[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: troponel
Forum Index » Profile for troponel » Messages posted by troponel
Message
si poze
Va rog sa ma ajutati sa determin sexul celor 2 colisa lalia pe care le-am cumparat de la coralis, desi am specificat ca vreau pereche nu stiu sa ii determin singur sa stiu daca am o pereche sau nu, vreau sa intreb care dintre femela si mascul are antenutele pe burta ?? la mine unu are unu nu si nu stiu care e care o sa incerc si niste poze dar sunt facute cu tel si nu stiu cat de bune vor fi

si niste sfaturi despre ce mananca si cum sa am grija mai bine de ei

multumesc
astazi am cumparat 4 neoane T5 1x830 si 3x865 plus socluri dar nu rezistente la apa ca erau mai scumpe decat neoanele poate cu timpul pana la sfarsitul saptamanii o sa apara si 4 ventilatoare pentru capac....and we are in business

voi pune cateva poze cu capacul poate ma sfatuiti unde sa pozitionez ventilatoarele 2 cu 2 pe lateralele mini 2 sa bage aer 2 sa il scoata si aerul sa mearga de-a lungul tuburilor ??

sau in spate pe laterala mare tot asa 2-2 ??

ce ma sfatuti ?


a sa nu uit si cum e cu evaporarea ? o sa imi scoata apa din acvariu asa e ?
am desfacut filtrul si nu era pus invers dupa cum am zis e greu sa il pui invers trebuie sa apesi serios pe ultimul gratar de plasti care acopera perlonul... oricum daca tot l-am desfacut am facut curatenie generala + cateva modificari la deactorul de CO2 care galgaia noaptea, dar sa incepem cu inceputul.

Problema cred ca era de la prea multa mancare asa ca baboii vor intra la regim, o singura data pe zi larve de tantari si odata la 2-3 zile o portie de tubi (tubii), am facut ieri un schimb de apa si am fost foarte multumit de rezultat asa ca azi am mai facut unul in total ma apropii de 70l schimbati si apa e cristal i'm happy

la spraybar am renuntat complet am pus in schimb chestia aia care directioneaza apa care iese din filtru de la un Aquale FAN 2 si e ok debitul merge pe intreaga lungime a bazinului fara sa imi culce plantele.

Am modificat reactorul, am pus in interiorul lui o valva anti retur direct in gaura pe unde intra co2-ul si am montat o piatra aeratoare mai jos pe in furtun rezultatul e impresionant, reactorul e plin de bule si nu mai face galagie i'm happy again.

una peste alta a fost un weekend bun, putea fi mai bun daca reuseam sa gasesc ieri neoane T5 de 39W pentru ca mi-au venit droserele si puteam sa le monteaz ieri dar toate magazinele care au asa ceva sunt inchise in weekend asa ca poate luni


apropo ce neoane recomandati ?? am 4 neoane si ma gandesc la cum sa le combin deci astept sfaturi..
m-am uitat pe youtube scrie si pe spate sper sa fie pus invers sa rezolv problema repede si asa cred ca o sa gasesc niste pui in filtru asa ca sambata il desfac



Post 23/11/2012 10:51:47 Subject: Re:cum trebuie directionat fluxul de apa in acvariu ??
E foarte posibil sa fi montat capacul invers la filtru
Iti recomand sa pui spraybarul spre suprafata apei pe lungimea acvariului si sa reglezi putin debitul daca e prea mare. Daca jetul antreneaza putin supratata apei cat sa nu faca pelicula e destul.


sa lipesc spray barul pe latura mare sau pe latura mica sa bata apa in lungimea bazinului ???


Multumesc de ajutor
am perlon dar nu cred ca e pus aiurea scrie tetra in fata nu cred ca scrie si in spate (filtrul meu e in dulap si nu am acces in spatele lui)
nu stiu daca il poti monta gresit ar face urat rau dar o sa il deschid sambata sa ma uit dar putin probabil
Am o mica problema si nu stiu cum sa o rezolv am incercat mai multe pozitii ale spraybar-ului dar nimic... sa incep totusi cu inceputul. Am un acvariu de 180l 100x40x45 un filtru tetra1200 si problema este ca nu stiu cum sa directionex fluxul de apa pentru ca tot cad mijerie in acvariu plutind aiurea nu am multi pesti: am 4 guppy 3 platy 7 neoni si 2 sanitari deci cred ca e chiar ok ca populatie, am plante dar nu foarte multe si cateva buturugi. Am incercat cu o singura bucata din spraybar pusa pe laterala mica dar imi culca plantele, am incercat cu intregul spraybar pe laterala mica si fluxul intreptat spre geamul din fata dar in felul asta fluxul nu mai impingea mizeria spre IN-ul de la filtru, am scos total spraybar-ul si am lasat gaura aia asa fluxul se duce spre IN-ul filtrului dar tot nu se limpezeste apa.

ma mai gandesc la 2 posibilitati:
1. sanitarii sa imi ridice toata mizeria de pe fund, dar de ce nu este trasa in filtru ??
si
2. o problema cu ich ??? ma gandesc la asta pentru ca sunt particule f mici si albe care plutesc prin acvariu

am sa incerc sa pun si poze

PLS HELP
Am un mini acvariu la birou 30x20x20 si vreau sa il populez cu creveti am nevoie de jumatate de litru de substrat maxim 1 l cat mai urgent daca se poate sau daca imi poate spune cineva de unde sa cumpar varsat.

Multumesc
Rezolvat MS Lofty
mi-a mai zis un coleg de de magazinul asta o sa ma duc azi pe acolo sa vad care e treaba daca se potriveste si daca tot il cumpar nu cred ca o sa vand
am gasit dar nu erau de toate dimensiunile, ce am gasit eu erau prea mici
ma intereseaza numai teava gaurita am un tetra 1200
daca cineva imi poate spune daca a vazut pe undeva prin magazine teaza sa o gauresc eu i-as fi recunoscator

Multumesc
Am instalat filtrul sunt happy, acum urmeaza sa mai pun plante vreau sa cumpar 1 pot de Fissidens fontanus (Phoenix Moss) si cateva fire Didiplis diandra plus sa incep covorasul HC acum intrebare daca ma poate ajuta cineva

unde gasesc in bucuresti diandra si moss ?

Multumesc
ca sa nu il pun deasupra acvariului va trebuii sa am un furtun de 2,5 m aproximativ asta ar reprezenta o probelma ??

si inca ceva, daca inclin filtrul este normal sa curga apa din el ?? ma gandesc sa nu curga de la pompa de amorsare ca nu fie un surplus ceva pe undeva... nu stiu
HELP pls

Salut, am reuzit azi sa achizitonez un filtru Tetratec 1200 inafara de problema oringurilor care intradevar au pierderi exista o problema cu amplasarea filtrului deoarece nu incape sub masuta pe care sta acvariul, intrebarea este daca il pot pune sus pe biblioteca adica sa am un furtun de 2m (Total aproximativ 1m urcarea )pe IN si un furtun de OUT de 1.5 aproximativ crezi ca as avea probleme ???


nu am alta posibilitate mai ieftina adica preferr sa cumpar niste furtune decat sa cumpar alta masa)))

asa ca va cer sfatul... ce sa fac


Multums anticipat
dau extinctor G6 pe filtru Extern debit aprox 1000l/h

daca e cazul ma ocup de schimbarea mecanismului de evacuare cu un robinet
extinctor G6 cu robinet revizia expirata din 2010 pret 220 usor negociabil sau schimb cu Filtru extern debit aprox 1000l/h
Am resit sa gasesc 2 butelii co2 fericire maxima, si ar fi si mai tare daca as gasii pe cineva cu care sa fac schimb sa ii dau o butelie co2 si sa imi dea un filtru extern 1000-1200 l/h am vazut ca sunt asemanatoare la pret poate poate.....


in weekend voi merge la tara si o sa caut cateva radacini de vie sau pe malul argesului ceva copaci

stiu ca mai trebuie plante dar usor usor se va umple


am inteles ca radacina de vita de vie arata bine, ce alte soiuri de copaci mai stiti cu radacini care dau bine in acvariu ??

P.S ma gandesc din ce in ce mai serios sa imi fac un Filtru extern dar nu stiu in ce ma bag......
 
Forum Index » Profile for troponel » Messages posted by troponel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com