[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BLeeD
Forum Index » Profile for BLeeD » Messages posted by BLeeD
Message
Sorinel18_my wrote:
May tu ce vrei sa spui ca eu te mint sau ce ?


Nu vorbeam de tine, ce ai , ti-e cald?

:-)
OMG ! o gramada de topicuri de genul asta

pai cum sa te ajute cineva cu experienta?...de unde sa stim in ce conditii a fost tinut pana acum...a stat umplut cu apa sau gol...e din silicon sau e lipit cu chit?
Oricum 12 ani mi se pare destul de mult nu-ti poate da nimeni garantia ca va tine in continuare.
johnny6600 wrote:Ma gandeam la o racirea asemeni celor cu apa de la calculatoare.Adica apa sa fie trecuta printr-un radiator racit de un ventilator.Oare ar avea efect , ce ziceti?


hmm...daca tu in camera ai 30 de grade...ce ventilator sa folosesti ca sa-ti scada temperatura la radiatorul ala undeva pe la 25 -26 de grade... si iti dai seama ca tre sa aiba un traseu destul de lung apa ca sa se si raceasca...deci clar n-are cum sa functioneze.

hopa . Am o problema de fizica. :d Oare un ventilator , intr-o camera cu temperatura de 30 de grade C, intreptat spre un radiator...reuseste sa scada temperatura acestuia fie si doar cu un grad? Hmm cred ca nu :o Fizica asta ma omoara
OMG! Genial ! :sic:
L-am ajutat pe un prieten sa-si lipeasca un bazin 90*40*30 din sticla de 4 mm . Cu intaritoare, acvariu functioneaza de 1 luna. Prima saptamana omu l-a tinut pe balcon, ii era frica sa-l bage in casa, dar au inceput sa apara alge. Apoi l-a bagat in casa...si deocamdata este ok, dar cam doarme iepureste Eu unu nu mi-as face un acvariu mai mare de 40 L din sticla de 4mm.
Si apropo de diamant pt taiat geamurile : M-am chinuit cu un diamant d`asta din piata sa tai geam de 4 in zadar. Apasam pe el ca dreacu si tot nu reuseam sa obtin ceva mai mult de-o zgarietura. Apoi cand am fost la geamgiu , i-am cerut nitel diamantul si am taiat o bucatica de sticla. Incomparabil! Aveam senzatia ca tin in mana un stilou...forta cu care apasam era foarte mica, iar taietura iesea perfect.
cum se numeste chestia aia cu maner rosu cu care se prind geamurile ca sa stea fixe ? se gaseste de cumparat?
Eu pana acum am construit 2 acvarii mai mari si unul mic de 15 litri pentru prieteni, am folosit si Bison si Den Braven. Cu unul dintrele ele tin minte ca m-am descurcat mai bine, cand fixam sticla, o tineam cateva secunde asa, apoi luam mana si nu cadea, era din cauza siliconul care avea o consitenta mai vascoasa. Problema e ca am uitat cum se numea...Bison sau DB...
Cel care era mai putin vascos, mi-a dat ceva de furca...alunecau geamurile din pozitia in care le fixam. Tin minte ca avea si un miros mai ciudat asa...aducea nitel a rasina de brad :o (cred ca nu era special pt acvarii)
Oricum ambele acvarii nu au curs si rezista de minune, au deja 4 luni de cand functioneaza.
ce culoare au ?
> johnny6600 - poate ca suportul pe care vrea sa-l cumpere Atom, e facut special pentru acvaristica...are si reflector inclus...protectie la umezeala etc.
> Atom...are? :d
imi place linkul lui nemo pt ca are explicatii

o alta varianta ar fi : START->PROGRAMS->ACCESSORIES ->CALCULATOR
ce oameni...n-am vazut asa ceva :sic:
Pai mai Koala ...atunci era vorba de conconusi...acum sunt chonconusi
pai se vede ca esti grabit, ai multe greseli de tastare
incalzitorul ala nu il mai folosesc deloc
- imi place cum ai judecat

Data viitoare fi si tu mai atent
asa si? care-i ideea threadului asta?
*dar sigur merge si la distanta mai mica, al meu este la 5 cm si nu am probleme
10 cm intre apa si neon cred ca este o distanta rezonabila.
Dc ai pus chestia aia albastra pe laturi, e murdar de silicon?
despre capac nu stiu ce sa-ti zic...nu ma pricep, eu mi-am facut unul din PAL (Daca vrei uita-te la galerie)

In legatura cu acvariul...mare lucru nu-i de zis pt ca e gol......dar pietrisul ala cu siguranta iti va face probleme mai tarziu. Am avut si eu la fel , p[roblema este ca fiind asa mare, mizeria se baga pe sub pietricele si e f greu de aspirat cu furtunul. Eu iti recomand sa il schimbi acum, pt ca dupa aia va fi dificil. Bun pt acvariul este pietrisul cu granulatie intre cea a bobului de orez si a unui bob de mazare
Greu de adaugat ceva dupa Sandu...
Recunosc ca_campania "fara suprapopulare" cel putin la mine a avut efect ...Si "CO2" m-a pus pe ganduri ...
Citind threadul asta am inceput sa privesc altfel si problema "fertilizantilor"...sincer pana acum nu m-am gandit prea mult la asta.

Desi nu asta e scopul threadului...am si eu o dilema:
Deocamdata nu imi pot permite sa dau cam 10 euro (atat am calculat eu ca_costa intretinerea unui acvariu cu solutii profi pe luna, ar fi bine sa ma insel).
Vreau si eu plante rare si frumoase.... Ce fac? Continui sa le dau tzuica, nu le mai dau deloc sau ma las de acvaristica o perioada?

A fost o perioada cand foloseam fertilizanti de la Sera si alternam cu Nutrivit ...asta da carpeala ...stiti voi: "daca pui o lingurita de apa de canal intr-un butoi cu vin , vei obtine apa de canal....daca pui o lingurita de vin intr-un butoi cu apa de canal, vei obtine apa de canal"

...Intrebarea mea cred ca e retorica Raspunsul il stiu deja...raman la valisneria mea
mai hackerule... : ))))
poti :jajaja:
Bine ai venit
 
Forum Index » Profile for BLeeD » Messages posted by BLeeD
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com