[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nagy Attila
Forum Index » Profile for Nagy Attila » Messages posted by Nagy Attila
Message
Haruko wrote:Promite, promite! :-) Si observ ca nu te desparti de buna ta prietena Heteranthera !


Pentru nimic in lume , dar daca iese didiples-ul cum a-si vrea eu poate :-P .


Ce volum are bazinul? (asta nu cred ca ai precizat... ; daca da, scuze!)


Nu , nu am precizat , 70/40/40 112L.

Mie imi place. :bravo2: si succes in continuare! :-)


Ma bucur si multumesc , sper sa iasa ceva frumos
Salutare tuturor

Zilele astea m-am apucat de un nou proiect .Incep cu inceputul , pas cu pas cum a fost facut acvariul .
Lumina:t8 5x18w , o sa trec pe t5 4x24w
Hardware:Co2 butelie 2L fara ph-controller , filtru tetratecEx700.
Vietuitori:2 scalari , 6 razbora , 8 neoni , 1 cory panda si cativa red cherry.
Plante:Bacopa amplexicaulis , Didiples diandra , Eustralis stellata , Rotala Indica , Rotala macranda ,Lilaeopsis brasiliensis , Heteranthera zosterifolia , Micranthemum Umbrosum , Blyxa Japonica Si mai am niste Star Moss pe pietre .
Fertilizanti : Substrat si lichizi Tropica.
Decor : Pietre
Schimb de apa 30-40% saptamanal.
Stratul unu:
Am pus un nisip mai fin care m-a ajutat la modelare ca sa imi pot face o idee.
image
Pietrele sunt din natura , de pe malul somesului.
image
Stratul doi:
Stratul doi este compus din substrat Tropica.
image
Stratul trei:
Nisip folosit in constructii.
image
Rezultatul final:
image
Astept cu nerabdare parerile , sfaturile si criticile voastre!
Scuzati calitatea mai scazuta a pozelor !!
Iata ca am ajuns la sfarsitul acestui setup. Mi-au venit plantele alatur de substrat si atunci o sa incep iar cu inceputul . Am sa pun o ultima poza care defapt nu mai este "dealul" ci "muntele lui Heteranthera" . Date technice nu am invatat pentru ca nu am folosit testere si nici nu am de gand sa folosesc in viitorul apropiat.

image

Sper ca va placut la fel de mult ca si mie .

THE END
Vand Heteranthera Zosterifolia:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=67&category=genus&spec=Heteranthera
Pretul este de 6 Lei/pot a cate 3 fire.


Oferta este valabila numai pentru Clujeni!!
Premiera : "Atacul Heterantherelor"
Producatori: micro si macronutritia
Co-Producatori:60lm alaturi de CO2
Actori: Rolul prinsipar :Acvaristul
Actori Secundariesti si Melci
Coloana Sonora:Volumul tare de la televizor.
Montaje:Foarfeca de tuns Plantele.

Publictate:Evitati consumul de zahar , sare si grasimi.
Vizionare Placuta!!!
Am revenit cu o noua poza , zilele astea am sa ma apuc de tuns :mrgreen: .


image
Acest mini proiect se anuleaza din cauza nisipului de 2 lei care isi dizolva culoarea in apa .
Multumesc!
Dupa o mica tunsoare si fara scalari . Echinodorusi inca nu i-am scos dar nici mie nu imi plac , parca strica tot.

image
Multumesc pentru aprecierile voastre :-) .
@de_mmonic:
Initial am crezut ca e Lilaeopsis macloviana care da un singur fir la un nod dar ce am eu 80% dintre noduri are 2 fire deci e Lilaeopsis brasiliensis.

@Porcu:
Am dat comanda pe acvaristic.net pentru substrat si lichizi Tropica si am iesit muuult mai tieftin decat cu Dupla care ma costa doar substratul cat ma costat toata comanda alaturi de 1L de siporax + 5 pot. de plante .
Sa va dau o idee ce plante vor mai fii in acvariu pentru ca momentan e prea verde:
1xBacopa amplexicaulis
1xDidiples diandra
1xEustralis stellata
1xRotala Indica
1xRotala macranda
+ Mai am si umbrosum si urmeaza sa primesc niste cuba.Echinodorusu o sa zboara din acvariu alatari de restul pestilor.O sa ramana Neoni , Razbora si SAE.
kinderux wrote:Bine ai venit,frumos acvariul.


Multumesc :-P

In sfarsit s-a ciclat filtrul tetratec ex700 si am scapat de ala intern care era oribil si ocupa spatiul in acvariu . Inafara de filtru am mai achizitionat o butelie de CO2 de 2l si urmeaza sa echipez acvariul cu 4 tuburi t5 2x865 24w si 2x965 24w . O poza cu acvariul fara filtru .Astept in continuare sfaturile , propunerile si criticile voastre . multumesc

image
Pregatirea plantelor pentru noul substrat :-)

image


image
M-am apucat de un nou proiect de circa 2 saptamani , un nano de 8L.Am scapat deja de alge datorita schimburilor "masive de apa (2L/zi)". Las pozele sa vorbeasca si astept sfaturile si criticile voastre . Inca nu bag fertilizat dar de 4 zile ii dau CO2 cu bomba, mai astept vreo 1-2 saptamani .

Acvariu : 29/15/19
Plante:Lilaeopsis maclovian , Blyxa japonica , Micranthemum umbrosum , Eleocharis acicularis
Fertilizant :Sera floredepod ,Sera24 daydrops , PPS-PRO
Decorietre , nisip negru.

image



image


image
OK , multumesc , am gasit schema dar tot am niste nelamuriri.
Porcu wrote:
Schema Dupla e cam asa:
Se pun 2/3 din Dupla Ground (se spala inainte).
Se presara peste cantitatea corespunzatoare de Dupla Root (amestecata cu bacteriile care activeaza solu').

Ii vorba de acest produ care se pune intre 2 straturi de Dupla Ground, nu??http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/398-pentru-plante/4701-dupla-root-100-g--90-ml.html Imi ajunge cantitatea respectiva la un acvariu de 100l??La descriere asa e mentionat.
Porcu wrote:
(amestecata cu bacteriile care activeaza solu').

Ce bacterii??
Porcu wrote:
Eu am infipt si niste Dupla Root K la radacina, probabil nu trebuia la inceput.
.

Mai trebe si pastile Dupla ?? Nu are un termen solul fara pastile??
Ca de obicei @porcu promt si la obiect

Sigur nu ii tenelus , altfel nu crestea asa mare .Multumesc pentru sfat , asta va si urma , am sa scap de el . Azi imi aduce cineva E. tenelus , sper sa nu patesc ca si cu asta .

Urmatoarea intrebare:

Din cauza costului de transport si lipsa altor interesati is nevoit sa renut la ADA si sa ma axez pe alt ceva . Am vazut Dupla Ground la pret acceptabil si imi cumpar si Dupla Plant 24 . Din cat am citit am inteles ii ok si nu mai trebuie acoperit . Ii adevarat?? Ii chiar urat culoarea lui???
La descriere despre produs scrie , granulatie rotunda cu diametru 1-4 mm. Arata ca si niste pastilute??

Va multumesc
Ii normal ca un Echinodorus tenellus sa creasca pana la luciul apei , fiind 40 cm inaltimea acvariului?? Arata foarte rau , de parca ar fii valiesneria . Inainte arata super misto .

inainte:

image

in prezent:

image

Vreau sa fie ca si inainte , .
Exact asta e si ideea , nu a-si vrea sa desfac plasa pentru ca o sa urmeze noul setup cu ADA . O sa imi cumpar si niste teste de Fe si de Po2 , o sa fertilizez in functie de cerinte .

Multumesc pentru raspuns @andras
Va rog sa imi spuneti daca pot lasa Eleocharis acicularis pe plasa pe care a fost achizitionata sau cat timp rezista asa??? Vreau sa imi fac comanda la substrat ADA Amazon II peste o luna + timpul de transport inca 2-3 saptamani .
A doua intrebare ar fii daca pot continua fertilizarea de micro cu sera24 alaturi de ADA si PPS-PRO desi stiu ca nu e recomandat amestecarea firmelor . Pur si simplu vreau o parere personala a voastra .

Multumesc.

image
Salutare tuturor din nou.Revin cu o noua poza si cu niste plante care sant achizitionate recent si nu se vad toate :
Blyxa japonica (in partea sanga dupa pietre , 2 plante mici)
Eleocharis acicularis (stanga)
Heteranthera zosterifolia (in dreapta langa umrosum ,4plante mici)
Rotala wallichii (spate , mijloc , dupa telenus 2 poturi)
Micranthemum umbrosum (5 fire in dreapta)

+6 rasbora si 12 neoni.
Poza:

image
Plantele s-au dat , multumesc se poate inchide.
Porcu wrote:Da' nu vad cum ar putea creste Riccia mai inalt decit Lilaeopsis . Sau te gindesti sa pui Riccia pe pietre sau pe o plasa la inaltime ?


Pai aici ai dreptate , am spus si eu un lucru mare dar ricia va fi pus pe pietre sa fie un pic mai denivelat si vreau sa il fac un pic terasat , adica mai mult nisip in spate sa dea efect de adancime . Trebuie sa ma pun pe treaba sa imi caut pietrele perfecte pentru acest mini proiect. Vin cu inca un exemplu care mie mi-a placut: image
Din cate am inteles riccia se tunde cu foarfeca ca si iarba si se poate modela si forma dupa gust si desigur indemanare.Ce plante a-si mai putea folosi in spate inafara de cele de care s-a vorbit mai sus?? Ce fel de plasa sa caut pentru a prinde riccia de pietre , cat de mare sa fie gaurelele?
 
Forum Index » Profile for Nagy Attila » Messages posted by Nagy Attila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com