[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Jimmi
Forum Index » Profile for Jimmi » Messages posted by Jimmi
Message
Intentia mea a fost doar sa il mut in alt acvariu cu apa fara nici-o vietate pentru ca parea sa nu poata respira....
Am scris undeva pe pagina a doua ca nu am telefon cu care sa ii fac poza....
Si eu, dar din pacate nu sunt din Bucuresti...
Dap, din pacate si-a dat duhul.Doua ore de inotat in pirueta i-au ajuns...
Face piruete pe moment
Ii am de prin Mai si pana acum nu au fost bolanvi decat o data de gris...Ehh
L-am mutat atunci inapoi in acvariul de 25 l atunci
Nu stiu ce sa zic....L-am mutat in acvariul de 150 poate isi revine...Daca moare e bine sa il las acolo in perioada ciclarii??
criss.z wrote:
Jimmi wrote: I-am schimbat acvariul cu cel de 150 de litri sa vad daca isi revine....Are ceva????
Daca moare il las in acvariu ???Din cate am citit pe nevertebrate.ro grabeste ciclarea sau ceva de genu....

Daca acvariul nu este bine ciclat, iar pestele este bolnav, aceasta miscare ar putea sa ii fie fatala (sorry ). Neonii sunt foarte sensibili la clor, amoniu, amoniac si alte valori prea ridicate\ scazute! Apa se oxigeneaza dac? apa se valureaste la suprafa??, nu conteaza altceva!

A inceput brusc sa inoate invers....L-am schimbat in acvariul cel mare in speranta ca isi revine...Apa are deja 3 zile de cand e in acvariul cel mare, nu cred ca mai e asa mult clor....In acvariul cel mic am filtru cascada.Apa cazand in jos se oxigeneaza nu???
Nu reusesc nici cu mana...Spatiul de deasupra este foarte mic...Cativa centimetri...Sunt alge de la prea multa lumina insa neonul merge undeva la 4 ore si este destul de mic...
Un peste din acvariul de 25 de litri da semne ca moare....I-am schimbat acvariul cu cel de 150 de litri sa vad daca isi revine....Are ceva????
Daca moare il las in acvariu ???Din cate am citit pe nevertebrate.ro grabeste ciclarea sau ceva de genu....
E un neon si inoata in lateral...Observ ca cei 2 xifo par sa respire la suprafata...E posibil ca apa sa nu aibe suficient oxigen???
Ti-am zis ca nu am preferinte pentru ca nu cunosc cu ce sa il umplu.Imi place cum arata setup-ul dar ce fac in privinta algelor???Nu il mai pot curata manual ca pe cel de 25 si 50 l....Imi este greu si sa bag mana in apa pentru ca trebuie sa trag prostia de lemn de la mobila.
Eu nu stiu ce pesti sa aleg asta e problema...Nu vreau sa iau iar peste agresiv cu neoni si dupa sa ma intreb de ce sunt mancati neonii...
Nu gasesc in zona mea...Ce am gasit in zona mea sunt pesti care necesita un acvariu foarte mare ca si shark, betta, mai erau carasi botia si cam atat cunosc ....Aaa da si scalari
Pentru ca daca comand din alta parte exista riscul sa moara pe drum si majoritatea persoanelor nu livreaza pentru ca nu stiu sa ii impacheteze
idk...
Mie nu...
Primul imi da:File not found."
Al 2-lea mi-l incarca la nesfarsit
si la ultimul:LiveAquaria
Unfortunately we cannot accept international orders online.

Please call our toll free number to discuss ordering.

1-800-334-3699

7:30 am - 10:00 pm CST Mon-Fri
8:00 am - 8:00 pm CST Sat-Sun

Am zis scalari ca releventa...Nu e neaparat sa fie scalari...
Insa nu stiu ce pesti sa bag in acvariu...Si sa ii si gasesc pe nevertebrate


Edit:
Dupa 15 minute de cautari nu am gasit nici macar 1 peste pe care sa il pot tine in acvariu...Majoritatea necesita acvarii de peste 300 de litri...
Nu merg link-urile.
Stiu doar ca inaltimea e 40 cm...Lungimea nu o stiu exact...
Depinde.
Imi este indiferent.
Am intrebat aici de un model de setup pentru acvariu pentru ca daca intreb acolo sigur iar imi da peste de acvariu de 500 de litri si imi zice ca e ok sa il tin si in 25 de litri....
[quote=criss.z]Si, daca vrei neaparat, dar neaparat 2 scalari, eu zic sa ii tii pe ei cu neonii, sanitarii si, eventual xifo, iar pe betta sa il lasi in celalalt acvariu, poate cu niste companie, deoarece acestui peste, desi se spune ca traiste si in 2l de apa, iar trebui mult spatiu pentru inot, ca sa ii admiri culorile frumoase! Daca ii pui pe toti în acelasi acvariu, in opinia mea, o sa fie prea incarcat...ori scalari, ori betta[/quote]
Nu e neaparat scalari.Incerc sa gasesc o combinatie de pesti insa nu prea gasesc...Pe nevertebrate gasesc doar pesti de 200 si 300 de litri...Apai nu fac bazin la mine in casa
Donez 2 carasi, ii pot si expedia insa nu am idee cum sa ii impachetez.
Plata de transport este suportata de cel care ii i-a
Sambata viitoare voi fii pleacat la cluj daca este cineva de acolo care ii doreste ...
Superbe, cam asa am si eu doar ca eu am de 150, 50 si 25 de litri...
In fine, nu are asta releventa.Insa ma gandesc ce combinatie si cati pesti as putea pune cand din start am 2 xifo 1 betta si 5 neoni(a da am uitat am si 2 sanitari)
Din cauza plantelor am o mare problema cu algele si nu stiu ce sa folosesc...
As merge pe botia dar ....180 litri nu suna prea bine
Betta il pot muta intr-un acvariu de 50 de litri insa vreau sa desfintez acvariul pentru ca deja e prea mult
Totusi in 150 de litri pot sa mai aduc 2 femele betta si 2 scalari.Imi plac scalarii la nebunie chiar daca sunt greu de reprodus
Filtrul e temporar.Cand voi pune pesti il voi schimba deoarece cum ati spus e prea mic.Eu il foloseam la un acvariu de 25 L.
Nu m-am gandit la pesti pe moment.Am 5 neoni 2 Xifo si 1 betta pe care il voi muta din acvariul asta mic....
Pe moment am teste pentru ph si gH
http://www.nevertebrate.ro/Set-Test-duritate-totala-JBL-gH
http://www.nevertebrate.ro/Rezerva-test-CO2pH
 
Forum Index » Profile for Jimmi » Messages posted by Jimmi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com