[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BLeeD
Forum Index » Profile for BLeeD » Messages posted by BLeeD
Message
Le e foame si lor, majoritatea nu vor ezita niciodata sa iti dea 4-5 discusi pe care sa-i bagi intr-un bazin de 20 de litri, dar daca te duci cu temele facute de acasa cu siguranta te intoci cu marfa pe care o doreai. Oricum am observat ca ii "miros" pe acvaristii cu experienta pe care ii trateaza un pic altfel si pe acvaristii de duminca care iau pesti la punga. Si eu daca i-as vedea asa capcauni pe unii le-as turna un kil de xipho si o broasca testoasa.
*De muscat nu musca nici unu
...

poate un admin sa mute postul asta la inceputul threadului?

... s-a rezolvat ! ...

edited by koala
Le-am amenajat din pietre o gramada de locuri unde sa se poata ascunde, am intr-un colt al acvariul o gramada de plante, tocmai pt asta...masculul continua sa fie agresiv fata de femela smilie
Atata timp cat sta inghesuita sub sau deasupra filtrului o mai lasa in pace, dar cum iese de acolo dupa hrana o alearga. Nu-i deloc bine.

In momentul asta vad 2 solutii dar cam drastice :
1) scot masculul din acvariu si il tin separat de femela vreo 7 zile, timp in care femela sa ajunga sa cunoasca mai bine teritoriul din acvariu, sa capete incredere, sa se inzdraveneasca ca e cam subtirica, sa o hranesc cu hrana vie...etc...iar dupa 7 zile cand il bag inapoi poate se schimba nitel situatia.... (Partea proasta e ca astea 7 zile va sta intr-un bazin de maxim 8 litri, va supravietui cu siguranta dar va fi cam chinuit....din pacate alt bazin mai mare n-am la dispozitie)

2) Bag in acvariu pentru o perioada un peste mai rezistent, un sanitar hoplo mare , ceva de genul asta, astefel sa ii distrag atentia de la femela...Suna cinic, dar vreau cu orice pret sa cresc pestii astia!!! :aaa:

Ce ati face in locul meu? Solutia 1, 2 , alta??
koala: daca ai timp, explica si mie cum bagi pozele in chenar si le pui fundal negru...eu ma chinui cu ms paint...
Stii gresit M-am documentat si eu. Se zice despre pestii astia, ca daca vrei sa-i imperechezi e suficient sa adaugi intr-un acvariu apa si pesti )Se inmultesc foarte usor. Iar Intre un mascul normal si o femela albino, nu etse absolut nici o incompatibilitate, asa cum zicea si koala. Majoritatea puilor vor fi varianta normala, vargati. Este culoarea dominanta daca pot spune asa.
Restul discutiilor despre cichlasoma nigrofasciatum , la seciunea cichlidae, unde este deja deschis un THREAD . Nu de alta, dar sa pastram curatenia si sa nu poluam forumul, ca ne cearta tartorii

Topic rezolvat- closed
Am luat o femela de nigrofasciatum, deocamdata este in punga, in acvariu.
Masculul care a fost pana acum in acvariu este dublu ca marime, cand am bagat punga in acvariu a reactionat extrem de violent, ataca punga aia zici ca era turbat
Dupa cateva secunde s-a potolit, acum este foarte curios si ii da tarcoale

L-am hranit, am stins lumina in acvariu, acum mai amenajez in repezeala cateva ascunzatori din pietre si am ingramadit intr-un colt niste plante, pe care am de gand sa le pastrez acolo vreo saptamana. (un loc in plus, in care sa se poata ascunde femela in caz ca asta continua sa fie badaran )
Sper sa tina figura...
Acum m-am intors din Obor , intr-adevar am gasit la o taraba nigro.
Multumesc de informatie
Am si eu o intrebare...la Maylandia Lombardoi este regula ca la maturitate masculul sa fie colorat in portocaliu iar femela albastru cu negru? Dar in cazul puilor de 5-6 cm ? La 5-6 cm se pot diferentia pe sexe?
E o dragutza ! :-) Dar nu stiu... nigro obisnuiti se imperecheaza cu nigro albino? Parca as mai astepta cateva zile, poate gasesc o "convict female" ....duminica poate gasesc o oferta mai variata de pesti in Obor.
cine vrea CD Sera...astept PM
a venit toamna baieti !!!
Am nevoie urgenta de o femela cichlasoma nigrofasciatum . Pls help anybody
Am fost azi in Obor. Am gasit Numai xipho, guppy , molly ,scalari si carasi :aaa:
Am fost si la animax din orhideea...nici o cichlida in afara de discusi.
Am fost si la un petshop de pe strada covaci, undeva pe la Unirii....aveau doar discusi si lombardoi
Unde gasesc o femela de C. nigrofasciatum??
Mda, cred ca am un mascul, are aripioara dorsala mult prelungita...
Si-a revenit, este mai intens colorat, mananca ...si a inceput sa construiasca deja un cuib
Zilele astea am sa trec prin Obor...sa vad daca gasesc o femela de nigrofasciatum. Din ce am citit despre ei, faptul ca sta acum singur nu este deloc bun. Se acomodeaza cu acvariul si pune stapanire pe el. Am inteles ca dupa o saptamana- doua, este foarte greu sa introduci o femela intr-un bazin unde a stat singur un mascul de C .nigrofasciatum, deoarece o va omora
@Carja Ioan....nu stiu cat de corect este rationamentul tau si din punct de vedere al costurilor dar si al efectului. In primul rand apa rece la robinet, cel putin la mine in Bucuresti-Militari, ajunge la robinet pe timp de vara undeva pe la 25 de grade. Apoi mai e si distanta de la robinet pana la acvariu...care la majoritatea este mai mare de 10 metri .... Pune in practica jmecheria asta si sunt convins ca efectul nu o sa fie cel din calculele tale.
Cred ca in pozele alea sunt varainte salbatice, au un colorit mai intens si forma mi se pare putin altfel. Cichlida pe care am adoptat-o are o forma ceva mai lunguiata parca.
Chestia e ca inca nu s-a adaptat, o am in acvariu abia de aseara. Are un colorit f sters si e foarte sperioasa. Sper sa nu fie bolnava, a avut parte de conditii nasoale in ultimele saptamani, acolo de unde am luat-o
Diseara poate reusesc sa pun o poza.,
acum am aflat Convict = Condamnat .
Probabil se refera la felul in care arata cu liniile alea vargate care seamana cu tinuta puscariasilor :jajaja:
Acum cateva zile m-am "capatat" cu o astfel de cichlida abandonata
I-am amenajat un bazin pentru ea, ce-i drept are doar 70 de litri, dar este lung. VReau sa ii cumpar perche.
As vrea sa ma ajutati sa identific daca este mascul sau femela. Momentan nu am o poza cu ea, dar daca puteti sa-mi dati un link ceva cu poze male - female. Nu am gasit decat descrieri in engleza..dar din descrierile alea nu-mi pot da seama
Orice alte info de la cei care au crescut cichlasoma nigrofasciatum sunt binevenite.
Si inca ceva..de ce-i spune "Male Convict Cichlid" ?
Multam`

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daca tot am pus titlul threadului "Despre Cichlasoma Nigrofsaciatum"... ma simt dator cu o scurta descriere :

Este cunoscut sub denumirea Cichlasoma nigrofasciatus, Cryptoheros nigrofasciatus, Archocentrus nigrofasciatus, sau popular Convict sau Convict Cichlid (in America), Nigro pe la noi.
Destul de raspandita este si denumirea Cichlasoma nigrofasciatum, Cryptoheros nigrofasciatum, Archocentrus nigrofasciatum denumire considerata eronata. Apropo "nigrofasciatus" inseamna linii negre.
Il gasim sub o varietate de culori:
*Black Convict - o varietate cu linii vargate negre si gri (de unde i se trage si numele de Convict Cichlid, "convict" in engleza insemnand "condamnat, ocnas" )
*Pink ? o varietate albino (considerata ceva mai putin agresiva decat Black Convict)
*Long Fin Pink? o varianta de albino cu aripioare mult mai mari
*Gold ? o varietate descoperita recent, care seamana cu cea black, doar ca are abdomenul colorat cu galben-auriu

DIMENSIUNI LA MATURITATE : 13- 15 la mascul, 12 cm femela
ORIGINE : America Centrala, din lacul Atitlan si Lacul Amatitlan din Guatemala la sud de Panama. Lacul, unul dintre cele mai adanci din lume, este craterul unui mare vulcan, care acum 85.000 ani a explodat.
HABITAT : Este intalnit intr-o varietate de habitaturi, de la rauri,lacuri pana la piscine si iazuri amenajate artificial. Prefera zonele cu stanci, trunchiuri de copaci, care le ofera adapost. In acvarii este de preferat sa folosim pietris foarte fin sau nisip, deoarece are obiceiul de a muta intr-una pietrisul, dupa bunul plac.De aici si porecla de "excavator"
DURATA DE VIATA : 10 ani
VOLUMUL ACVARIULUI : Pentru o singura pereche pot fi suficienti 80 de litri de apa daca bazinul este amenajat corespunzator. Bineinteles si aici se aplica regula "cu cat mai mare cu atat mai bine"...mai ales daca vrem sa-i tinem impreuna cu alti pesti...
Nu sunt pretentiosi la calitatea apei, fiind niste pesti care se adapteaza foarte usor la diferite conditii. Oricum un schimb de 30% apa /saptamana este recomandat, deoarece fac destul de multa mizerie.
CALITATILE APEI : Temperatura intre 23 - 28 grade C; Ph 7 -8.5 ; Gh si Kh nefiind prea importante
HRANA : Pesti omnivori, mananca aproape orice, cu exceptia propriilor icre :- ) Prefera hrana vie.
TEMPERAMENT: Teritoriali si extrem de agresivi (mai ales in perioada depunerii). Varietatea albino pare a fi un pic mai docila. Nu este o specie pentru crescatorii care apreciaza un acvariu cu pesti comunitari pasnici. Trebuiesc tinuti cu pesti de dimensiuni mari care le pot tine piept, deoarece sunt in stare sa hartuiasca un peste pana il omoara. Se stiu cazuri in care in lupte cu Oscari de 3 ori mai mari au castigat. Daca i se ofera conditiile minime este un peste de care nu te poti plictisi niciodata. Un adevarat supravietuitor, un peste cu personalitate, recomandat incepatorilor care vor sa creasca cichlide.

Despre inmultire, sper sa va pot spune mai multe in cateva saptamani, timp in care astept ca natura sa-si faca jocul
@Carja Ioan : Acolo la tine , pe 25826 St.Peter-Ording(RFG) nu s-a auzit de apometre :-)
Cred ca te referi la pernutele ale albastre care se baga la congelator...ingheata...apoi le bagi in lada frigorifica... Ele acolo in lada frigorifica stau inghetate cateva ore bune, pt ca lasa aia este termoizolanta...dar daca le lasi afara , la temperatura camerei se comporta fix ca o sticla de apa inghetata.

Va bateti capu` de pomana... nu exista solutii home made viabile.
Faza cu bagatul de sticle cu gheata in acvariu, mi se pare o tampenie, cine sta sa pazeasca toata ziua apa din acavariu... Ori aer conditionat, ori instalati profi de racit apa bazinului.

Eu am 33 de grade in acvariu. Pestii sunt ok...de plante parca imi e mai mult frica. Oricum nu ma impacientez prea tare , nu am cine-stie-ce raritati.

*Acum vreo saptamana pe o caldura d`asta mare era taicamiu hotarat sa se duca sa ia o instalatie de aer conditionat. A 2 a zi insa era o zi ploioasa si racoroasa. Nu s-a mai dus dupa aparat. Banii s-au dus intre timp
:sic:
 
Forum Index » Profile for BLeeD » Messages posted by BLeeD
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com