[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nagy Attila
Forum Index » Profile for Nagy Attila » Messages posted by Nagy Attila
Message
Multumesc Laurentiu pentru Manado!

image20,11,2014 by Dogibeer, on Flickr
Ce parere aveti de schimbare?
Sa mai adaug ceva pe "maluri"?
Ma bucur ca va place!

Stefan@ Nu stiu dece pe mine nu ma deranjeaza deloc bolovanul de acolo, poate live arata putin diferit dar inca sunt in cautare de ceva nisip cosmetic pentru albie si am cam vazut cateva posibilitati de la ADA, Dennerle, JBL ultimele nisipuri dar ca si contrast si marime cred ca o sa incerc Manado.

Bobi:
Cu Tropica N + P jumatate din donza recomandata de ei plus PPS Pro tot jumatate.Doza se aplica dupa schimbul de apa. De la start acvariul a fot tinut cu schimburi de apa cc.50-60%. Plantele au mers binisor. HC s afost usor nemultumit si pe alocuri Riccardia cu urme de maro care au aparut si pe sticla. Gazonu de Monte Carlo a primit deja o tunsoare, depasind 2-3 cm grosime fata de ultima poza.
Pe alocuri am mai aranjat usor cu foarfeca Riccardia de pe cioate, firele mai rebele.
Update 18.11.2014
De azi fertilizam.
image18.11.20014 by Dogibeer, on Flickr
Gaplc:
http://www.gaplc.eu/gallery-2014/standard
Multumesc Alex08
In partea din fata unde este gazonul m-am gandit la ceva tufareala mai mica iar in spate ceva mai dens si mai inalt. Acum si in functie de cum o se comporte prin acvariu dar o sa caut ceva mai subtiri sa nu pluteasca.



Cashgrab
Pietrele sunt de la un vulcan din tara iar cioatele de la barajul Somesul Cald doar ca noi le-am adunat intr-un an secetos , apa fiind scazuta cu cativa metrii iar de atunci nu am mai vazut un nivel asa scazut. In acvariu se mai afla 2 cioate Red Moor.
Ma bucur ca va place.

Stefan:
Piatra are rol de a separa "Cursul paraului" , momentan nu este bine definit dar sunt in cautare de un nisip fin care sa se asorteze cu roca vulcanica. Am fost sfatuit sa nu pun nisip alb ci ceva mai natural.

Multumesc Alex.

Sper ca la anul voi presta mai bine prin concursuri decat ca si aceasta.

Pesti momentan nu prea mai am prin acvariu , ar fii un precox si doi tetra dar sunt in cautare si inca nu m-am hotarat ce sa folosesc. Nici optiuni nu prea am asa ca daca aveti idei le astept. Hyphessobrycon amandae am avut dar la declansare blitului sunt ca si inexistenti.

Dimensiunea acvariulu 61 x 31 x 36 cm, este un Juwel Rekor 60 fara filtrul intern iar in loc de capac a venit lampa AquaZonic.

Creveti parca nu prea a-si pune ca fac si aia mizerie iar filtrarea nu este unul de top.
Am terminat noul setup. La acest aranjament cel mai mare critic al meu a fost sotia. :-P

Am achizitionat o lampa Aqua Zonic 2x24w T5 1 tub Osram 880 Sky White si un Sylvania Grolux.

Plante: Monte Carlo, Java fern , Riccardia si HC.

Mai urmeaza sa completez cu plante extremitatile si crengute mai subtiri dar mai incolo inspre finalul setapului caci nu cred ca ar rezista prea mult.

imageCloser to Nature by Dogibeer, on Flickr
Forest scape , se vede ca e pe gustul juratilor. cat de curand ma apuc de treaba doar sa se mai inmoaie cioatele.
The End
image
Mai sunt 3 zile pana la termenul limita la inscriera acvariului la AGA deci mobilizarea pentru cei intarziati.
imageAGA here i come by Dogibeer, on Flickr
Vand 5 saci de Volcanit folosit in stare perfecta.

Predare personala in Cluj sau Floresti , nu ma bag la ambalat 47kg de substrat sa trimit cu posta.
Pret fix 250 Ron. Pret magazin 440lei (cine cunoaste volcanitul stie ca nu se degradeaza)

POMPA DE RECIRCULARE EHEIM COMPACT PLUS 2000
In cutie, stare perfecta de functionare. Folosit la un filtru DIY timp de 1 an.
Pret 200 Ron

POMPA DE RECIRCULARE JBL PROFlow U1000

In cutie, este usor galagioasa , poate de la ax nu stiu ca nu mi-am batut capul asa ca prefer predare personala cu incercarea lui sa nu fie discutii pe viitor.
Pret 80 de lei
ocean wrote:
Dogibeer wrote:
Tuf vulcanic culese din natura alaturi de substrat din acelasi loc.

Esti amabil sa spui de unde: de afara sau avem asa ceva la noi ?!


Am cules de la Racos de pe langa Sighisoara.

Nu stiu ce sa zic in legatura cu pompa, trebuie incercat.


Un nou update cu acvariul, au aparut niste modificari pe ici colo.

imageUntitled by Dogibeer, on Flickr
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=520713608072201&set=pcb.520713874738841&type=1&theater

Toata lumea participanta a primit deja instintarea de locul ocupat, locurile sunt definite. Exemplu mai sus.
Multumesc pentru ajutor!
Revin cu un film facut cu difuzorul. Este de calitate si scoate bule fine.

https://www.youtube.com/watch?v=8IruYjPWKuU

Nu imi dau seama cum sa fac sa se vada direct. ps help.
O sa misc zilele astea un pic cioatele sa vad care este starea lor.

Plantele sunt Micranthemum Monte Carlo 1-2-GROW, Riccardia chamedryfolia, Staurogyne Repens si urmeaza Eleocharis sp. Mini 1-2-GROW.

CO2 am de la butelie si folosesc mai nou folosesc difuzor Aquatic Nature CO2 Difuzer 40/60.
Stanga imi place , pe partea dreapta mai am de lucru dar momentan sunt puse la inmoi.
Multumesc!

Parvula sp.mini este in asteptare incat sa pot scoate pietrele de sub cioata sa am loc de plantare. Cioatele vor fii acoperite cu Ricardia.

Filtrul a fost schimbat cu unul extern tip cascada.

Am mai achizitionat un Aquatic Nature CO2 Difuzer 40/60 .

image18.06.2014 by Dogibeer, on Flickr
Pun poza sa se vada calumea:
image20.05.2014 by Dogibeer, on Flickr

Pesti mai fricosi ca si asatia nu am mai vazut. Tot timpul stau grupati in mijlocul acvariului, relativ ok pentru poze . La hrana se arunca destul de repede doar sa nu stau prea aproape.
Plantele merg relativ bine, am inceput sa fertilizez si macro cel aflat in Tropica.
Ricardia parca incepe sa se indese prea tare la ce imi doresc eu dar daca trebuie o so mai raresc.
Daca ai fire lungi taie in asa fel incat sa imparti la 3 iar cel din subtrat sa ramana in subtrat . Nu este obligatoriu sa scoti afara, mie personal nu imi place caci se face mizerie prin
acvariu. Am avut fire de Rotala taiat si retaiat de nu stiu cate ori din care ieseau alte plante iar varfurile le replantam langa cele vechi incat sa se indese.
Ulterior tunzi doar vafurile pentru indesare.
 
Forum Index » Profile for Nagy Attila » Messages posted by Nagy Attila
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com