[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Faye wrote: Nu mai ia pui, ii ia mari.

Acuma poate il convingi sa nu i-a pigeoni cu piper(pistrui, un fel de "Rapire din Serai") de pe la crescatori de genul celui care l-a sfatuitit adineaori, stiu ca sunt mai ieftini da e pacat , pe discus club.ro gaseste la vanzari permanente crescatori seriosi cu pesti de calitate -nu luati de la pietzari acolo se fac pe banda rulanta in detrimentul calitatii, e similar cu crescatoriile "industriale" de cani (nu canisele) de care aveti destule si in Bucuresti
Multumesc
Faye wrote: In ceea ce priveste discusi si acvariu steril... e ideal, dar un borcan de 450L gol nu gadila ochiul.

Borcanul meu de peste 500l , incerc sa impac "si capra si varza" (da e mai mult capra ) :
Mult prea siliconata "chitara", face poc imediat -asa are rezonanta mai buna?
Pai problema principala vine de acolo ca nu e ciclat, apoi lemnele crude fac filmul ala bacterian asa cum spune si Anca cu melci sau ancistrusi scapi dar asta dupa cilare-depinde si de la ce provin si ce vor mai lasa in apa , dupa mine 12-14 discusi adulti in bazinul ala vor fi multi , eu am 12 in 500l , o sugestie legat de lemne-nu arata rau dar sunt cam dese cel putin gramada din mijloc ,discusii vor sta retrasi dupa ele si nu prea o sa-i vedeti , ar trebui sa fie mai rasfirate ca sa vezi pestii si stind printre sau dupa ele,plus ca la modul asta des se va stringe mizerie acolo-a acum am vazut ca spui ca nu asta va fi aranjamentul final , oricum incarcatura biologica va fi mare-multi discusi, multi neoni, probabil daca discusi nu sunt adulti..dar atunci apare problema cu ei ca nu se pun in plantat cu substrat, pana nu au 10 cm
Frumos
Legat de disparitie-probabil ca astia nu fac asa dar eu am avut coris-ala cu rosu dintzos, care a stat ingropat in nisip doua saptamani dupa ce l-am adus si dupa aceea dupa activitatea de peste zi seara se intorcea in nisip
Sfatul meu ar fi : in primul rand buretele sau buretii sa-ti fie la indemana in caz ca se colmateaza sa-i poti spala fara sa trebuiasca sa mai scoti si altceva din filtru,din acelasi motiv as folosi doar burete grosier cel fin merge la bolborositoare-se incarca repede si-ti omoara incet pompa, daca e bine facut cu grosier si siporax filtrul nu trebuie desfacut ani de zile decat in caz ca vezi ca scade debitul cat timp merge e ok am avut filtru extern care nu l-am desfacut 3 ani, cu burete fin nu vei putea face asta, bioballs-urile scoatele si pune in loc tot siporax sau alt material biofiltrant ,bilele acelea de plastic iti ocupa degeaba spatiul din filtru.E mare diferenta la bureti ? Taie din ei si ajusteazai dupa dimensiune , spor
Faina ideea cu magnetii
koala wrote:La cererea expresa a telespectatorilor, s-a modificat titlul topicului...

inca o perla (de la "scoica") in spiritul (adica "sufletul") marinaresc al forumului - influente de la Base...?!
Daca citeste cine nu trebuie mai vezi sufletu .., acuma imi vine in minte si d-na Petrescu cand a fost la Cotroceni si-i explica lui Basescu ca ea si-a pus in proiectu ala tot sufletu- parca nu era prea mult/mare
Foarte fain bazinul si filmarea
Mascul , nu intr-o forma prea grozava dar mascul
O bucurie
Eu am luat de la Rebella ,hidrocotyle leucocephala(1 leu firul ) -creste foarte bine la 30 de grade ,am prins si pe lemn (nu am substrat), o parte am lasat-o sa pluteasca deasupra plus tot de la ea am primit bonus echornia crassipes care la lumina mea de leduri creste foarte bine, sunt curios daca va si inflori
Uameni fara suflet
Bine ai venit
Fain si bazinul si maidaneza , a crescut bine -delicatese la masa na.. ,am si eu una cu sange nobiliar de cartier de care imi faceam griji privind discusii (acvariu fara capac) dar am noroc nu o intereseaza -se misca prea lent si uniform pentru ea (prinde tot ce misca prin casa sau pe afara) in schimb ancistrusul care l-am pus la inceput de tester, o fascina , daca noi tot ne prezentam pufoseniile (altii scoicile) :
Bazine mai mici la 110l la 3-4 zile le bagam apa , vara
Faine si a lui da parca scoica totusi...
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com