[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: PET
Forum Index » Profile for PET » Messages posted by PET
Message
scarabeul1984 wrote:Am si eu 2 neoane philips de 18 W pe care mai scrie 765 dar m-am uitat pe site la philips si nu e ala spectrul de lumina. Eu nu am probleme cu plantele si nici cu algele.


Si eu tot 2 neoane dinastea am si plantele care stau fix sub neon au alge ne numa. Mi sa recomandat un neon.... 8xx. Nu mai tin minte exact.
Nu...n-am nici un fel de idee. Sunt incepator si cred ca e normal sa pun intrebari la fel de idioate la fel cum sunt unii de pe forumul asta. "Nu stiu cine sunteti, nu va cunosc, nu am nimic personal cu voi, dar" prea faceti pe expertii, iar cand vine unu cu cate o intrebare rapid sariti in sus. Cred ca singurul moderator/admin care mi-a raspuns frumos e Dalles, chiar daca acele poze erau "intunecate, neclare.. ".

Care e faza cu toate acese avertismente ? Va place sa va simtiti admini/moderatori ? Avertisment PENTRU CE ? Ce am incarcat eu exact ? E ILEGAL sa pun intrebari ?

Daca tot vreti sa dovediti cat de buni sunteti raspundeti la orice intrebare, indiferent de gradul de "idiotenie" a acesteia. Cred ca mi se pare chiar foarte logic si ordonat sa-mi pun toate intrebarile in acest topic. Si nu stiu exact cum reusesc sa pun eu "un forum intreg pe nervi". Chair asa incordati sunteti ?

Sunt administrator pe un forum de aproape 4 ani. De 4 ani pa lovesc de intrebari tampite, topicuri in +, neutilizarea functiei search, dar de fiecare data nu ma sfiesc sa raspund frumos, fie cu un link catre topic fie cu o intrebare rapida si la obiect.
Aici este link-ul in caz ca sunteti curiosi. Si nu, nu imi fac reclama la forum.

Threads: 25,916, Posts: 545,896, Members: 8,203


Si hai ca-i tare faza asta:


Nu te supara, dar la asemenea intrebari mai mult decit stupide, ai sa gasesti raspunsuri pe masura.


Din ce ai zis tu aici, intrebarea mea e stupida, si la fel si raspunsul tau

Acum, aveti de gand sa-mi raspundeti frumos la intrebare ? Sau veti folosi dreptruile de administratori pentru a insuma toate avertismentele pe care le-am acumulat.
acum vad ca la suprafata mi-au aparut...pete de bule. Stie cineva de ce ? sunt ca niste nori...
Am pus 2 dintre betta ina cvariu. SPer ca am fpus femelele. Am observat ca masculu fugea dupa una... (cat erain un bol) si m-am gandit sa nu ii chinui asa in bol. Si a mai ramas doar masculu.

Cred ca ii pun in boluri diferite pe toti. Chiar n-am chef sa-mi ciuguleasca si guppy-ul albastru. Maine merg la un pet shop sa vad daca ii primesc in schimb.

Cum se va repara coada guppy-ului ?
Dublu eveniment azi.
Guppy portocaliu giugulit...vad ca traieste...dar coada aia arata oribil De inotat inoata. Betta i-am pus intr-un bol deasupra acvariului. Maine ii dau...dar pana maine ce fac cu ei ? Ii mai bag cate putin in acvariu sub supravegherea mea ?

Al 2-lea eveniment e ca ... am gasit un calisto mort...era lipit de filtru...adica na...la dus curentru si acolo l-am gasit Cred ca o sa dau si calisto-ul alalalt...ca e singur saracu. Si oricum nu prea imi plac. Stau asa pe loc...parca is robotzi... Trebuie sa-mi fac un PET taiat cu gauri si sa-l pun in acvariu pe post de "cresa".... ca nu am "pompa" pt. acvariu celalat mic.

P.S. Si chiar arata nasol guppy-ul ala
gata..am pus betta intr-un bol. Maine ma scap de ei. Guppy ala portocaliu e tot ciontit la coada... ce sa fac cu el ca sa-si revina ?
Acum ca stau la bloc am doar 3 pisici (am avut 4 dar motanul a facut pietre la rinichi si a murit - Wiskas = junk food pt. pisici).

1 Birmaneza, 1 pui de la birmaneza dar e corcit si a iesit o pisica neagra, si 1 tigrata.

Fiecare matza are personalitatea iei. Pisica neagra e fricoasa. Asta tigrata e proasta...dar funny...si birmaneza e cam...aristocrata...dar cu mine se intelege bine.

Mai nou tigrata a descoperit acvariul...si mai da ea cu labutza asa...in joaca....
Eu le dau FIX si TetraMin® Flake Food (a costat 7,3 RON)
unde sa nu tina puii ?
planta de sub lemn este cordifolius
in sufletul ei o fi neon. Sau o fi o zebra perversa
loool...asta chiar e comic Nu poti sa faci si o poza ?
(am incurcat butonul de preview cu cel de submit ... si cum buton de edit nu am...)

EDIT: Cum se numeste acea planta ?
- La acvariul meu de ~85L, ajung 2 melci pomacea ?
- Ce spuneti de aranjarea plantelor ?
- Cum as putea sa scap de algele care au crescut pe plante ? Pe planta "ca si graul" din spate...au crescut de numa.
- E normal ca "corydoras albinosi" sa se plimbe mai toata ziua pe geamul din dreapta ? Fac ture in continu pe sticla. Is defeceti.
- Ce plante mai imi recomandati ?
apropo, ce ziceti de lemn ? Eu unul sunt foarte multumit de el

de ciorba de pesti...as cam vrea sa scap... dar nah, taica-miu i-a luat.
De Betta oricum vreau sa scap si parca si de Megalamphodus Sweglesi. Nu ma prea impresioneaza. Rasbora su totusi haiosi. Mi-am luat o planta care are tilpina lunga, si pe margini cresc frunze mici mici...si multe.
Hmm...nu am vazut un topic in care sa discutam strict de coloritul guppylor si selectia lor.

In aceasta poza neclara si urata se vad cel 2 masculti de guppy pe care il am. Unul portocaliu destul de timid... nu-l prea vad sa se plimbe prin acvariu si unul albastru deschis (Moscow Blue banuiesc). Am cautat unul expre albastru deoarece ador culoarea asta la un guppy. Am vazut niste exemplare de guppy albastru si mi-am dorit si eu unul.

Pe langa acesti 2 masculi mai am 5 femele:
2 cu coada putin galbena
1 femela neagra
1 femela portocalie
1 femela albastra

Femela albastra e cu burta...sper ca si puii tot albastrii sa fie

Acum daca tot am zis ce am eu. As fi curios ce exemplare aveti voi si ce colorit-uri. Ati incercat sa "incrucisati" doua culori ? Ce efecte ati gasit ?

Eu ma gandeam sa cuplez masculul portocaliu cu femela albastra (sau invers - nu stiu cum e mai bine) si sa vad ce iese. Banuiesc ca daca vreau sa cuplez o pereche, trebuie sa-i tin separat pana face femela burta ?

Si asa in incheiere. Uitati aici un videoclip cu niste guppy...

P.S. Aici gasiti site-ul unui acvarist din germania care se ocupa cu chestii de genu. Am gasit niste articole interesante.
catallin wrote:In w/e am aplicat metoda cu petul de 2l taiat si gaurit.Ce sa zic?Metoda pare eficienta doar ca binenteles ca nu stau cuminti nici unii nici altii: aia mici cauta cu disperare sa iasa(ce inconstienti!) iar aia mari sa-si ia masa(si cand le dadeam hrana vie faceau mofturi!).Probabil ca in timp se vor acomoda.Problema e ca mi-a mai fatat o gagica si acum e concentratie mare pe cap de locuitor la pet. :-P Da' ce chestie,astia de la Animax mi-au vandut gravide Presimt ca o sa iasa niste pui urati de numa' numa',ca doar nu erau astia fraieri sa-mi vanda 30 si ceva de pesti la pret de 1.


Si eu am luat o femela matura de guppy albastra, una care acusi astept sa vete. Daca face tot guppy albastrii....

Eu n-am patit sa-mi iasa puii...adica sa incerce sa iasa. La mine toti stateau la suprafata.
Multumesc Dalles. Da, asa arata, doar ca ai mei sunt mai portocalii.

image

image

Aici niste exemple mai bune.

Citisem intr-un post de-a lui razvan ca nonii roshii nu se impaca cu neonii normali din cauza temperaturii. 24-25 grade C sunt bune ? Ar merge sa-mi cumpar 4-5 neoni rosii ? Acei neoni rosii o sa mearga in "grup" cu cei normali ?
http://hattrick.computergames.ro/forum/attachment.php?attachmentid=23574&d=1137341547

ce planta este cea de sub lemn ? Din stanga...

Am in acvariu:

5 Neoni
5 femele de guppy + 2 masculi
3 rasbora h....
2 dinastia care trebuie identificati
3 Betta albastri
2 cory paleatus
2 cory albinosi (care is defecti)
2 ancistrusi

26 pesti la un acvariu de ~85L

de betta as vrea sa scap...si sa adaug inca un mascul de guppy.
Ar mai merge sa pun ceva pesti ? as vrea inca 2 ancistrusi (sau pleco?)

Taica-miu a zis ca ar arata fain inca 3-4 neoni...eu m-am gandit la neoni rosii. Ar merge ?
Nu am reusit sa fac upload in album, asa ca am facut upload la mine pe forum.

http://hattrick.computergames.ro/forum/showpost.php?p=545496&postcount=25

Imi ziceti si mie ce plate sunt acestea?
pm
 
Forum Index » Profile for PET » Messages posted by PET
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com