odata cu acvariul din pacate.
Si aici : http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=552
Am de vanzare un acvariu de 150 l dimensiuni 60 L 60 l 47 h.Acesta are decor din polistiren expandat cu ciment pe doua din laturi , sub forma de roci.Acvariul il am in folsiinta cam de 6 luni si nu am avut probleme cu el.Are 3 din laturi realizate din sticla de 6 mm float dar cu intarituri(doar de atat am gasit la momentul respectiv).Celelate doua sunt din sticla de 8 mm.Acvariul e bine lipit ,are capac si este doar la pretul de 150 ron.Odata cu el mai poate veni si o lampa cu 2 neoane philips tld 830 pentru inca 20 ron.Pe langa asta mai am niste plante de dat si poate chiar ceva pesti.Daca e cineva interesat astept pm-uri.Poze cu el puteti vedea aici : http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11471
Faptul ca nu v-au murit plantele la 0,2 -0,5 w/l nu inseamna ca le-a mers bine.Daca voi aveti impresia ca mai marii froumului abereaza cu sfaturi de genul 1w/l va inselati amarnic.Lumina de care are nevoie un acvariu mai depinde si de inaltimea lui ,de distanta de la neon pana la apa.Daca ai un acvariu de 30 cm h da probabil merge si cu 0,5 w/l dar cand ai un acvariu cu h 60 cm se schimba problema.
nu chiar ,eu l-am folosit de multe ori si nu mi l-a deciclat.
 
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com