[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va rog putzin ajutor. Sunt un biban in acest domeniu.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Salut, am primit recent ( sub forma de cadou ) un acvariu de 20 l impreuna cu cateva accesori si 1 peste ( sanitar). Eu am mai cumparat 2 guppy si 2 molly dupa ce am citit indelug pe mai multe siteuri, inclusiv pe acest forum. Tot sistemul pe care il am e compus din : un filtru AQUAEL de 260l/h, o pompa de aer RESUN AC-2600 cu presiune: 0.012MPa si capacitate 1,6 l/min (asa scrie pe spatele ei) si un termometru. Specific ca in acvariu am cam 0.5-1 cm pietris putzin colorat in verde + o chestie pe mijloc care seamana cu un copac gol pe interior si care are doar doua ramuri(si alea deabia incepute). Nu am plante. Si initial nici pestii amintitzi mai sus nu vream sa-i iau dar nu am scapat de gura lui nepoata-mea. Ce as dori sa stiu : ce plante(si cate) ar trebui sa iau la acvariul asta mic, ce debit ar trebui sa las la filtru si pompa (mi-e mi se pare ca si la minim ii zapaceste pe pestii aia, asa ca noaptea opresc filtrul) si ce mai, orice consideratzi ca imi poate fi de ajutor. Stiu ca poate suntetzi satui de atatzia incepatori dar nu am gasit la cine sa apelez, imi plac pestii si nu as vrea sa-i fac sa sufere (mai ales ca daca o sa moara din ei o sa trebuiasca sa-i explic asta lui nepoata-mea). A si mai am si doua pietre de marimea unui ou de gaina care arata ca si cum ar fi mai multe pietre lipite intre ele - sunt ok sau trebuie sa le scot ?

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Salut.
20 L sunt prea putini. Incearca un acvariu de cel putin 100L.
Filtrul este cam puternic (e pentru aprox 60L) dar nu trebuie oprit. Eventual da-l la minim sau daca nu este suficient fa-i o deviatie deasupra apei intr-o teava cu gaurele. Astfel rezolvi si problema curentilor din acvariu si cea a aerarii. Va fii doar un zgomot ca de ploaie care nu cred ca te va deranja.
Plante ... trebuie, dar in 20L e cam greu sa mentii un echilibru. Incearca macar 50L.
Multa bafta.
[Email] [WWW]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Mersi pt. sfat. Am sa incerc sa fac chestia cu furtunul. In lagatura cu acvariul mai mare am sa incerc (mai ales ca am luat microbul ), dar intai sa ma obisnuiesc cu ei. Nu vreau sa ii iau si pe urma sa imi moara din cauza nestiintei mele.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Sfatul meu este sa te grabesti sa iti iei un acvariu mai mare, macar de 60-70 de litri, cat mai repede Ideal ar fi unul de 100 l +. Nu este o investitie prea mare, un acvariu de aprox 70 de litri ar trebui sa coste cu mult sub 100 RON. Pana atunci este mai bine sa pui filtrul aqua-el in debara si sa iti iei un filtru-burete ce se monteaza la pompa de aer si da randament mult mai bun de filtrare biologica, mai ales la un acvariu asa mic, cu conditia sa il lasi sa functioneze non-stop.
Plante ai putea pune Ceratopteris, Elodea, hygrophila. Mergi si tu in piata si vezi, care sunt mai ieftine sunt de obicei si mai putin pretentioase, ia-ti cateva fire.
Nu inteleg ce chestie ai tu ca un copac acolo?? Din ce e facut? E special pentru acvarii??
Este bine ca nu te-ai napustit sa iti iei mai multi pesti. Deocamdata ce ai tu acolo in acvariu este bine.
Daca te-a luat microbul este OK, i-ati acvariul mai mare ca sa aibe pestisorii mai multe sanse de supavietuire.


Am corectat suta de RON
porcu'

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Si eu iti sugerez un acvariu mare. Atit de mare cit iti permit banii si spatiul. Si nu ceda insistentelor nepoatei care cred c-ar vrea cite doi pesti din fiecare specie pe care o vede . Ca sa nu trebuiasca sa-i dai explicatii pe urma .

Poze: smilie ... Poze cu plante
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Multumesc pt. sfaturi baietzi , cred ca (mai mult ca sigur) am sa-mi iau unul mai mare in curand, mult nu m-ar costa mai ales ca multe piese de hardware le am. "Copacul" acela e pt acvarii, am zis ca e ca un copac pt ca seamana cu scoartza unuia, ai zice ca e o scoartza facuta tub cu 2 ramificatii sus doar ca e din piatra (cred) -daca nu aberez as zice ca e coral, dar nu am vazut unul in realitate asa ca . . . -
Cat despre nepoata-mea e o vipera mica si daca m-as lua dupa ea nu ar mai ramane vreun animal necumparat prin piatza.
Inca ceva: -daca imi iau un acvariu de 100 L imi sunt de ajuns accesoriile pe care le am sau mai trebuiesc facute modificari.

Si aici nu ma refer la iluminat, am citit si eu pe aici si mi-am facut o idee cam ce ar trebui sa iau, ci doar ma refer daca e deajuns pompa si filtrul pe care le am sau poate pe langa filtru daca mai trebuie sa bag la pompa (in acvariu de 100) si buretele-filtru, chestii deastea. Scuzati-mi necunostiintza.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gremlin wrote: "Copacul" acela e pentru acvarii, am zis ca e ca un copac pentru ca seamana cu scoartza unuia, ai zice ca e o scoartza facuta tub cu 2 ramificatii sus doar ca e din piatra (cred) -daca nu aberez as zice ca e coral, dar nu am vazut unul in realitate asa ca . . . - .

Probabil e facut din ceramica. Poti renunta la el sau poti sa-l inlocuiesti cu un mopan (buturuga) pe care sa prinzi niste muschi de Java sau un Anubias, care e mai potrivit pentru un acvariu. Asta ar merge mai ales in bazinul mai mare pe care o sa il faci, pentru ca in 20l nu prea e loc. Se gasesc la pet shopuri sau in piata la Obor.
gremlin wrote: Cat despre nepoata-mea e o vipera mica si daca m-as lua dupa ea nu ar mai ramane vreun animal necumparat prin piatza..


...acum, totul e sa mai si aiba grija de ele... :sic:
serban1992
Junior member

Joined: 07/08/2005 21:23:05
Messages: 31
Location: oradea
IP:
Offline

levi , eu sunt din oradea si am mers la aqua si pt un acvariu de 72l mi-a cerut 1.400.000
[Email] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

serban1992 wrote:levi , eu sunt din oradea si am mers la aqua si pentru un acvariu de 72l mi-a cerut 1.400.000


mda... si pentru un acvariu de firma de aceleasi dimensiuni ti-ar fic erut si pana la 10 milioane. Eu vorbeam de un acvariu SH, in cel mai rau caz, sau de unul facut acasa singur, sau cu ajutorul cuiva experimentat.
Gata cu Offtopicul

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

MULTUMESC pt sfaturi, am sa incerc sa le pun in practica.


In legatura cu acvariu LEVI, am vazut in piatza obor( aici in buc.) acvariu de 80 l la 570 000 lei .

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Initial am ascultat de sfatul lui levi si am scos filtrul punand in locul lui un filtru burete la pompa de aer, dar nu prea facea fatza. Asa mi s-a parut.
Acum am pus filtrul la loc(setat pe minim si fara aer) si am lasat si buretele.
Il mai las sau ii fac picioare.

A, si inca ceva, cei care statzi pe langa obor imi putetzi zice daca sunt de incredere vanzatorii de pe acolo ?

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

.... nu-i asa ca irakul era "plin" de arme de distrugere in masa ?
... da!! sunt de incredere, in functie de cum "te miros"
stii ce ceri, bafta ta, nu sti...... leapsa. in general sunt oameni de treaba, dar viata e grea si trebuie sa traiasca si ei. altfel spus, cine nu casca ochii, casca punga.
lamurit?
avind in vedere ca unii sunt clienti vechi ai vinzatorilor din obor, nu putem spune nici ca "sunt sublimi, extraordinari si nemaipomeniti", nici ca sunt niste "jigodii nenorocite, avari, cautatori a se imbogatii pe spatele clientului <biban> " ;)
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

binenteles ca nu ma astept sa gasesc pe maica tereza in piatza obor dar ma referam la cat de sanatosi sunt populatziile de pesti de pe acolo, ca la pretzuri sau alte produse dupa cum ai spus si tu depinde de ce moaca ai <cunoscator - necunoscator>

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

Am o intrebare in acest post, molly pot sari din acvariu?
eu nu am capac la el si mi-a disparut un pestisor

L-am cautat peste tot, si in acvariu si pe langa el, am rascolit jumate de camera si nimik.

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

gremlin wrote:L-am cautat peste tot, si in acvariu si pe langa el, am rascolit jumate de camera si nimik.
Mai cauta-l. E incredibil uneori ce distante pot parcurge dupa ce sar din acvariu :nutz: .

Pune capac .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gremlin wrote:
A, si inca ceva, cei care statzi pe langa obor imi putetzi zice daca sunt de incredere vanzatorii de pe acolo ?

De incredere sunt...dar e mai bine sa studiezi cu atentie ce-ti pun in punga inainte de a ajunge acasa... Asta indiferent daca e vorba de plante, pesti sau orice altceva.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Le e foame si lor, majoritatea nu vor ezita niciodata sa iti dea 4-5 discusi pe care sa-i bagi intr-un bazin de 20 de litri, dar daca te duci cu temele facute de acasa cu siguranta te intoci cu marfa pe care o doreai. Oricum am observat ca ii "miros" pe acvaristii cu experienta pe care ii trateaza un pic altfel si pe acvaristii de duminca care iau pesti la punga. Si eu daca i-as vedea asa capcauni pe unii le-as turna un kil de xipho si o broasca testoasa.
*De muscat nu musca nici unu

image
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote: Si eu daca i-as vedea asa capcauni pe unii le-as turna un kil de xipho si o broasca testoasa.
*De muscat nu musca nici unu

Sper ca nepotica nu are acces la forum. Nu de alta, dar poate ii vine vreo idee si vrea si o testoasa mica, ca sunt tare dragalase. Si inca ceva - sa stii de la mine ca astea musca, ciupesc...nu stiu daca din greseala sau din afectiune pentru cel care o hraneste, dar daca iti apuca degetelul, e vai si amar de el... :sic:
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

La nepotica mea te referi? Eu nu stiu sa am vreo una :jajaja:
Cand am zis ca nu musca , ma refeream la cei din Obor
Eu stiu ca bloasca musca de cand aveam vreo 10 ani si am avut si eu una. :sic: Intr-adevar ,musca mana care o hraneste

image
[Email]
gremlin
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/08/2005 16:59:01
Messages: 37
Location: Bucuresti - Teiul Doamnei
IP:
Offline

La nepotica mea se referea Dolly. Si nu, nu are acces la forum. Am cautat din nou pe rebelul de molly :x si nu am gasit nimik .Il dau disparut in misiune si sper sa-l gasesc, macar sa stiu ce a patzit. Cat despre broaste, mai bine lasa, or fi frumoase dar am acvariu cam mic. Deocamdata. :-)


A si am fost de am cumparat un geam pe care l-am pus pe post de capac, momentan merge macar nu mai am surpriza de a-mi disparea pestisorii din apa.

Si cu comerciantzii din piatza e normal sa ceara si sa ofere in functie de cumparator iar daca clientul vrea 20 de pesti care poate nici nu se inteleg intre ei vanzatorul sa ii dea, si eu as face la fel daca as fii in locul lor :sic: , asta e , viatza in romania e grea. Dar ma interesa mai mult daca populatia de pesti e sanatoasa, nu vreau sa am surpriza sa cumpar unul bolnav. Stiu ca trebuiesc tinutzi in carantina dar in afara de cateva indicii mici nu prea stiu sa ii deosebesc pe cei bolnavi ( cu toate ca am mai citit pe aici cum arata bolnavii).

Long live the king . . . MY FISH ! ! !
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com