[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Lemnele de dinainte le stiu de aceea am spus ca o idee de crengi ceva subtiri si rare dupa care sa nu se poata ascunde doar ideea sa le-o dea de adapost si acela plasat in mijlocul bazinului," Discusii sparg geamul din spate!!! " sa-i vezi pe ai mei la masa spui ca-s piranha- direct din mana mamanca(mai nimeresc si degetele) tin cubul de congelate pana il termina. Ideea e sa aiba un adapost sumar dar plasat in centrul bazinului, revin la ideea cu plante (doar cateva deasupra) chiar daca le misca curentul , tact si rabdare. Situatia asta cu comportamentul sperios poate fi si datorita amplasamentului acvariului : incapere sau locuinta slab circulata , apareti brusc si /sau rar in campul lor vizual-de exemplu usa de acces plasata pe laterala bazinului , imi aduc aminte ca am fost odata dupa niste discusi la cineva care ii tinea intr-un subsol, pestii aceea il vedeau doar pe stapan cand erau hraniti sau la schimburi, cand am intrat am crezut ca vor sparge bazinele si cu acel temperament sperios au ramas mult timp, ai mei sunt in centrul casei au trei laturi si jumatate libere la acvariu ne vad circuland toata ziua pe langa ei. la cativa metrii e televizorul, pot sa fac si flick-flack langa ei ca nu se sperie
Prea i-ati dezbracat dintr-o data, acuma mutati mai spre mijlocul lateralei incalzitoarele din colt, aerarea, matzul, mutata din mijloc in margine si prinsa de sticla, ceva plante plutitoare deasupra cateva-eichornia crassipes rezista la temperatura ,daca nu ce-o fi:le mareste senzatia de siguranta si un card de rhodostomus sa patruleze pe nivelul de mijloc chiar daca se dau la ei ideea e sa reduceti stresul discusilor, poate si o idee de creanga trei fire subtiri acolo plasata pe mijloc cu ramificatiile in jos(asa cum cresc radacinile) dar nimic des ci sa fie asa iluzoriu un adapost, ca plante plutitoare poate fi si hygrophila leucocephala lasata sa pluteasca pe apa si asta rezista la temperaturi mari e si o sursa de hrana apreciata de pesti
L.E. Se poate si un mic schimb de apa zilnic dupa aspirare
Bine ai venit
Bine ai venit , + pentru lampa suspendata si dimabila la partea de substrat te vor sfatui colegii cu plantate
image
image
image
image
image
image
La multi ani si sanatate , spor cu proiectele
Cred ca tot de la ciclare ti se trage, ar trebui sa faci rost de ceva teste pentru NH3/NH4 si NO2 dar NU de genu 6 in 1, ci cu reactivi dedicate pentru amoniu/amoniac si nitriti cand astea vor fi 0 o sa poti schimba apa odata pe saptamana, pana atunci daca mai ai pesti si vrei sa-ti traiasca 50% zilnic, foloseste un conditioner pentru apa gen biotopol si mai adauga bacterii ca si biostarter, au si tetra , jbl si sera, de la sera toxivec-ul iti inlatura problemele cu amoniu/amoniac rapid, e bun si nu e scump
Chiar simpatici, iar calitatea pozelor excelenta
Gandeste-te si la parazitii/ouale care stau in substrat,roca ,material filtrant, apa o tot poti invarti si curata ea vine (sa zicem) frumos curatata inapoi in bazin unde infractorii isi vad bine mersi de treaba si fac oua si larve in continuare(sau in cazul bacteriilor alte tulpini) ,da unele pot ajunge in UV si daca stau destul le prajeste dar ramane un procent ce nu ajunge acolo. Iti spun cazul la white velvet unde trebuie sa scoti toti pestii din acvariu timp de o luna ca sa poti scapa si sa nu se mai repete ciclul biologic asa mor toti vinovatii. Aici totusi proto marin ajuta(cazul meu) . Asa ajutator in caz de ceva poate fi UV-ul dar doar complementar
Bine ai venit
Testul acela e departe de adevar, mai bine spune-ne despre bazin : substrat ,schimburi de apa, vechime , posibil sa nu fie ciclat sau sa se fi deciclat etc. , daca nu ne descrii ce ai pe acolo si ce faci nu avem cum sa ne dam seama.

L.E. Ce pot sa-ti spun asa din poze ca forma scalarilor astora e ciudata tare, ei trebuie sa fie inalti nu doar din inotatoare ci iar corpul lor aproximativ rotund si aplatizat ori astia sunt mai mult lunguieti si vad si burta umflata..
Depinde de temperatura, la 27 de grade la 8 zile, la temperaturi mai mari mai repede, la joase mai tarziu : la 24 C -11 zile, 28 C-6 zile
Da de ce nu faci tu efortul (ca nu-i prima data) sa intorci pozele ,la care din noi le vezi asa culcate , ne faci sa ne sucim gaturile, astia mai matusalemici mai patim reaku ceva
Gelu , 54 ani-mai batran si mai obosit decat koala, Targu Mures, cu diploma de bunic de 4 ani, pensionar de boala-pe bune
mugurel wrote:
Dar ca tratament safe in acvariul populat am folosit cu succes in trecut Proto Marin Coral de la Aquarium Munster.

++ pentru Proto Marin Coral l-am folosit mai demult (ii uitasem numele) la tratarea white velvet-urata boala, foarte bun
Nu am inteles prea bine pana la urma vrei sa pastrezi unul din clarkii?! Intervin pentru ca spui ca vrei sa iei un premnas (ca e biaculeatus sau epigramata tot un ) cu el in bazin nu vei mai putea tine alti clowni pana si alt premnas e cu cantec , chiar daca aduci unul care e in stagiul de ai putea fi pereche posibilitatea ca sa-l omoare e mare, nemaivorbind de alt soi de clown, fiind singur va deveni femela ori cele de premnas sunt mai teribile decat clarki , la mine in bazin muta pietre cat mana rasfirata pentru ca nu-i placea ei unde o puneam si o facea toata ziua de cate ori o puneam la loc : ea avea ~12 cm piatra peste 20 cm si grosime de ~4-5 cm(un schelet de plate), asa ca ori tii un singur premnas si eventual poti incerca sa accepte inca unul , ori ramai cu perechea de clarkii
Oricum icrele eclozeaza noaptea ,din momentul acela si parintii de clown isi mananca progenitura ,se pot aduna/aspira in momentul eclozarii la lumina unei lanterne si pune intr-o maternitate din plasa/gratar fin in display , asa au apa de calitate fara sa se polueze cum s-ar intampla daca ar fi pusi in bazin mic, dar ramane problema hranirii: primele zile cu rotiferi apoi se trece la artemia proaspat eclozata, primele doua saptamani sunt dificile pana la metamorfoza
E mic 10 l ,chiar daca eclozeaza dupa aceea ce faci? Poti pune o despartitura in bazinul comunitar(sticla, plastic) si izolezi perechea de restul, depunerea se va repeta cam intr-o saptamana asta in functie si de conditia pestilor, daca lasi depunerile cu parintii (2/3, poate fi mai mult sau mai putin) acestia vor invata,se trezesc instinctele, sa-si creasca puii -spectacolul e deosebit : incepand de la ingrijirea icrelor,mutarea alevinilor pana incep sa inoate, ii plimba prin acvariu dupa diferite surse de hrana, le maruntesc mancarea, ii apara si de stapan etc. , tot asa folosesti un dezinfectant usor pana eclozeaza si nu prea deranjezi parintii
Bine ai venit
Cu sare fina nu se zgarie- nu freci cu ea uscata ci o umezesti , o alta metoda ar fi cu apa oxigenata (mai buna ca dero) un singur lucru sa fiti atenti -folositi manusi chirurgicale , eu nu am facut-o cand am curatat si dezinfectat un bazin (400l)iar la urma nu mai aveam amprente
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com