[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Asta nu e clasicul "porcusor"- gobio gobio acela are capul mai mare in raport cu corpul nu in aceasi linie ,ochii mai mari in raport cu capul, mustatile grupate alfel din cate imi amintesc la colturile gurii care e mai buzata , corpul lui in dreptul inotatoarei dorsale e putin mai inalt , asta care il ai mai prezinta mustati pe buza din fata iar linia capului e descendeta-asa mai hidrodinamica pierdut spre gura , daca vrei o analogie porcusorul e mai spre corry iar acesta mai spre tipar, a si coada acestuia se termina drept pe cand la gobio e in forma de v
Fara burete la marin ,nici de carbune nu e cazul , filtrarea bio inseamna doar suportul pentru bacterii adica : inele ceramice , matrix sau /si nisip in strat gros DSB (deep sand bed) sau mud-ri adica " maluri" imbogatite cu tot felul de minerale cel mai cunoscut din ele e Miracle Mud
Sau poti folosi un proiector cu led cele de 10w costa undeva la 40/50 lei da un aspect de raze strecurate prin vegetatie si oglinda apei cu efectul frumos de shimering care il au halidele si ledurile doar, au corpul din aluminiu si il poti orienta cum vrei sa bata , nu stiu banda cat de profund bate dar precis lumineaza mai uniform vezi care iti surade
Bine ai venit , bine venite cunostintele despre filtrarea la scara mare, sunt interesat
Da si mie imi place ideea ,asa zisul bambus (de fapt nu e doar aduce cu el) rezista mult in apa am si eu intr-un vas de vre-o 10 ani sau mai bine , putin prea uniform insirat cum spune Lemon mai sus: grupat intr-o parte ar da mai bine si eventual o radacina sau piatra in partea opusa, sa te astepti la radacini mari de la "bambus"
Aceeasi parere partea cu rocile foarte faina dar mijlocul mult prea alb
Bine , una e sa pui niste melci in asa ceva si alta sa te gandesti la clowni ,corali sau alte asemenea avioane , in opinia mea orice bazin sub 80 l e un mediu chinuit si fortat
Votez pentru ventilatoare la partea cu racirea si eu , foloseam unul mare de interior la un acvariu de 800 l , acvariul fiind pus pe colt morisca era plasata in golul din spate (nu va spun ce acrobatie am facut cu o scara din aceea cracanata pana am trecut cu fofeaza de am pus-o in spate -laturile bazinului inchideau complet accesul) pus pe miscarea aceea de translatie ventilatorul matura tot spatele bazinului dintr-o parte in alta(220 cm) temperatura nu urca mai mult de 26 grade indiferent de canicula de afara
Legat de cleaning station : daca n-o acoperi sunt sanse mari ca "sclavii" sa o stearga de acolo , nu o data am gasit creveti pe covor (acvariul e open top)
Asa ca si idee ca sa va protejati cat de cat ramirezii (mai bine previi ca e mai usor decat sa trebuiasca sa tratezi) : Nu ii tineti in "ciorba de pesti" , Nu ii tineti in bazine cu substrat -doar crengi/pietre cu plante pe ele, atat- deci bazin 'steril" in care ASPIRATI ZILNIC de pe fund si cu un drum improspatati apa, asa diminuati bacteriile , parazitii si ouale lor la care mica bijuterie e foarte sensibil/a , Nu le dati congelate, indiferent cat de bine arata riscul de contaminare cu bacterii e ridicat (mai ales pentru ei dar o mai patesc si altii mai rezistenti-sunt patit ), Nu le dati hrana vie decat daca e productie proprie si repet aspirati zilnic fundul bazinului , complectati cu apa de calitate si la aceeiasi parametrii , asiguratii o temperatura optima si igiena iar la tratamente eu mai degraba as folosi apa oxigenata e un bactericid eficient si am avut cu ajutorul ei reusite inclusiv in bazine marine in care erau si corali fara ca acestia sa fie afectati .
Frumos ansamblul si e placut malul de reef , dar nu uita de problema circulatiei apei printre pietre mai ales spre baza , in timp...
Trebuie sa ai in vedere ca hepatusul se face MARE ! Asa am adus pe vremuri si eu unul din Ungaria avea vre-o 5 cm , in doi ani sa facut cat palma are ~18-20 cm dar bazinul meu are 360 l ...
Imi place foarte mult partea de jos cu bolovanii si lemnele, verdeata de pe crengi cel putin ici colo daca ar fi ceva mai mare combinat cu ce ai deja ,dar ansamblul e superb
Zsido wrote:Dupa parerea mea asemenea proiecte nu au un happy end....

Nu, dar au un happy(hilar) start , Andrei draga in primul rand e catastrofala forma credeam ca ai realizat de cand activezi pe forumuri ca bolurile rotunde (cu carasi) sunt doar pentru desene animate , forma in sine (nemaivorbind de dimensiune) are efecte nesanatoase asupra vietuitoarelor pe care avem nefericita idee sa le condamam punandu-le acolo ,denatureaza imaginile , sunetele,vibratiile intr-un cuvant senzatiile percepute cu linia laterala de vietuitoarele din ele, acestea devin haotice , deci devii un tortionar fortand ceva sa traiasca in chestia aia , de admirat pasiunea si determinarea pe care le ai dar mai trebuie temperate si corelate cu studiu.
Salut ,acvariu frumos , am vazut in vre-o doua imagini pangasus in bazin -nu mai luati din astia oameni buni se fac enormi in nici un caz nu sunt pentru bazinele noastre de acasa
Koh-i-Noor wrote:

daca pui sare , chiar in cantitate mica, cred ca deja exista riscul sa omori bacteriile din acvariu care te ajuta in ciclul azotului

Asta nu se intampla pentru ca si la marine tot bacteriile fac treaba asta , dar da in saramura ele se dezvolta ceva mai greu asta asa ca si o paranteza ,asculta-i pe colegi si lasa sarea ; in rest bazinul cere plante e prea golas . Numai bine
Si mie imi place, totusi cateva sugestii, la pietre: sa nu fie raspandite uniform pe fund ci un pic grupate eventual doua grupuri (haotice mai naturel) ideea e sa ramana si culoare libere mai mari ,poti ridica putin nisipul pe ele ca si cum ar fi spalate din substrat -cea din mijloc mai spre stanga , pietrele mari catre centrul aglomerarii iar cele mici rotunjite mai spre exterior sa faca trecerea treptat oarecum spre substrat ,mai vezi si cand ai plantele . Despre plante citeam mai nou ca de exemplu echinodorusii se gasesc mai mult in rauri/parauri cu curs mai rapid cum e Rio Xingu , in rest plante mai putine in zonele lagunare doar valisnerii (gigantea as pune euspate /lateral), nimphea si plutitoare (zambila de apa). A la radacini : asa cum sunt iti va fi dificil sa intervii in bazin (curatenie ,etc.) , cel putin asa pare din imagini :centrul/ mijloc spre fata mai liber ti-ar usura accesul si tie si ar fi si un spatiu de inot pentru pesti, spor.
Ma intereseaza :1,2,3,6,7,8,12,13 dar te rog sa ne spui putin si valorile apei de la tine (la mine kh e mare si salinitatea 1025/1026) si totodata cu ce papa ii rasfeti si la ce interval , multumesc
Eu la 360l(120/50 cm baza) am folosit 50 kg(nu mai retin ce dimensiune are bazinul tau) ,dar o parte se pierde la spalat si nu am fost prea delicat la spalare : tot ce plutea in masa apei goleam cat mai repede (in curte) nu stateam prea mult sa se aseze, am repetat asta pana cand sub jetul de apa ramanea limpede nu se mai tulbura ; mai bine mai mult decat putin


Today at 12:37 PM






Da la Hornbach gasesti la saci de 25 de kg granulatia e pana la1,5 mm ~(necesita spalare), grosimea depinde de cat de gros vrei sa faci substratul , undeva intre 5 si 7 cm as spune eu(e vorba de principiul DSB -deep sand bed-se face de obicei in jur de 10 cm, care functioneaza la fel si la apa dulce si la cea sarata,doar ca la dulce bacteriile cresc mai bine) daca vrei ca sa faca o filtrare biologica eficienta, la grosimi suficiente populatia de bacterii (cele aerobe si anaerobe) au destul suport pentru o populatie care sa faca fata cu brio incarcaturii biologice rezonabile , au nevoie de cateva saptamani pana se dezvolta suficient (le ajuti cu un biostarter) . granulatia e fina deci scapi de problema colmatarii si cand sifonezi (cand e cazul ) nu deranjezi substratul in profunzime in nici un caz , doar la suprafata . E bine sa ai si un curent usor in acvariu , cu atat mai bine va functiona filtrarea din substrat -sa fie clar nu vorbim aici de filtrare undergravel (aceea e altceva , eu nu sunt adeptul ei,asta nu inseamna ca nu merge). Partea cu curentul eu am rezolvat-o cu un SPS (chinezarie ieftina si fiabila) de mica putere a carui iesire batea la cativa cm sub oglinda apei (nu am folosit cartusul defiltrare aferent doar grilajul conic)


 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com