[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Jimmi
Forum Index » Profile for Jimmi » Messages posted by Jimmi
Message
ocean wrote:Pe vremuri la mine cand se intampla asa cu neonii(vorbesc de cocosare si slabit) reuseam sa-i scap cu apa oxigenata, nu neaparat se vindecau toti dar procentul era multumitor, 40-70 ml H2O3 per 100l apa acvariu

Va referiti la simptome sau la boala??La mine doar 1 este cocosat si slabit foarte tare.3 4 au chestia aia la coada.Am vazut un topic pe un forum strain cu cineva care a reusit sa trateze un peste cu dropsy
Singurul motiv pentru care as incerca sa il tratez e pentru ca au trecut mai bine de 6 zile de cand e asa si nici pana azi nu a murit.
macheavel wrote:si daca tu bagi o piatra in bazin iti face apa dura de cand scoica goala face ??????

Te poti documenta pe net care este diferenta intre scoica si o piatra de aer...
Scoicile, care contin calciu, sub forma de carbonat, in cochilie ti-au crescut duritatea apei, daca nu cumva folosesti apa de fantana. Nu se tin scoici in acvariu plantat = cresc duritatea!
Piatra de aer creste duritatea carbonica
si daca nu va place filtrul si scoile nu mai pot eu ,pentru apa sa nu mai fie dura am biotop(soluti pentru apa mai durA) la fiecare reumplere cu apa,va pupa baiatu pe portofel!

Daca nu vrei sa asculti sfaturile noastre de ce ai mai postat aici...
Poate te ajuta:http://www.acvarist.ro/parametrii-apei-ph-kh-gh
Salut.
O sa mai faca cuibul ala.Daca aveti unde sa tineti puii puteti sa ii puneti la reprodus.
Nu, cel mai bine e apa de la retea lasata 24h la declorinat.
Totusi cateva detalii despre acvariu?Dimensiune, filtru, a fost ciclat.
Ok, intrebarea e dupa cate zile incep sa moara???Ii vad ca mananca, intoata mai greu.Totusi slabesc
Si la mine unii au acea umflatura la coada
image

Am gasit asta pe un site
"Pe?ti afecta?i: Characidae: neon ( Paracheirodon innesi ).
Simptome: Estomparea culorilor, pete albe ?i zone pe piele, ulcer, aripioare înfundate, burt? pr?bu?it?, activitate neregulat?, mi?c?ri jerky de înot, capul în sus ?i în jos.
tratamente: Infec?iile cu sporozoa sunt, în majoritatea cazurilor, incurabile. Dac? exist? o cre?tere mic? în oricare parte a corpului, tratamentul poate fi eficient utilizând albastru de metilen (1 g / 100 ml). Ref. 41805."
A incercat cineva vreodata sa trateze neonii cu albastru de metilen?
La ce nervosi erau cand au vazut ca le dai frunza ))Incontinu intrau cu putere in mana mea ))
Mai mult noroc data viitoare
n3bunyky wrote:atunci ce spuneti de tub neon germicidal g15t8 acesta este un tub uv sterilizator ce se foloseste in spitale... am si eu unul nu stiu exact cum se foloseste dupa cate am citit acest tub bombardeaza cu particule de mercur.... ar fi util in a dezinfecta un acvariu??' ce parere aveti, multumesc.


De ce nu incerci sa il dezinfectezi cu solutile din comert???
Adica sunt singur ca nu vrei sa iti ajunga accidental acel mercur in tine
un singur pui ramas ))
Aseara un kuhli a reusit sa sara in maternitate si sa comita masacrul din Texas ))
Azi de dimineata l-am gasit in maternitate...E enervant ca el nu poate sa se ridice sa manance ca restul....Si mancarea nu prea ajunge in substrat...probabil din cauza ca eram mancare in maternitate a sarit acolo...
O reala dezamagire...Well...Sper sa mai depuna scalarii..
Nu sunt din Bucuresti...Majoritatea comenzilor le fac direct de pe nevertebrate.Am vazut ca multi zic ca preturile la materiale sunt enorme...
Mai bine asa...Imi parea rau sa trebuiasca sa omor toti neonii...
Nu le stiu exact varsta pe care o au...Stiu doar ca eu ii am de fix 1 an...

Oricum am dat comanda de Sera Siporax.
In filtru am asa. De jos in sus.
Seachem Matrix 1l
Sera Siporax 1l
Ceva bureti...O sa ii las asa pana ma hotarasc cu ce sa ii inlocuiesc...
Ce material filtrant mai folositi/recomandati?
O sa revin cu un video de la departare mai pe la pranz daca reusesc.

Niciun peste nu mai are puncte albe in dimineata asta.Temperatura e 29 de grade in permanenta.Am incercat sa salvez atunci icrele de scalar sa nu fie mancate de xifo si am bagat xifo pentru cateva ore in bazinul cu carasi.Le-am vazut aclimatizare insa la carasi temperatura este de 21 de grade.Este posibil ca asta sa fi fost cauza pentru care pestii au luat gris?Ieri se vedeau pe cozile lor puncte albe si in dimineata asta nu mai e nimic.

Scot ambele compratimente de bureti si le inlocuiesc cu siproax???Pot pune orice material filtrant deci nu e problema de pretul acestuia...Ultimul compartiment de jos e plin de matrix deci ar trebui sa ajute.
Amoniac = 0
Nitriti = 0
Nitrati = 0,5

Testat acum 2 minute.
Primele 2 sertare sunt ceva bureti habar n-am si intr-unul l-am umplut eu cu 1 L de Seachem Matrix
Pe xifo incep sa se vada puncte albe pe aripioare...Incep sa ii tratez impotriva gris-ului?
Apa pare tulbure de la telefon
Normal.

Sunt 15 neoni la numar...Observ ca a devenit cocosat si inoata foarte ciudat...Ii am de 1 an in acvariu deci nu cred si-a atins durata de viata...
Credeti ca e vorba de boala neonului...Imi pare rau sa omor toti neonii...Azi de dimineata abia am observat...Sper sa se inteleaga despre ce este vorba...
Telefonul nu voia deroc sa focalizeze...
Detaliez iar populatia acvariului?
inaltime maxima - 1.5 m
inaltime maxima= 1.8 m;
Primele doua acvarii sunt jos de tot.Unul e la nivel cu filtrul si celalalt cu 50 de cm mai sus deci ma gandesc ca urca.
O sa revin un pic la subiect.Raful se tine bine la bazinele de 150L.Nu pare sa se strambe.


Revenind la ideea principala
image
Filtrele vor reusi sa traga/impinga apa???
Pot ajuta cu vreo pompa procesul???Intentionez sa modific furtunele cu tevi si sa fac doar legatura intre robinet si teava prin furtun.
Am inceput sa citesc multele, multele pagini.
koala says " Acvariul (apa) e in regula, nu aveai nevoie de teste de apa... in momentul in care icrele eclozeaza, e clar ca apa e buna. "

image
Asa l-am cumparat cu ea gata facuta...Amandoi erau pereche si imi parea rau sa ii despart...Nu ii dispare?Deja o are de ceva timp.
Il pot ajuta eu cu ceva fortat?
Cam ciudat ca vanzatorul voia sa ii vanda si singuri.Sunt pereche si cred ca era naspa pentru ei sa fie despartiti...
Nu vreau sa fiu rautacios dar daca ti-a dat testul acela pentru testarea apei...
Nu cred ca sunt persoane pe forumul acesta care recomanda acele teste
Iti voi lasa direct link de la nevertebrate pentru produse ca sa poti sa te si documentezi oleaca:
https://www.nevertebrate.ro/test-set-nitrati-jbl-no3-223
https://www.nevertebrate.ro/test-jbl-amoniu-nh4-1002
https://www.nevertebrate.ro/test-set-nitriti-jbl-no2-392

Pestii se simt mai confortabil cand au un substrat inchis la culoare, care le va scoate in evidenta culorile.Nu ma prea pricep sa iti recomand un substrat tutusi.
JBL BIOTOPOL - SOLU?IE PENTRU PREG?TIREA APEI DIN ACVARIU
Transform? rapid apa de la robinet într-o ap? biologic? pentru acvariu.

JBL BIOTOPOL protejeaz? branhiile, pielea ?i înot?toarele pri coloizi organici ?i îngrije?te cu aloe vera. Metalele grele toxice precum Cuprul, Plumbul, Zincul ?i altele vor fi permanent neutralizate. Clorul ?i cloramina, substan?e periculoase, sunt eliminate rapid ?i complet. Complexul de concentrate de vitamina B protejeaz? pielea pe?tilor de stres, reducând astfel riscul de boli. Substan?ele naturale esen?iale (compu?i de plante, coloizi, etc.) se adaug? la linia de ap?, astfel încât pe?tii vor g?si substan?ele pe care le cunosc ?i de care au nevoie din habitatul lor natural.

INDICA?II DE FOLOSIRE: 10 ml la 40 l de ap?:
La înlocuire, în func?ie de cantitatea total? de ap?.
La schimbarea apei, la cantitatea de ap? aleas?, dozarea nu are dezavantaje ci poten?eaz? protec?ia.


Sera Toxivec este un preparat care elimina rapid toxinele din apa. Sera Toxivec este un produs care elimina toxine din apa, precum amom, nitriti, clor si cloramina si metale grele asociate. Din cauza unor factori destabilizatori (inclusiv supraalimentare, densitate mare pesti, setari noi, tratamente sau eforturi mari de intretinere) poate aparea brusc o poluare masiva a avei din acvariu cu substante extrem de nocive precum amoniac si nitrit. Sera Toxivec este o solutie de prim ajutor impotriva poluarii, fiind special creata pentru situatii de urgenta. Aceasta elimina imediat aceste substante toxice, precum si alte substante periculoase, precum clorul si metalele grele. Dupa introducerea solutiei, apa din acvariu isi recapata echilibrul natural fara necesitatea de a se efectua schimbari de apa.


Esti sigur ca sunt la fel?Seamana dar nu cred ca BIOTOPOL elimina nitritii
Poate te ajuta acest site:http://www.aquariumline.com/catalog/index.php
Strada Provinciale Terlizzi-Mariotto, n°49 - 70038 Terlizzi (BA) - Italy
Din cate vad fac si livrari

Seamana dar nu sunt la fel.Unul elimina clorul(element periculos) altul elimina nitritii si a amoniacul(elemente in general mortale).
Chiar si daca supravietuiesc pestii nitratii, nitritii si amoniacul scurteaza foarte tare durata de viata a pestilor.
Testele x in 1 sunt facultative.Le-am folosit si eu la inceput.Mi-a dat niste valori foarte mici, si am zis ca sunt gresite, cand am facut testul cu JBL pe baza de reactivi rezultatele erau si mai mari...Apa avea o cantitate imensa de nitrati.
Nu prea stiu cu ce sa te ajut daca nu gasesti produsele necesare...In acvaristica nu prea merge cu "merge si asa".Am invatat asta pe pielea mea...
 
Forum Index » Profile for Jimmi » Messages posted by Jimmi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com