[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: troponel
Forum Index » Profile for troponel » Messages posted by troponel
Message
aveam pregatit acasa autocolantul dar nu ma induram sa ma apuc pentru ca imi era greu sa bag mana intre perete si acvariu, pana la urma.....

-stiu ca filtrul este mic dar nu am alta varianta

Intru-n final am reusit sa pun si eu cat de cat pe picioare un acvariu dupa multe peripeti si un acvariu de 160l spart in casa si multe lighiane si injuraturi mi-am cumparat alt acvariu 100x40x45 deci 180l ca sa fie treaba treaba. Am un filtru intern care era cumparat pentru acvariul care zace la tomberon de 160l deci a ramas putin cam mic probabil pana la sfarsitul anului o sa incerc sa il actualizez cu ceva extern mai mare dar...deocamdata criza. Iluminat am 2x neoane 30w un 827 philips 890mm si un narva 30w 10000k cred nu am analizat atent, am aproximativ 5000lm deci teoretic am un acvariu mediu din punct de vedere al luminii urmeaza 2 tuburi T5 de 39w tot asa undeva in viitor.
Acvariul l-am inceput cu 8kg substrat pietris de rau o buturuga si niste plante donate de daniel12 si deocamdata merge bine, inca nu este ciclat dar avand in vedere faptul ca sambata am pus apa in el e de inteles deci are cam 4 zile, apa este relativ curata si sunt surprins de claritate.

mi-am propus o instalatie co2 cu butelie reincarcabila dar deocamdata am cumparat doar reductorul de presiune de la o firma nemteasca dar in momentul asta imi scapa numele, imi lipseste gemuletul de la manometrul de 15/bar lipseste un gem sper sa nu fie o problema, urmeaza butelie probabil improvizata dintr-un extinctor Tip G cu CO2 la care o sa pun un robinet si.... reactor din filtru de apa si cel mai probabil numarator de bule in borcan sau un pahar decantor cun era pe timpuri la Dacie pe conducta de alimentare cu benzina dar ramane de vazut.

In acvariu am 3 pui dar nu stiu ce sunt, prima data am crezut ca sunt xifo pentru ca erau mici si portocalii dar acum ca au mai crescut au inceput sa fie tente de verde pe burta, cand reusesc sa ii prind in poze o sa va cer ajutorul pentru a identifica specia, mai am 4 guppy si 2 sanitari la care nu pot sa renunt desi multi il considera urat si inutil ba chiar daunator plantelor este oarecum pestele meu de suflet (o sa revin cu lamuriri mai tarziu).

Cam asta este acvariul meu in cuvinte o sa pun si cateva poze sa vedeti si voi daca am inceput cat de cat ok sper sa nu va stresez cu intrebarile.

vreau sa stiu cand pot sa incep o mica fertilizare si cu ce pana reusesc sa imi fac instalatia CO2 sper sa nu mai dureze mult



Multumesc anticipat pentru sfaturi
In zilele urmatoare o sa cait pe la vanzari 5-6 melci ucigasi si aia e
in dim asta am pus apa in acvariu si au si aparut chestiile astea, tot ce am cumparat a fost nou din magazin filtru substrat nisip, mai putin plantele vreau doar sa stiu daca sunt de la melci sau nu, in acvariu am 2 sanitari 3 pui de xifo cred si 3 guppy

daca scot buturuga si spal chestiile alea am seanse sa ii starpesc ? sau deja e prea tarziu ?
era prea mare
multumesc

revin cu poze
cat substrat ai folositt ?
apreciez sfaturile pe care le-am primit dar avand in vedere ca am reusit sa atrag atentia unui om cu experienta am sa profit la maxim de experianta si cunostintele lui


Mai am cateva intrebari la care am incercat sa le gasesc raspuns pe forum insa ori am gasit posturi foarte vechi sau care nu mi se potrivesc

la acvariul meu capacul este prevazut cu 2 neoane le-am masurat si au aproximativ 89cm si sa aproximex un 2,5 cm diametru, neoanele mele au o lumina alba daylight scrie pe ele si cand aprind lumina inebunesc pesti in acvariu sunt de 30W, sunt urate si nu imi plac deloc as vrea sa le schimb.

intrebarile mele sunt:

La ce categorie de neoane trebuie sa ma orientez avand in vedere ca as vrea undeva in viitor sa am si niste plante ? (nu stiu sa le spun numele)
Ce modele de neoane ar trebui sa cumpar ? 1 pt plante si unul pentru a pune in valoare pestii ?? sau sa cumpar 2 pentru plante sa nu am probleme

Va rog sa imi recomandati si mie un tip de neon potrivit pentru plante cu o lumina calda daca se poate

Multumesc
Pentru ce vreau eu sa fac thnologia este asemanatoare doar ca eu nu vreau backgroung eu vreau sa dau o forma interiorului am facut un desen la repezeala poate ajuta

vreau sa intreb daca peste ciment si culori ai mai dat cu ceva sau trebuie doar foarte bine spalat ??

pentru imaginea de sus ce este hasurat vreau sa plantez iar in interioru vreau sa pun gazon
Salut,

Am tot cautat un raspuns la o intrebare pe care o am si la o metoda pe care vreau sa o pun in practica.
Vad pe youtube tot mai multe filmulete cu background facut din polistiren imbracat in ciment.

Intrebarea:
Nu este toxic pentru pesti si plante acest amestec ?

Am un acvariu de 180l -100x40x45 in care vreau sa fac un fel de grota din polistiren asta doar in czul in care nu este toxic, asa ca va multumesc anticipat pentru ajutor

P.S inca ceva, imi cer scuze daca a mai fost tratata problema si nu am gasit

Multumesc
Numele meu este Marius sunt din Bucuresti si sunt incepator avand in vedere cate s-au schimbat de cand am avut primul acvariu de 60l pe la 10 ani acum m-am facut mare si am unul de 180l .

Acvariul este momentan populat 3 guppy 3 pui xifo si 2 sanitari nimic altceva nici macar nisip, am ceva idei dar astept salariul
unde se muta discutia ?
poti sa imi spui te rog ce dimensiuni are acvariul

Multumesc
 
Forum Index » Profile for troponel » Messages posted by troponel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com